Výkonné traktory v nové podobě

Vhodnou ukázkou toho, jak rychle mohou být inovace uváděny na trh, je německá rodinná firma Claas. Pro následující rok má připravené velké množství novinek, a ty nejvýznamnější byly prezentovány formou tiskové konference v Německu. Novinky přichází nejen v oblasti žacích strojů, obracečů či shrnovačů, ale také standardních kolových traktorů. Příznivci značky se mohou těšit na nové modelové řady a na citelné rozšíření výkonového rozsahu.

Takovým ukázkovým příkladem je modelová řada strojů Axion 900. Tyto stroje byly prvními traktory Claas s výkonem motoru nad 300 k a byly uvedeny na trh v roce 2011 na pařížském veletrhu SIMA.

Pro rok 2018 tyto traktory přichází v nové podobě. Prezentovány byly na tiskové konferenci, kterou firma Claas zorganizovala v Německu nedaleko města Harsewinkel.

K pohonu slouží šestiválcový motor FPT Cursor 9 se zdvihovým objemem 8,7 l, který splňuje emisní normu stupeň IV s využitím katalyzátorů SCR a DOC, bez nutnosti recirkulace výfukových plynů či filtru pevných částic. Adekvátní kompresi plnicího vzduchu zajišťuje variabilní turbodmychadlo, díky kterému může motor poskytovat vyšší točivý moment a tahově náročné polní práce je pak možné vykonávat při ještě nižších otáčkách motoru než dříve (a tím i při nižší spotřebě paliva).

Tím však inovace u řady Axion 900 zdaleka nekončí. Firma Claas překvapila přítomné novým největším modelem s výkonem 445 k a točivým momentem 1850 Nm. Má označení Axion 960 a je vybaven plynulou převodovkou ZF Terramatic TMG 45 nové generace.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *