Výkony jdou nahoru

Několik novinek jsme na Zemi živitelce mohli shlédnout i v expozici firmy Moreau Agri.

Modelová řada Mc Cormick MC končila dříve modelem MC 115 což byl čtyřválec Perkins s výkonem 115 koní. Nyní byla tato řada s ohledem na požadavky zemědělců na lehký a výkonný traktor rozšířena o dva nové modely s šestiválcovými, šestilitrovými motory upravenými z výkonnější řady MTX. Nové modely jsou označeny Power Six a dále MC 115 a MC 135. Motory jsou od výrobce Cummins, s řízeným turbodmychadlem a chladičem stlačeného vzduchu. pro uživatele je přínosný prodloužený interval údržby na 500 Mh a odtah nečistot před filtrem nasávaného vzduchu prostřednictvím injektoru vedoucího do výfukového potrubí.. Možností je přední odpružená náprava. Výbava v kabině je obdobná jako ve třídě MTX, převodovka má čtyři mechanicky řazené stupně a čtyři stupně řazené pod zatížením, možností je systém řazení Semi Powershift.
U traktorů řady MTX nesmíme zapomenout také na nový model 200, který díky motoru Cummins rozšířil výkonovou řadu do 200 k. Řada MTX dostane co nevidět nové motory, značka Perkins bude nahrazena značkou Mc Cormick vycházející z vývoje firem Iveco a Cummins a dočkáme se i systému vstřikování Common Rail. Na zcela novou nejvýkonnější řadu ZTX, která byla poprvé představena letos na jaře si budeme muset ještě chvíli počkat.
Firma Manitou má rozhodující postavení na našem trhu s teleskopickými manipulátory a její neprodávanější model je výkonná verze MT 835 LS. Z tohoto modelu vychází nový MLT 845 120 LSU jehož základní změnou je zvýšená nosnost 4,5 t místo 3,5 t, při zachování výšky zdvihu necelých 8 metrů. Zvýšení nosnosti nebylo na úkor zvětšení rozměrů, přibylo pouze zadní závaží. Motor zůstal Perkins, má však zvětšený zdvihový objem z 4 na 4,4 litru a mezichladič stlačeného vzduchu je nikoliv voda/vzduch, ale vzduch/vzduch. Dalším základním rozdílem je nová konstrukce ovládacího joysticku, jehož tlačítko pro vysunování a zasunování teleskopu nahradil otočný potenciometr. Díky tomu je také tato funkce proporcionální a podle toho jak s potenciometrem otočíte, tak rychlý je pohyb teleskopu. Při některých činnostech tato novinka uplatnění nenajde, protože vysunování a zasunování teleskopu je vždy ten nejpomalejší pohyb ramene, avšak při precizní práci, kdy je potřeba přesné manipulace, se bude nové ovládání hodit. Mimo ovládání vysunování teleskopu lze totiž proporcionálně ovládat i přídavnou funkci (kleště, drapák apod.). Poslední změnou, kterou můžeme na nových manipulátorech zmínit je přídavný chladič hydraulického oleje, který byl původně domontováván na zadní část šasi, nyní je to standardní výbava a je umístěný přímo v bloku chladičů.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *