25.03.2024 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vylepšené žací stroje a další novinky

Do portfolia výrobce Massey Ferguson už nějaký ten pátek patří i technika pro sklizeň pícnin. Do výrobního sortimentu se dostala po akvizici firmy Fella koncernem Agco a na mnohých trzích včetně České republiky je oblíbená. Do vývoje svých strojů Massey Ferguson mohutně investuje a největší novinky představil na loňské výstavě Agritechnica.

Zajímavá novinka se týká žacích strojů. Po dvou letech hodnocení v terénu a zpětné vazby od zákazníků mění společnost Massey Ferguson u svých modelů s čelním nesením a s kondicionérem natočení žacích disků směrem do středu. Zkoušky ukazují, že se tím zlepšuje tok materiálu a zajišťuje lepší řez, zejména u hustějších porostů.

Změna směru sečení žacích lišt

Změny se týkají následujících modelů: MF DM FP, MF DM FQ, DM TL-V-KC a RC, DM 8612 TL-KC a RC.

Disky na novém žacím ústrojí jsou umístěny tak, že jejich nože svírají se sousedními noži úhel 90° a všechny se otáčejí směrem ke středu. Pohon je zajišťován prostřednictvím nového, vysoce odolného hnacího ústrojí s čelním ozubením.

K dalšímu zvýšení kvality řezání slouží nový, litinový protikus s nástavcem, který zvyšuje odolnost a zlepšuje řezný výkon. Nová konstrukce zachovává použití stávajících rychlovýměnných nožů s novými pružinami, které drží škrabky pro lepší čištění žacího ústrojí.

Oblíbené lisy

I když v rodině svinovacích lisů na válcové balíky se novinky neodehrály, některé modely byly na výstavě Agritechnica přítomné. Byl jím například model Massey Ferguson RB 4160 V, což lis s variabilní komorou, který sdílí společnou platformu s modelem RB 4180 V. Tyto lisy produkují balíky o průměru až 1,60 metru (RB 4160 V) nebo 1,80 metru (RB 4180 V). Jejich patentovaný systém formování balíků využívá kombinaci pružinového a hydraulického tlaku, což umožňuje vytváření hustých a rovnoměrných balíků.

Práce začíná na sběrači, který se vyznačuje vysokou rychlostí sběru a velkou kapacitou. Méně pohyblivých částí znamená méně údržby a větší spolehlivost. Systém sběrače má pět řad sběracích prstů, které jsou vzájemně vzdáleny pouze 64 mm, což zajišťuje právě vyšší kapacitu a hladší podávání při vysokých rychlostech.

Lisy Massey Ferguson mohou být vybaveny 13, 17 nebo 25 noži pro řezání. Nože jsou nejdelší na trhu, takže se žádný materiál neproklouzne nenařezaný. Modely Xtracut 17 a 25 mají dvě sady hydraulicky ovládaných nožů z kabiny traktoru

Dalším benefitem je dvoustupňový systém ochrany Hydroflex Control. První stupeň Hydroflex Controlu umožňuje pohyb přední části podavače a automaticky zabrání až 80 % potenciálních zablokování. Když se do stroje dostane ještě větší množství materiálu, může způsobit i větší zablokování. Pak je aktivován druhý stupeň systému Hydroflex Control, kdy se hydraulicky otevře podlaha vstupního kanálu a umožní snadný průchod materiálu do komory balíku. Lis Massey Ferguson RB 4160V je vyráběn od roku 2018 a těší se velké oblibě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down