09.09.2016 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyměnili válcové balíky za hranolové

Prioritou při sklizni slámy je, aby se uchovala v co nejvyšší kvalitě, jde totiž o velmi hodnotné stelivo a krmivo, někdy lze slámu využít i pro energetické účely. V akciové společnosti Zemas Čejč se rozhodli optimálně využívat skladovací kapacity a přešli z lisování válcových balíků na obří hranolové balíky prostřednictvím lisu řady L1500 značky John Deere, který je výkonnější a má vyšší komprimaci, tedy stlačení. Hranolové balíky našly v podniku i další využití, slouží jako stáje pro telata.

Sláma a silážní kukuřice jsou pro podnik nutností, aby bylo čím krmit hospodářská zvířata. To byl také důvod, proč se rozhodli pořídit si v Čejči nový lis. „Dříve jsme lisovali lisem na válcové balíky, ale byl pro nás z hlediska kvality a zejména skladovacích prostor nedostatečný, proto jsme se rozhodli koupit nový lis na velké hranolové balíky. Dva roky jsme vybírali ze tří značek lisů, zkoušeli jsme optimální rozměr balíku, kvalitu slámy i lisovací tlak, který by splnil naše požadavky. Nakonec zvítězila značka John Deere. Stroj splňuje všechno, co slibují propagační materiály i obchodní zástupci,“ konstatoval hlavní mechanizátor Jaroslav Vykydal.

Délka balíků o rozměru 90 x 120 cm se nastavuje elektronicky v rozsahu 1 až 3,2 metru, jako optimální se však doporučuje délka 2,2 metru. Součástí konstrukce lisu je pozinkovaný sběrač s šířkou sbírání 2,3 m, pěti řadami sběracích per a vačkovou dráhou sběrače. Konstrukce sběrače může být vybavena poháněným přídavným vkládacím válcem, který zvyšuje hltnost a eliminuje možnosti hromadění materiálu v oblasti ústí sběrače. Vysoce kapacitní rotor s velkými sbíhavými šneky, dostupný ve verzi s řezacím ústrojím i bez něho, rychle dopraví materiál do předlisovací komory, o řezání se u modelu L1534 stará MaxiCut HC s 23 noži. Nože řezacího ústrojí mohou být zapnuty z kabiny, čímž je zajištěn vysoký komfort obsluhy.

„Ještě před vstupem hmoty do prostoru tři metry dlouhé lisovací komory je takzvaná předlisovací komora. Teprve po zaplnění této komory pod určitým tlakem se otevře a hmota je poté dopravena do hlavní lisovací komory, kde se s frekvencí 46 úderů za minutu pohybuje masivní lisovací píst se 125mm ložisky. Tam se formuje hranolový balík podle nastaveného lisovacího tlaku. Pro dokonalé naplnění lisovací komory může podávací rameno pracovat v jednom ze dvou režimů: “intermittent” pro řádky nerovnoměrné velikosti nebo “one on one” pro velké řádky stejné velikosti,“ vysvětlil Ing. Filip Nikl, produktový manažer pro lisovací techniku John Deere společnosti STROM PRAHA a. s.

Více informací naleznete v Zemědělci č. 37.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down