Vyřešené setí jetelotrav a dalších plodin

V rámci modernizace strojového parku podniku DSV Agro Libštát přišla řada také na secí stroj. Testováním prošla řada secích strojů, ale nejlepší kvalitu práce odváděl stroj firmy Pöttinger. Také na základě kvalitní práce strojů pro zpracování půdy bylo rozhodnuto o pořízení pneumatického secího stroje - modelu Terrasem C4, doplněného o nový secí stroj Tegosem 200 pro souběžné setí přísevů.

Každoročně se na pozemcích DS Agro Libštát zakládá 80 hektarů jetelotrav, a secí stroj Tegosem 200 umožňuje setí této směsné kultury na jeden přejezd. „Také Tegosem 200 funguje velmi dobře a ukládání osiva je spolehlivé,“ řekl Lukáš Hašek.

Na podzim roku 2017 měl secí stroj naseto již sedm set hektarů. Pracuje s traktorem Case IH Puma CVX 240. Před setím ozimých plodin postačuje provést jen jednu podmítku; v obtížnějších podmínkách se pozemky nakypří do hloubky 27 cm jedním přejezdem radličkovým kypřičem Pöttinger Synkro, jehož opěrný válec provádí účinné drobení hrud, a následně lze přistoupit k setí.

Předřazená sekce talířových bran secího stroje si s přípravou seťového lůžka poradí. Za ní pak pneumatikový válec podvozku provádí zpětné utužení půdy. Široké pneumatiky formují seťové lůžko vždy pro čtyři secí botky. Pneumatiky také přenášejí hmotnost stroje při otáčení na souvratích a rozdílný počet otáček každé z nich nevadí díky jejich samostatnému uložení.

Rovněž i pro jařiny přebírá úlohu základního zpracování půdy na podzim radličkový kypřič Synkro – kypřením do shodné hloubky 27 cm. Na jaře pak stačí provést jen urovnání povrchu a lze přistoupit k setí.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 6/2018.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *