04.02.2022 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výrobci zemědělských strojů nejsou schopni plně realizovat prodejní potenciál

Němečtí výrobci zemědělských strojů loni zvýšili své tržby na rekordní úroveň. Trvalý boom na trzích se zemědělskými komoditami působil jako důležitý motor rozvoje podnikání, uvádí VDMA. Poptávka byla obzvláště silná po traktorech, digitálních systémových řešeních a technice na ochranu plodin.

"Celkově vzrostly tržby o 16 procent na přibližně 10,5 miliardy eur. Jde o plynulé pokračování výjimečné dynamiky růstu z posledních dvou let. Hodnota exportu rostla ještě silněji, v roce 2021 až o 19 procent," říká Dr. Bernd Scherer, výkonný ředitel Asociace zemědělských strojů VDMA.

Úzká místa v zásobování a logistice snižují roční výsledky

"Prodejní potenciál na mezinárodních trzích byl však stále mnohem větší. Koneckonců, příchozí objednávky v roce 2021 byly trvale na dvojnásobné úrovni než nárůst tržeb za celý rok," vysvětluje Scherer. Extrémní nárůsty cen a úzká místa na straně dodávek a logistiky na konci roku znatelně zpomalily výrobu.“ Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 byl růst tržeb pouze o 5 procent vyšší než v předchozím roce – vývoj, který naši ekonomové předpovídali již v létě,“ říká zkušený odborník v oboru.

Velkou výzvou jsou nevyřízené zakázky

Průmysl má v současnosti plné ruce práce se snahou včas zpracovat velké nevyřízené zakázky. Zkoumají se alternativní zásobovací a logistické trasy pro materiál a komponenty; z důvodu nedostatku kontejnerových lodí je však často jedinou možností objednat si leteckou přepravu, což je mnohem nákladnější.

Znatelné nejistoty lze pozorovat i na zemědělských trzích. "Kromě toho, že zemědělci se v současnosti potýkají s raketově rostoucími cenami vstupů, jsou rostoucí ceny výrobců založeny i na fundamentech, které jsou celkově dost křehké. Například významný čínský dovoz mléka je velmi závislý na kolísajícím spotřebitelském klimatu," shrnuje Bernd Scherer.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down