Vysočina je ideální pro stroje se čtyřlístkem

Firma Pöttinger je známá především jako výrobce strojů pro sklizeň pícnin, svým zákazníkům však nabízí i stroje pro zpracování půdy. I v této oblasti se postupem času začínají stroje se čtyřlístkem ve znaku prosazovat. V České republice se prodejem a servisem strojů z rakouského Grieskirchenu zabývají hned dvě dovozní organizace. Proto se může stát, že jednomu zemědělci současně nabídne stroje Pöttinger zástupce firmy Some Jindřichův Hradec nebo zástupce brněnské firmy Agrie.

Jistě i díky této skutečnosti se obchod se stroji Pöttinger v České republice neustále rozvíjí. V porovnání objemů prodeje v rámci celého světa se Česká a Slovenská republika umístila na pátém místě za Rakouskem, Německem, Švýcarskem a Francií. V žebříčku až za naší zemí se umístily takové zemědělsky vyspělé země jako Itálie a Španělsko.
V loňském roce jsem navštívil prodejní středisko firmy Agrie v Havlíčkově Brodě. O jednom z úspěšných prodejních a servisních středisek jsem si povídal s jeho vedoucím Ing. Miloslavem Fikarem.
Firma Agrie Havlíčkův Brod zaměstnává 21 pracovníků na třech úsecích. V čele celé firmy stojí vedoucí, který je současně jediným aktivně nabízejícím pracovníkem úseku odbyt strojů, druhým úsekem je odbyt náhradních dílů, který je rozdělen na tuzemskou a zahraniční část. Posledním, ale stejně důležitým úsekem, je technický servis, který provádí jak veškerý záruční, tak pozáruční servis. Všechny tři úseky tvoří velice dobře spolupracující celek.
Obrat střediska rok od roku stoupá. V roce 2001 dosáhl částky 115 milionů korun a při mé návštěvě na podzim roku minulého vše směřovalo k jeho dalšímu navýšení. Hlavním zdrojem tržeb v oblasti zemědělských strojů je prodej výrobků značky Pöttinger. Tato část sortimentu tvoří 60 % z celého objemu. Dále prodávají stroje pro pěstování brambor Grime, obilní kombajny Deutz Fahr, adaptéry Geringhoff a stroje tuzemských výrobců Zetor, ZDT, Ross atd. Úspěch značky Pöttinger je i v Havlíčkově Brodě postaven na strojích pro sklizeň pícnin. Vždyť podmínky Vysočiny s velkým počtem chovaného dobytka jsou ideálním prostředím pro uplatnění strojů z pícninářského programu firmy Pöttinger. Celkově prodalo středisko 256 strojů značky Pöttinger, prvních sto kusů trvalo prodat skoro šest let a za další čtyři roky se podařilo prodat zbylých 156.
Ve skladu náhradních dílů je více než 1600 položek, což v peněžním vyjádření znamená více než 27 milionů korun. Sklad je rozdělen do dvou částí. V jedné jsou uskladněny náhradní díly pro stroje zahraniční výroby a ve druhé pak díly pro stroje tuzemské výroby. Poměr tržeb mezi těmito sklady se neustále vyvíjí, prozatím hovoří ve prospěch strojů domácí výroby. Podle dlouhodobého vývoje však lze očekávat vyrovnání obratů obou skladů. Základem odbytu v zahraničním skladu jsou náhradní díly nejvíce prodávaných značek strojů v rámci střediska. Jak už bylo řečeno, jde především o náhradní díly na stroje Pöttinger, dále pak Deutz Fahr, Geringhoff, ale také Fortschritt. Náhradní díly pro sklízecí mlátičky této značky hodlají svým zákazníkům nabízet tak dlouho, dokud se tyto velmi rozšířené stroje nepřestanou používat.
Prodej originálních náhradních dílů výrazně podporuje i sám rakouský výrobce. Jeho filozofie je založena na příznivé ceně opotřebitelných dílů. Náhradní díly od jiných výrobců mohou způsobovat horší kvalitu práce celého stroje a vrhat tak špatné světlo na značku Pöttinger. Proto je snahou nabídnout originální díly co nejlevněji, tak aby zákazník nemusel hledat levnější nabídky. Podle zkušeností nejen z Havlíčkova Brodu je to cesta správná a zemědělci pracující se stroji Pöttinger již nejsou ochotni originál nahrazovat jakoukoli náhražkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *