Vysoká přesnost a rovnoměrnost

Rozmetadla Bogballe využívají patentově chráněný systém rozmetání Trend. Díky dostředné rotaci a 180stupňovému překrytí obrazců obou kotoučů při plošném rozmetání se při jednom pojezdu dosahuje téměř lineárního průběhu snižování dávky od středu směrem ke krajům záběru. V důsledku polovičního překryvu se jízdou v sousední koleji dávka na ploše dokonale dorovná.

Bez dodatečných zařízení – uzávěry levé či pravé strany – lze tak přesně a rovnoměrně hnojit i nepravoúhlá pole.

Hnojení do řádků i na široko
Tento unikátní systém rozmetání však nevyužívá nová řada rozmetadel Bogballe L1 base v případě, že pracuje s dvouřádkovým adaptérem pro hnojení sadů, vinic a chmelnic. Poprvé se mohli zemědělci s těmito stroji seznámit na letošním brněnském veletrhu Techagro v expozici akciové společnosti Honoris.
Rozmetadla Bogballe L1 base s šířkou pouhých 120 cm a nosností až 1450 kilogramů mohou být vybaveny adaptérem do řádkových kultur. Pomocí klapek na stranách adaptéru lze přesně nastavit požadovanou rozteč řádků v rozmezí 1,5 až 5 metrů. Hnojivo se pak aplikuje pouze v úzkých pásech kolem kultur a dochází k optimálnímu využití živin. Pomocí jediné páky lze dvouřádkový adaptér velice rychle nasadit a sejmout. Po sejmutí adaptéru pracuje rozmetadlo Bogballe L1 base opět ve standardních plošných záběrech 10 až 18 metrů včetně dvou způsobů ohraničeného rozmetání na okrajích pozemků.

Překládací vůz Perrein
„Zemědělci si začínají uvědomovat, že stejně jako u postřikovačů je potenciální výkon rozmetadel s velkým záběrem výrazně limitován plynulým přísunem aplikovaného materiálu, tedy kapacitou zásobníku,“ vysvětlil Ing. Pavel Bartoš ze společnosti Honoris důvod, proč firma věří ve výraznější využití právě překládacích vozů. „Vyšší frekvence nakládek stojí čas, naftu a nejspíše zaměstná i dalšího pracovníka.“
Řešením přinášejícím pozoruhodné výhody je agregace nesených rozmetadel Bogballe se záběry 12 až 42 metrů s překládacími vozy Jumbo Perrein o objemech 4000, 6500 a 9000 litrů. Jde o speciálně konstruovaný jednonápravový vůz s kompletní přípravou pro zavěšení neseného rozmetadla (tříbodový závěs, vývodový hřídel a přípojky). Kontinuální překládku z vozu do zásobníku rozmetadla zajišťuje hydraulicky poháněný lopatkový dopravník.

Precizní zemědělec
Kromě strojů americké firmy AG Chem zůstává technika Bogballe nadále jediným systémem, který je schopen využívat výhod variabilní aplikace pevných hnojiv (zejména základního hnojení) podle předem zpracovaných aplikačních map. Podnik vlastnící rozmetadlo Bogballe vybavené řídicí jednotkou Calibrator UNIQ si tak může pouze koupit službu ve formě výroby tohoto datového podkladu (elektronické mapy).
Jak k tématu doplnil Ing. Pavel Gnip ze spolupracující firmy MJM Litovel, která tuto službu poskytuje, činí paušální hektarový poplatek včetně odběru vzorků a jejich rozborů asi 80 Kč na rok. Vlastní hnojení si pak již podnik či farmář může zajistit vlastními silami. Pro úplnost ing. Gnip dodává, že kompletní dovybavení zahrnuje ještě GPS anténu a kapesní počítač IPAQ „nabitý“ softwarem pro navigaci a čtení zmíněné mapy. Vše v kompletním balíčku za cenu do 70 tisíc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *