Vyspělé stroje do sadů a vinic

Společnost Some, s. r. o., Jindřichův Hradec začala již v roce 1995 dodávat českým ovocnářům a vinařům mulčovače a rosiče Agrimaster. Postupem času doplnily tuto italskou techniku další čtyři značky zajímavých strojů do sadů a vinic, takže v dnešní době má jindřichohradecká společnost v nabídce široký sortiment vyspělé, moderní a v mnohých případech i ojedinělé techniky. Zatím posledním přírůstkem v této kategorii je francouzská značka Pellenc.

Z pětice zahraničních výrobců techniky do sadů a vinic má v podání jindřichohradecké společnosti nejdelší tradici italská značka Agrimaster.

Agrimaster
Mulčovače a drtiče Agrimaster se vyrábějí již od záběru 85 cm. Jde o vysoce spolehlivé stroje robustní konstrukce určené pro velké pracovní výkony. Jejich základem je horizontální rotor vybavený držáky na nože či kladiva a pevné či vyměnitelné zubaté protiostří. Zvolit lze pevnou uzavřenou zadní část nebo otevíratelný zadní kryt. V zadní části je většinou umístěn výškově nastavitelný opěrný válce, mohou ho však nahradit opěrná kola otočná o 180 stupňů. Výjimkou není mechanický nebo hydraulický boční posuv až o 50 cm. Ideálním strojem k drcení ořezaných větví do průměru 8 cm je speciální model Kaiman s pracovním záběrem 160 cm. Má zcela odlišnou technologii zpracování než ostatní drtiče Agrimaster, neboť je vybaven dvěma válci – vkládacím a drticím. Vkládací válec vtáhne větve do stroje a druhý válec s kladivy je rozdrtí. Mulčovač je v zadní části uzavřen a nadrcená hmota vypadává v jeho spodní části přes speciální rošt.
Společnost Some nabízí od firmy Agrimaster i rosiče , které u nás patří k nejpoužívanějším. V neseném provedení mají objem 300 až 600 l, v taženém provedení se objem zvyšuje až na 3000 litrů. Vyznačují se vysokou spolehlivostí, dlouhou životností a šetrností k životnímu prostředí. K dispozici je bohaté příslušenství, ať už mechanické ovládání či elektrické, o něž je v poslední době velký zájem. K nejoblíbenějším patří tažené modely řady ATP s polyetylenovou nádrží a jemným rozprašováním. Vybaveny jsou nastavitelnými lopatkami pro 25, 35 a 45 stupňů, pevnými lopatkami (tzv. statorem) a čerpadlem o výkonu až 130 l/min. Mezi sadaři i vinaři nachází uplatnění i vysokozdvižné zařízení Lift od stejného výrobce, které se připojuje do tříbodového závěsu traktoru. Společně s traktorem pak slouží jako klasická „ještěrka“ k manipulaci s různými typy beden ve skladech, sadech i vinohradech. K příslušenství patří mechanické nebo elektrické ovládání, vlastní či společná hydraulická soustava a podobně. Vhodné jsou zejména k agregaci s traktory Same Frutteto, speciálními modely do sadů a vinic s otočným řízením.

Caffini
Je další italskou značkou v portfoliu společnosti Some, která doplňuje sortiment rosičů a postřikovačů Agrimaster.V nabídce jsou nesené i tažené rosiče Caffini s objemem nádrže až 3000 litrů.
Zatímco firma Agrimaster vyrábí pouze axiální modely, v nabídce společnosti Caffini, která se na tato zařízení specializuje, je mnohem více typů, a to jak klasických axiálních, tak i pneumatických. Nejprodávanější rosičem Caffini je Trend Plus Revers s polyetylenovou nádrží o objemu 1500 l, čerpadlem o výkonu 149 l/min. a ventilátorem s nastavitelnými lopatkami. Vzduch se nasává v přední části difuzoru, prochází přes pevné lopatky a rovnoměrně vychází na obě strany. Nenasávají se tak žádné nečistoty a proud není strháván směrem k traktoru. Polonápravy a tažná tyč jsou nastavitelné. Dávkování se ovládá elektricky pomocí počítače v závislosti na pojezdové rychlosti, takže dávka postřikové jíchy je stále konstantní.

Zucal
S italskou firmou Zucal spolupracuje firma Some od roku 2006, nosným produktem jsou samojízdné poloautomatické sklízecí plošiny Zucal Apple System pro sklizeň ovoce. Jde o tříkolové stroje s malým rozměrem, tichým chodem a snadnou údržbou, které lze použít v řádcích od 2,8 do 4,8 metru. Vybaveny jsou tříválcovým naftovým motorem o výkonu 26 koní, který zaručuje dostatečný výkon a minimální spotřebu při všech pracovních úkonech. Model Plains je určen pro práce na rovině, model Hills je vhodný do kopcovitého terénu, neboť je vybaven příčným i podélným hydraulickým vyrovnáváním.
Plošiny jsou osazeny čtyřmi nebo šesti pásovými dopravníky, jež ovoce ukládají šetrně do připravených beden. Obsluhu tvoří čtyři až osm pracovníků, kteří jsou schopni sklidit v ideálních podmínkách až 50 beden za směnu bez větší námahy a nutnosti manipulovat s těžkými břemeny či žebříky. Pásové dopravníky lze během několika minut nahradit pracovní plošinou (zvedne se až do výšky 2,5 m) a využít stroj k zimnímu řezu nebo při manipulaci se sítěmi, jež chrání sady proti kroupám. V současné době je v České republice už v provozu 15 těchto víceúčelových strojů.

Campagnola a Pellenc
Od italské firmy Campagnola dodává jindřichohradecká společnost sadařům a vinařům již od roku 1995 pneumatické nářadí, zejména nůžky a pilky, ale i jiná zařízení, třeba kompresory nebo třesače. Zájem je především o prvně jmenované nářadí, jež ovocnářům velice usnadňuje práci. Kompresor, který může pohánět až desatery nůžky, má buď vlastní agregát, nebo ho pohání vývodová hřídel traktoru. Ten jede pomalu v meziřadí a pracovní skupina stříhá nebo řeže.
„Nejmladším“ obchodním partnerem společnosti Some, s r. o., je francouzská firma Pellenc, spolupráce byla navázána teprve v loňském roce. Jde o specialistu na techniku a zařízení do vinic, proto patří ve světě k absolutní špičce. Nabídka zařízení Pellenc je velice široká, od elektrických nůžek a pilek přes předřezy, okopávačky, odlisťovače, osečkovače až po tažené a samojízdné sklízeče hroznů. V loňském roce „zakotvil“ jeden tažený sklízeč na Slovensku a jeden samojízdný model s motorem John Deere v Čejkovicích na Hodonínsku. Systém sklízeče hroznů „Selectiv process“, který byl do Čejkovic dodán, patří co do šetrnosti a čistoty sběru hroznů k nejlepším na světě. Svědčí o tom i řada ocenění na různých světových výstavách. Samojízdné stroje představují multifunkční zařízení, na něž lze neagregovat kromě sklízeče hroznů i řada dalších pracovních strojů jako jsou předřezy, osečkovače, okopávačky, rosiče či odlisťovače stejné značky. To umožňuje vyžívat stroj po celý rok a nejen v době sklizně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *