Vystačí s jednou značkou traktorů

Na farmách manželů Šulíkových ve Študlově pracují traktory značky McCormick. Miroslav Šulík a Zuzana Šulíková založili firmu Ag – Stema, spol. s. r. o., a začali hospodařit. V současnosti je živí především živočišná produkce, na orné půdě pěstují krmivo pro skot.

Miroslav Šulík se svou ženou začal podnikat nejprve se dvěma farmami. V roce 2000 si pronajal třetí farmu. Celková výměra farem je 1010 ha, z toho orná půda činí pouhých 100 ha. Další výměru zabírají pastviny a louky. Nadmořská výška nad 400–500 m se přímo nabízí k využití pozemků právě pro pastvu.
Šulíkovi chovají jednak dojný skot a také krávy bez tržní produkce mléka. Dojný skot je ustájen v rekonstruovaném kravíně s novou dojírnou, masný skot je především na pastvinách a v současnosti se jejich ustájení řeší rekonstrukcí dalšího kravína.
 
Výběr traktorů
Do svého hospodaření zapojil Miroslav Šulík čtyři traktory značky Mc Cormick. Nejstarším je MC 115 z roku 2003. Proč vsadil právě na McCormicky? „Vlastně jsem do té doby o značce McCormick mnoho neslyšel. Na traktor jsem byl zvědavý a tak jsem si ho pořídil,“ vypráví trochu s nadsázkou a směje se Miroslav Šulík. Pak zvážní: „a s Jiřím Kadlečkem, prodejcem společnosti Moreau Agri, se znám také už dlouho. Když mi tenkrát přišel značku McCormick nabídnout, uvěřil jsem mu“
O tom že se stal spokojeným zákazníkem společnosti Moreau Agri svědčí hned další nákup v roce 2007, kdy přibyl do stájí rodiny Šulíkových stroj MC 135.
„S prvním traktorem jsem byl spokojený. Prakticky až do dnes na něho nemusela sáhnout ruka servisního technika, vyjma pravidelné údržby a nějakých maličkostí,“ říká Miroslav Šulík.
Na farmě rodiny Šulíkových pracuje nyní třináct lidí. Dříve prý při stejné produkci tuto výměru obhospodařovalo dvacet lidí. Efektivita práce tedy stoupá a je to také díky novým a moderním strojům. Ale Miroslav Šulík si je vědom, že technika všechno nespasí a 80 % dobrého stroje prý dělá jeho dobrá obsluha. A dobří pracovníci stojí peníze. Ti horší se pak dají nahradit právě kvalitní technikou.
Všechny traktory si na sebe na farmě brzy vydělají. Navíc kromě vlastního hospodaření poskytuje Miroslav Šulík i zemědělské služby.
 
Další přírůstky v letošním roce
Posledními přírůstky jsou v letošním roce silák XTX 200 a ze střední výkonové třídy CX 95.
Kromě traktorů má od společnosti Moreau Agri ještě luční smyk Joskin nebo manipulátor Manitou MLT 741 120 LSU.
XTX 200 je zástupce traktorové řady s výkonem 173–228 koní. Pod kapotou mu bije srdce v podobě motoru BetaPower, který mu poskytuje výkon až213 koní. Motor je uložen v robustním polorámu z ocelového odlitku. Všechny modely řady XTX, včetně XTX 200, dokáží udržet konstantní pracovní rychlost i při aplikacích využívajících pohon vývodovou hřídelí, a to díky Power managmentu.
Traktory řady XTX disponují 32stupňovou převodovkou s osmistupňovým powershift řazením pod zatížením. Tato převodovka XtraSpeed je v nabídce ve dvou variantách – standardní převodovka, manuální nebo E – převodovka s elektronickým řazením.
V prvním případě je volba řady manuální a vhodný power-shiftový stupeň při řazení řady „nahoru“ či „dolu“ volen automaticky. Pro vyšší pohodlí při řazení řady je řadicí páka vybavena tlačítkem zajišťujícím rozpojení hlavní pojezdové spojky.
Jestliže je traktor vybaven E – převodovkou, klasická řadicí páka je nahrazena multifunkčním joystickem, kde je vlastní řazení řad či power-shiftových stupňů prováděno pouhým stiskem tlačítka. Jako u verze manuální je při změně řady vhodný powershift volen automaticky. Navíc elektronická varianta zajišťuje inteligentní automatické řazení v dopravním režimu.
U obou variant je samozřejmě možná volba plazivých rychlostí. Výbava s redukcí škálu rychlostí rozšíří na 48 stupňů vpřed a 40 stupňů vzad.
XTX má u Šulíku na starosti ty nejtěžší práce. Pracuje při orbě, ale také za sebou tahá lis.
Druhým nováčkem rodiny traktorů u Šulíků je CX 95. Kompaktní traktor hodící se pro menší farmy a nebo přímo do živočišné výroby. Má čtyřválcový motor Perkins s objemem 4,4 litru a s výkonem 90 koní.
Převodovka traktorů CX je koncipována se třemi stupni powershiftu. Celkový počet rychostí je 24 vpřed a 24 rychlostí vzad. Převodovku je možné dovybavit reduktorem Creepem, čímž dojde ke zvýšení počtu rychlostí na 36 vpřed a stejný počet vzad. Směr pojezdu je řešen pomocí elekrohydraulického měniče.
Pro toho, kdo plně důvěřuje mechanice, je připravena i zcela mechanická verze převodovky bez powershiftových stupňů s osmi stupni vpřed a 8 vzad.
Hydraulickou soustavu pohání zubové čerpadlo s výkonem 60 litrů za minutu. K dispozici má traktor standarně dva hydraulické okruhy, ale může být dovybaven i třetím.
Velmi vítanou možností zejména pro stájové provozy je volba snížené kabiny, kdy klimatizace je přemístěna za sedadlo obsluhy.
Pomocníkem na farmě Šulíkových je také manipulátor Manitou. Ten je vytížen téměř ve všech činnostech farmy. V momentě návštěvy redakce pomáhal při rekonstrukci jednoho kravína. Manitou MLT 741 120 LSU je nejvýkonnějším zástupcem své řady. Dosáhne do výšky téměř sedmi metrů a jeho zdvihová kapacita činí 4100 kg.
 
Zastávka u novinek
Traktory McCormick ve svém vývoji nikterak nestojí na místě, naopak jsou stále v dynamickém vývoji. 0Několik novinek ze světa traktorů McCormick bylo představeno na letošní výstavě Agritechnica v německém Hannoveru. První z nich byl nový koncept traktoru T MAX. Tato řada byla na výstavě reprezentována modelem T 100 MAX. Zákazníci budou moci také u tohoto traktoru volit jak verzi mechanické převodovky, tak verzi s převodovkou pro řazení pod zatížením. Druhou novinkou byl traktor MC 130, který nabízí výkon 126 koní ve čtyřválcovém provedení. Všechny traktory McCormick jsou nově vybaveny čtyřsloupkovou kabinou. Třetím traktorem představeným na Agritechnice byl traktor MTX 150. Stroj je nabízín s převodovkou se čtyřmi stupni powershiftu. Odpružená náprava a komfortní odpružená kabina jsou dalšími atributy tohoto nového stroje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *