16.12.2001 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výstava techniky pro zpracování půdy na Mistrovství světa v orbě

I přes typicky dánskou orientaci na techniku pro živočišnou výrobu nechyběl na výstavě zemědělské techniky klasický sortiment strojů pro podzimní zpracování půdy a setí. Samozřejmě byl zastoupen jak systém s využitím orby včetně minimalizační, tak technologie bezorebná. V Dánsku však většina „malých“ soukromých zemědělců vytrvale lpí na pravidelném používání pluhu. Jsou přesvědčeni o tom, že si tak zajistí skutečně pravidelné výnosy.

Řádnou možnost prezentace si nenechala ujít firma Kuhn. Z „půdního“ programu byly představeny otočné pluhy, secí kombinace a půdní frézy. V našich podmínkách dobře známá série Vari Master představuje nesené otočné pluhy v 3 až 6radličném provedení se zcela originální konstrukcí rámu, určené jak pro malé podniky, tak i pro výkonné dostatečně stabilní traktory. Konstrukce je velmi robustní a dovoluje využití i v těžkých podmínkách. Průřez rámu v zadní části je 120 mm, vpředu se nachází známé trojúhelníkovité zesílení. Výška rámu je 75 cm a odstup orebních těles 90 nebo 102 cm. Zaorávka velkého množství rostlinné hmoty není problém ani s tříradličným provedením, které bylo vystaveno. Typ Vari Master 121 byl vybaven předradličkami, širokým opěrným kolem, hydraulickým Non-stop jištěním NSH a hydraulickým systémem změny šířky záběru radlic (v rozmezí od 30 do 50 cm na radlici). Poslední modernizace tohoto nářadí přinesla vylepšení opěrného kola, konstrukce stojánku a mechanizmu otáčení.
Pluhem pro zemědělskou velkovýrobu je jednoznačně model VARI MANAGER. Návěsný pluh s dělenou konstrukcí rámu o průřezu 180 cm byl vystaven v provedení 2 x 9 radlic s jištěním NSH (dodáváno sériově) a vari-systémem změny šířky záběru. Pro nejvyšší výkonnost a hlavně do obtížných podmínek jsou určeny návěsné otočné pluhy řady CHALLENGER v provedení až 2 x 12 radlic. Zde je třeba počítat s požadavkem výkonu kolem 26 kW (35 k) na jednu radlici.
Na stánku nesměl chybět osvědčený pneumatický secí stroj Kuhn VENTA LC 402, v kombinaci s rotačními branami HR 4003 o záběru 4 m. Radličkové secí botky nasvědčovaly tomu, že nářadí je určeno k setí do zorané půdy. Typ VENTA se osvědčil jako vhodný nástavbový secí stroj s objemným zásobníkem osiva (1000 l), s typicky pohyblivou násypkou pro snadné naplnění. Důležitá je vysoká průchodnost secích botek a rovnoměrnost výsevu. Zařízení ke kontrole nejdůležitějších funkcí stroje je dodáváno sériově.
Zubový pěchovací válec lze zaměnit za pneumatikový pro optimalizaci přípravy seťového lůžka. Secí botky stroje VENTA byly uspořádány ve dvou, ale lze i ve třech řadách. U secí kombinace byly znamenáky připevněny k vaně rotačních bran – zajímavé řešení, které má zredukovat požadavek prostoru při otáčení a nezatěžovat secí stroj.
Pro zemědělce, kteří upřednostňují přípravu půdy s využitím horizontálního rotoru, vyrábí firma Kuhn rotační frézy řady EL pro traktory s výkonem až 147 kW/200 k. Jsou konstruovány jako velmi robustní nářadí s patentovaným rychlovýměnným systémem rotorů, vyráběných v několika provedeních pro různé půdní podmínky. Rotor se zalomenými noži lze využít i pro obnovu luk či k povrchovému zpracování půdy. U vystavené verze EL 201 činí jejich průměr 600 mm. Hloubku záběru lze nastavit v rozmezí od 9 do 26 cm. Požadovaný výkon traktoru je minimálně 74 kW/100 k na vývodovém hřídeli. Pěchovací válce jsou v nabídce jako prutové nebo zubové, včetně typu s velkým průměrem pro nejtěžší podmínky.
Na výstavě byla zastoupena také značka Howard, u nás známá svým hloubkovým kypřičem Paraplow. Radličkový kypřič HSF 400 Ü je zajímavý především výškou rámu, která činí 800 mm a 1000 mm roztečí mezi slupicemi radlic. Průchodnost v jakkoli vysokém strništi nebo porostu je zaručena. Řezný úhel šípových radliček je nastavitelný, a jejich jištění zaručují silné spirálové pružiny. Dvojdílné vykrajované disky o průměru 460 mm pro úpravu půdy jsou také jištěny. Vystavený typ o šířce záběru 4 m byl určen pro traktory o výkonu 110 – 180 k, dále jsou vyráběny také varianty o záběru až 6 m pro traktory o výkonu do 260 k. Zákazník si může objednat i speciální přívěsný podvozek pro transport sklopeného nářadí, umožňující rychlé přejezdy mezi pozemky.
Firma Howard je také výrobcem talířových bran, jak dokumentoval vystavený typ TERRA – HT 400 X. Společnými znaky těchto strojů je používání vykrajovaných kotoučů o průřezu 660 mm, dvojitých kuželíkových ložisek, centrálního trubkového rámu, podvozek před urovnávacím válcem, vysoký přítlak na kotouče, uspořádané do písmene X (až 1000 kg na 1 m záběru). Protože pěchovací válec plní při práci opěrnou funkci, je uložen pružně – pomocí páru spirálových pružin. Intenzita práce disků je plynule nastavitelná pomocí hydraulického přestavení úhlu pracovních sekcí v rozsahu od 0 až do 25o. Zajímavé je umístění prutové sekce za druhou sekcí talířů pro prvotní urovnání půdy. V sortimentu firmy Howard najdeme i podmítače TERRA X o záběru 12 m a hmotnosti 15.180 kg. Jedná se o novinku tohoto roku, určenou pro využití výkonu kloubových a pásových traktorů v největších zemědělských podnicích.
Své tradiční roli favorita v oblasti vývoje a konstrukce pluhů zůstala v Dánsku věrná firma Kverneland. V přehledné expozici předvedli technici nejmodernější otočné pluhy v návěsném i neseném provedení. Na rozdíl od ostatních stánků bylo nářadí agregováno s novými traktory, zde značky John Deere. Traktor JD 8110 (143 kW/194 PS) se pyšnil pluhem Kverneland EG 100 Heavy–Duty – Variomat v provedení 2 x 6 radlic. Uvedená kombinace představovala jednoznačně soupravu pro efektivní a kvalitní orbu. Nová série oboustranných pluhů vychází z osvědčené řady EG-Variomat. Zkonstruován byl jiný otáčecí mechanizmus (pro traktory s výkonem až 300 k) a hlavní rám byl zesílen – nyní s profilem 120 x 200 mm. Výsledkem je kompletně vybavený pluh, s podélným odstupem těles 100 cm, včetně hydraulické regulace šířky záběru a automatického jištění proti přetížení. Ověřené listové pružiny mohou být u verze „LB Heavy–Duty Variomat“ nahrazeny střižnými šrouby pro případ, že v půdě se nevyskytují kameny. Originální systém kalení oceli firmy Kverneland zaručuje i v tomto případě mimořádnou odolnost a životnost všech dílů.
Další exponát byl úplnou novinkou – nesený oboustranný pluh Kverneland EO 100 v provedení 2 x 5 radlic, s předradličkami a jištěním listovými pery. Zde se konstruktéři vydali vlastní cestou, když představili sérii nesených pluhů pro traktory s širokým rozchodem a výkonem až 300 k nebo dokonce i pásové tahače. Nářadí je určené pro orbu On-land. Speciální konstrukce dovoluje plně hydraulické přestavení pro provoz v brázdě nebo mimo ní. Důležitá stabilita je zajišťována novým otáčecím mechanizmem a robustním rámem pluhu. Ten je schopen absorbovat zatížení, vznikající zvláště při otáčení nebo transportu těžkého nářadí. Dále je možné díky systému Variomat za jízdy plynule měnit šířku záběru všech těles, bod tahu se přizpůsobí automaticky. Opěrné a transportní kolo bylo zkonstruováno úplně nově. Série se vyrábí v rozsahu od 5 do 7 radlic. Těžký kolový, nebo dokonce pásový traktor s neseným pluhem není příliš často k vidění, avšak v obtížných podmínkách a členitém terénu může být tato varianta nejvhodnějším řešením.
Severskou tradici reprezentovala na výstavě také firma Överum. Známé nesené pluhy byly zastoupené oboustranným typem XCELSIOR DX 150 s předradličkami a integrovaným ramenem pro připojení pěchu. Otočné pluhy jsou vybaveny stabilním rámem s robustní konstrukcí. Šířka záběru se nastavuje ve třech polohách. Jištění proti přetížení je dodáváno jako hydraulické nebo lze i střižným šroubem. Při otáčení pluhu napomáhá hydraulické vychýlení rámu ke snížení zatížení. Opěrné kolo má velký průměr a při přejezdech plní funkci transportní.
Pluhy největších rozměrů zastupovala tentokrát pouze firma Grègoire Besson – ovšem za to opravdu viditelně. Společnost s tradicí výroby strojů na zpracování půdy již od roku 1800 vystavila návěsný oboustranný pluh pro pásové traktory v provedení 2 x 17 (!) radlic – největší svého druhu na světě. Tento pluh se pyšní světovým rekordem v orbě na 24 h, kde v závěsu tahače Case IH Quadtrac o výkonu motoru až 425 k zoral 210 hektarů strniště při hloubce orby 27 cm (systém on-land). Souprava pásového tahače a pluhu měla hmotnost 30 tun a délku 30 metrů. To jsou úctyhodné rozměry. Ovšem uvedené nářadí je v současné nabídce firmy včetně různých variant výbavy.
V doprovodném programu nesměla chybět dánská značka Dal-Bo. U nás známé talířové podmítače nebyly zastoupeny, zato byl vystaven radličkový kypřič Dinco. Jeho konstrukce je klasická – dvouřadá – se šípovými radličkami o šířce 455 mm, dvojdílnými vypouklými disky a robustním rámem ve výšce 800 mm. Prutový nebo kotoučový pěchovací válec má průměr 500 mm, na přání lze připojit ještě další o průměru 400 mm. Důležitým detailem jsou okrajové kotouče, které zabraňují tvorbě postranních řádků půdy (za příplatek). V jištění slupic sází konstruktéři na hydraulický systém s plynulým nastavováním vypínací síly, jednoduchým ovládáním z traktoru, optimální „vibrační efekt“ během práce a dlouhou životnost. Kypřiče jsou vyráběny v šířkách záběru od 260 do 560 cm.
Známým oborem značky Dal-Bo jsou také pěchy pro čelní závěs traktoru. Kotoučový pěch LEVELFLEX byl dalším vystaveným nářadím. Označení 2000 znamená zdokonalení konstrukce, především výrazné zjednodušení nosného rámu a tím zlepšení přehlednosti nářadí. Nový je také předřazený smyk z pružných prstů (Crossboard), vybavený hydraulickým zajištěním. Vibrující prsty drobí a urovnávají půdu, která poté může mezi nimi postupovat bez ucpávání. Rozhodně je jeho účinnost vyšší, než u klasické ocelové smykové lišty. Kotouče mohou mít průměr 70 nebo 80 cm; případně jsou možné crosskill válce s průměrem 53 cm. K současné úpravě hrubé brázdy při orbě se vyrábí čelně nesený výchylný pěch Swing-Pack. Jeho nasazení významně ovlivňuje rovnoměrné rozložení hmotnosti na traktor, vyžaduje ovšem vhodně integrované a výkonné čelní zvedací zařízení.
Nářadí na přípravu půdy Dal-Bo je často v severských zemích kombinováno se secími stroji dánské firmy Fiona. Mechanický secí stroj APOLLO DR byl agregován se sekcí pružných prstů s předřazenou smykovou lištou pro setí do hrubé brázdy. Utužovací prutový válec byl umístěn pod zásobníkem, ale je možné jej přesunout i na konec celé kombinace. Série SEEDPOWER představuje mechanické secí stroje s výjimečně kompaktní konstrukcí a dlouhou životností. Vystavený typ o záběru 300 cm byl vybaven zásobníkem osiva o objemu 645 l a rotačními bránami Fiona s 12 rotory. Secí botky byly kotoučové. Poslední vystavená secí kombinace byla označena SEEDCOM SR VB. Zde zajišťují úpravu půdy opět pružné prsty ve třech řadách. Utužení půdy provádí prutový válec až jako poslední operaci, za pružnými prsty je uložen urovnávací válec. Toto provedení je velmi flexibilní a dovoluje sestavení stroje podle potřeby. Zásobník se velmi pohodlně plní. V Dánsku jsou secí stroje Fiona oblíbené díky přesnosti výsevku, snadné obsluze a flexibilnímu nasazení. Zvláštností této firmy jsou pneumatické stroje GRASSAIR pro plošný přísev strniskových meziplodin, určené pro kultivátory, podmítače ale i secí stroje. Jejich pohon je pneumatický nebo mechanický a šířka rozmetání se pohybuje od 3 do 12 m.
Pro farmáře, kteří chtějí zakládat porosty v bezorebném systému hospodaření, vystavovala firma Horsch čtyřmetrové provedení známého pneumatického secího stroje CONCORD Co 4. Úspěšné nářadí je stále zdokonalováno. Systém podkořenového přihnojování PPF má jistě budoucnost, speciální hadice přivádějí hnojivo ze samostatné nádrže v hlavním zásobníku přímo pod secí botky. Botky jsou uloženy pružně, hloubku záběru vymezují přední opěrná kola spolu s pneumatikovým pěchem vzadu. Stroj je určen především pro setí do mělce zpracované půdy, kde zaručuje vysokou plošnou výkonnost (pracovní rychlost až 12 km/h). Agregován byl s traktorem CASE MX 150 s dvojmontáží obou náprav a čelně neseným zásobníkem hnojiva.

Další nářadí, vhodné pro bezorebné technologie zpracování půdy, vystavovala firma Vãderstad. Kombinovaný podmítač CARRIER je tvořen dvěma sekcemi nařezávacích kotoučů a dále těžkým cambridgským válcem pro drcení hrud a urovnání povrchu. Spojuje tedy kypření a velmi účinné utužení povrchu do jedné operace, pracuje velmi rychle a intenzívně. Disky lze odpojit a nářadí použít jako válce. Použitý tažný prostředek by měl zajistit trvale vysokou pracovní rychlost. Výrobce nyní ohlásil nový zavlačovač slámy, který lze umístit před talíře pro lepší rozdělení rozdrcené slámy. Sériově bude nářadí vybaveno elektrohydraulickým omezováním hloubky záběru. K dispozici jsou provedení o šířce od 4,25 do 8,2 m.
Secí stroj DEMETER Multiseed firmy Kongskilde byl v roce 2000 představen i u nás. Lze jej využít k setí do strniště i do zorané půdy se současným přihnojováním. Řezné kotouče zajišťují aplikaci hnojiva do půdy, a zadní dvě řady botek díky paralelogramovému zavěšení konstantní hloubku setí. Hydraulický systém zajišťuje stejnoměrný tlak na krojidla. Pneumatikový pěch je opět vlastní, patentované konstrukce a slouží k následnému utužení půdy. Stroj se vyrábí v provedení 3 m a 4 m. Na přání lze obdržet řídící jednotku pro kontrolu výsevu.
Avšak firma Kongskilde vystavovala také jeden ze svých speciálních strojů – sběrač kamene STONEBEAR. Byl to ojedinělý exponát svého druhu, který by na našem trhu asi neuspěl, díky stálému tlaku na snižování nákladů. Ovšem v bezorebných systémech hospodaření své opodstatnění jistě má, zvláště v období přechodu z konvenčího systému. Jeho další určení jsou rekultivace. Je určen pro sběr kamenů o průměru mezi 3 a 30 cm. Jak je patrné, k separaci kamenů slouží ocelové hrabice, poháněné vývodovým hřídelem traktoru, a otáčející se proti směru jízdy. Také jejich zkosené uložení napomáhá k tomu, že kameny jsou posouvány do středu stroje a zde zachyceny. Dále postupují přes síto, které odstraňuje drobné kamínky a zeminu. Nakonec je pružné prsty urychlí do objemného zásobníku. Výsypná výška je 2,30 m, takže kromě odkládání na zem je možné také plnit jiné dopravní prostředky. Stroj působí na první pohled velmi robustním dojmem, jeho hmotnost je 3200 kg a k pohonu se doporučují traktory s výkonem od 56 kW (75 k). Široké hrabice, které mají pracovní záběr 4 m, je možné sklopit do transportní polohy (šířka stroje pouze 2,6 m).

Petr Beneš

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down