Výstavka zajímavé techniky

V Dolních Dvorech, v těsné blízkosti města Cheb, má svoje středisko firma Agrafa. V posledním květnovém týdnu v něm uspořádala den otevřených dveří a vystavila zajímavou techniku. Firma Agrafa je známá jednak technikou Deutz-Fahr u níž působí a pozici regionálního dovozce a dále též půdozpracující a secí technikou He-va a Lehner, kterou nabízí na pozici dovozce autorizovaného. A mimo tyto dvě stěžejní značky je též prodejcem montovaných hal Richel, systémů pro pastevní chov skotu, pícninářské techniky McHale, Sauerburger a dalších strojů.

Agrafa nabízí kompletní sortiment značky Deutz-Fahr a to zejména traktory, pícninářský program i manipulátory. Manipulátor Agrovector 37.6 byl ústředním strojem v expozici neb s jednalo o aktuální novinku. Jde o stroj konstruovaný typicky pro zemědělské použití a tomu odpovídá výkonný motor (123 k) i rychlá hydraulika pro ovládání teleskopického ramene (průtok hydrogenerátoru činí 150 l/s).
Manipulátor doplnily tři traktory Deutz-Fahr a to TTV 420 s plynulou převodovkou, viniční Arokid 320 a model M 6120 měl v zadním tříbodovém závěsu zajímavost v podobě nakladače s kleštěmi na válcové balíky.

He-va

Dánská značka He-va nabízí kompletní a nutno uvést, že bohatý sortiment techniky pro zpracování půdy a setí. V našich podmínkách jsou pod touto značkou často prodávány válce. Obvykle v provedení cambridgeském, či cross-kill, ale mohou být též výstupkové, vlnité či hladké. Válce jsou vyráběny v několika variantách, v ČR je často prodávané je provedení VIP Roller se záběrem 3,3 až 8,2 m a též TIP Roller, kde je záběr od 4,5 do 10,2 m. Válce TIP Roller mají hydraulický přítlak, který zajištuje stejnoměrné dotížení všech sekcí a lze je doplnit též pružným smykem. Tím uživatel získá stroj s nímž lze vyjet i do hrubé brázdy.
Ze sortimentu válců je možné zmínit též Front Roller, který je, jak už jeho název napovídá, určen do čelního závěsu traktoru. Utužuje a díky pružnému smyku též rovná půdu a je to alternativa k čelnímu závaží, které jinak traktor musí mít pokud má v zadním závěsu secí stroj.
U nás prodávané jsou je též luční válce. Tuto techniku má v nabídce jen omezené množství značek a He-va může navíc tento stroj doplnit smykovou lištou (alternativně to může být i pružný smyk) pro rozhrnování krtin. Za smykem je navíc prstová sekce, která provzdušňuje travní porost a mimoto je možný též přísev pro částečnou obnovu lučního porostu.
Strojem, úspěšným na našem trhu je hloubkový kypřič Sub Tiller (záběr 2,5 až 5 m) a Combi Tiller (3 až 5 m). Oba stroje je možné osadit různými typy radliček, které mohou pracovat v hubce až 30 cm. Tím narušují podorniční vrstvu a zlepšují průsak vody.
Za Combi Tiller lze doplnit další pracovní sekci (například talířové brány). Sub Tiller je zase možné doplnit jednoduchým secím strojem a použít pro výsev řepky. Je to zajímavé řešení, využívající skutečnosti, že řepka má mohutný kůlový kořen, který je schopen pronikat do větší hloubky. Pokud má narušené podorničí, dostane se pod něj a může rostlinu lépe zásobovat vodou a živinami.

Richel

Zajímavým produktem v sortimentu firmy Agrafa jsou haly Richel. Haly jsou montované konstrukce o minimální délce 6 m a šířce od 4,5 do 10 m. Podle povětrnostních podmínek (obvyklé výšky sněhové pokrývky) se určuje vzdálenost jednotlivých nosníků a to od 0,5 do 1,5 m. Konstrukce je ukotvena pomocí šroubovacích či zatloukacích kotev, nebo patek ukotvených na betonovém podkladu. Hala je kryta plachtou, z níž je vyrobeno též přední i zadní čelo, které však nemusí být součástí dodávky. Montované haly Richel lze umístit i na zvýšenou podezdívku, a využít pro různé účely. Jako sklad krmiv, techniky, či pro ustájení hospodářských zvířat.

Další technika

Agrafa má v prodejním sortimentu techniky mnohem více než jsme se pokusili naznačit a její nabídka se mění podle toho co je zemědělci aktuálně vyžadováno. Protože region v němž Agrafa prodává je z velké části tvořen farmami hospodařícími ve vyšší nadmořské výšce, znamená to též pastevní chov dobytka a pro něj je v nabídce dodávka systémů, které jsou použity pro krmení, napájení a manipulaci s dobytkem.
Nově je v sortimentu například technika Talex zahrnujíc stroje pro sklizeň pícnin i mulčovače. Na výstavě mohli návštěvníci vidět několik bubnových žacích strojů a též zajímavý příkopový vyžínač RB 160 s pracovním záběrem 1,6 m. Novinkou byl též přívěs pro transport balíků Trailis.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *