Čelním traktorovým nakladačem jsou často osazeny kolové traktory s výkonem do 118 kW (160 k). Řada těchto traktorů pracuje v živočišné výrobě, kde jsou tažnými prostředky pro krmné vozy a zajišťují manipulaci s různými druhy krmiv a steliv. V souvislosti s manipulací a nakládkou se rovněž využívají v technologických linkách určených pro svoz válcových nebo hranolových balíků. Čelním nakladačem však bývají vybaveny i traktory jiných výkonových řad.
U tříválcových a čtyřválcových kolových traktorů s čelními nakladači zásadním způsobem ovlivňuje manévrovatelnost délka rozvoru. Naopak v případech, kdy nejsme omezeni prostorovým uspořádáním stájí či konkrétními podmínkami, můžeme využít i šestiválcové modely. V praxi se velmi často pro práce s čelním nakladačem v živočišné výrobě využívají traktory s výkonem do 74 až 88 kW (100 až 120 k).
Základní prvky konstrukce
Konstrukční prvky čelních traktorových nakladačů můžeme rozdělit do tří základních skupin. První představuje nosný rám nakladače, o němž také hovoříme jako o konzole čelního nakladače. Druhou skupinu zastupuje výložník, který se dodává zpravidla ve dvou základních provedeních, a to bez paralelogramu a častěji s paralelogramem. Třetí skupinu tvoří příslušenství čelního nakladače, tedy různé prvky výbavy, které souvisí se dvěma výše uvedenými konstrukcemi.
Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v lednovém Farmáři.*