25.11.2022 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vývoj u velkých lisů znovu pokročil

V loňském roce prezentovala firma Claas inovace u svých lisů Quadrant 5000 a Quadrant 4200, které dostaly označení Evolution. Hlavní změnou byl nový sběrač s dvojicí zakřivených drah. Toto na trhu ojedinělé řešení poskytuje sběrači extrémní robustnost. Vývoj ale pokračoval dál a v letošním roce mohla firma Claas na svých Tiskových dnech představit další modernizaci.

Lisy Claas Quadrant patří k nejprodávanějším lisům na velké hranolové balíky na evropském trhu od roku 1998. Kromě značné spolehlivosti oceňují uživatelé ještě nízké provozní náklady. Jedním z milníků ve vývoji těchto lisů bylo uvedení technologie Fine Cut v roce 2002. Z původních 25 nožů u systému Roto Cut se počet nožů u systému Fine Cut vyhoupl nejprve na 49 a poté až na celých 51. Tato „banka nožů“ dokázala produkovat řezanku o teoretické délce jen dvou centimetrů. Díky tomu bylo možné balíky lépe rozdružit a sláma byla ještě vhodnější jako stelivo ve vazných ustájeních skotu anebo v drůbežárnách. Nasávací schopnost krátce řezané slámy byla podstatně lepší, než u slámy, sklizené konvenční technologií. Lis také mohl produkovat balíky s větší slisovaností.

Pro sezónu 2023 obdrží lisy Quadrant 5200 a 5300 hydraulický pohon sběrače a Power Feeding System (PFS). Otáčky řízeného sběrače s pěti řadami prstů zůstávají na konstantní úrovni (135 ot/min), ale otáčky vkládacího válce PFS je možné plynule měnit – v rozmezí od 200 do 250 ot/min. Hydraulický pohon sběrače dokáže přenášet točivý moment až 1000 Nm, a tento moment je k dispozici i pro reverzaci sběrače a válec PFS při redukovaných otáčkách.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down