01.07.2023 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Význam překládacích návěsů při sklizni zrna

V otázce logistiky v odvozu zrna od sklízecích mlátiček existuje na zemědělských podnicích různý přístup. Moderní sklízecí mlátičky s vysokým výkonem již nelze efektivně obsluhovat dopravními prostředky, používanými před patnácti lety. Prostoje při vyprazdňování snižují jejich výkonnost a mlátičky tak nemohou využívat instalovaný výkonový potenciál. Proto je třeba na snahy o improvizaci v oblasti logistiky nahlížet kriticky.

A nejde přitom jenom o dopravní techniku s nedostatečným objemem, ale o celou technologii. Pokud je třeba zrno odvážet na vzdálenost větší než 15 - 20 km, vyplatí se využívat nákladních automobilů. Ty by ale neměly jezdit na pole a spojovacím článkem mezi nimi a mlátičkami bude traktor s překládacím návěsem.

Překládací návěsy poskytují objem i více než 40 m3. Mají třínápravový podvozek s nuceným řízením první a třetí nápravy a hydraulickým odpružením, velkoobjemové pneumatiky, překládací šnekový dopravník s průměrem 600 mm s hydraulickým ovládáním sklonu, díky kterému lze dosáhnout do vzdálenosti až 3,5 m a do překládací výšky až 5,5 m. Intenzitu proudění zrna lze regulovat rovněž plynule hydraulicky. Tyto návěsy umožňují zvýšit výkonnost sklízecích mlátiček.

Správné sladění sklizňového stroje s odvozními prostředky v podmínkách roztříštěné půdní držby nebo na členitých a svažitých pozemcích není jednoduché. Výkonnost může být značně rozdílná, protože závisí na struktuře pozemků, proměnlivých podmínkách sklizně a výnosu.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down