Významný partner českých zemědělců

Ryze česká firma Agrotec Hustopeče, a. s., působí na českém trhu se zemědělskou technikou již patnáct let. Za tu dobu prodala více něž 1380 traktorů a 450 sklízecích mlátiček New Holland, stejně jako stovky dalších strojů, především značek Kuhn a Kleine. S obchodními aktivitami jsou spojené rychlé dodávky náhradních dílů, záruční a pozáruční servis, posezónní opravy i testování postřikovačů. S českými zemědělci spolupracuje Agrotec i v oblasti služeb, na celém území republiky zajišťuje sklizeň obilovin, řepky, slunečnice i dalších plodin, lisování slámy, ochranu rostlin, sklizeň pícnin či hroznů a zpracování půdy.

S těmito údaji seznámil více než 400 účastníků únorových Dnů techniky Agrotec Ing. Jaroslav Musil, ředitel divize zemědělské techniky. Její celkový finanční obrat byl v roce 2005 na úrovni 950 mil. korun, z toho prodej strojů představoval přibližně 760 mil. korun, prodej náhradních dílů 110 mil. korun, opravárenství a servis 50 mil. korun a sklizňové služby na více než 20 tis. hektarech přinesly 30 mil. korun tržeb. Jen pro zajímavost, celý koncern, který má v nabídce kromě zemědělské techniky i stavební stroje, nákladní a užitková vozidla a osobní automobily, dosáhl v loňské roce celkového obratu 3,8 mld korun.

Rekordní rok 2005
Akciová společnost Agrotec je výhradním dovozcem strojů New Holland do České republiky, ať již kolových traktorů, sklízecích mlátiček, sklízecích řezaček, sběracích lisů, ale i teleskopických nakládačů a sklízečů hroznů. „V roce 2005 jsme pokořili magickou hranici 200 prodaných traktorů, přitom každý pátý traktor v České republice je značky New Holland,“ řekl přítomným Ing. Musil. „Dobrých výsledků jsme dosáhli také u sklízecích mlátiček, v loni jsme jich prodali 37, což představuje téměř 26procentní zastoupení na českém trhu. Pokud jde o značku Kuhn – specialistu na závěsné nářadí – stoupl loňský prodej v porovnání s rokem 2003, kdy jsme našim zemědělcům dodali 251 jednotek, na 506 strojů. Největší zájem je o techniku na sklizeň pícnin, která zaujímá na českých polích téměř 45procentní podíl, dále o stroje pro základní zpracování půdy a její přípravu před setím, rozmetadla průmyslových hnojiv, secí stroje, postřikovače a zařízení do živočišné výroby, zejména krmné vozy.“
Společně se svými partnery – Českou spořitelnou, CAC Leasingem a Českou pojišťovnou vytvořil Agrotec speciální útvar Agrofinance, který zajištění financování dodávaných strojů. Jde zejména o komplexní zajištění bankovních úvěrů s podporou PGRLF (délka úvěru šest až osm let a úroková sazba 1%), financování prostřednictvím leasingu, komplexní pojištění strojů po celou dobu úvěru, bezplatné poskytnutí záruk bankovních úvěrů i podporu při realizaci obchodu zemědělských komodit.

Desatero pro stávající i budoucí zákazníky
Ředitel Musil seznámil účastníky s desaterem, proč zemědělci vyhledávají společnost Agrotec:
1. Bohatá paleta značek.
2. Komfortní obsluha zákazníků po celou dobu užívání produktů.
3. Jedinečné služby: poradenství, financování (včetně PGRLF a podpůrných fondů EU), pojištění, servis 24 hodin denně, náhradní díly přímo od výhradního dovozce.
4. Dostupnost po celém území ČR.
5. Kvalita daná certifikátem ISO 9001:2001.
6. Zkušenosti, tradice – 15 let na trhu.
7. Český kapitál – společnost není kontrolována ze zahraničí a zisk zůstává v ČR.
8. Finanční stabilita a jistota dlouhodobého partnerství.
9. Významný podíl prodávaných produktů na trhu.
10. Společenská odpovědnost – Agrotec podporuje sport, kulturu i sdružení pěstounských rodin.

Sklízecí mlátičky New Holland
New Holland má podle Ing. Petra Halamíčka, vedoucího prodeje sklizňových strojů, nejširší nabídku mlátiček na světě. V šesti základních řadách TC, CS, TX, CX, CR a AL si mohou zemědělci vybrat ze 24 modelů. V loňském roce obsadily mlátičky New Holland na českém trhu druhé místo, pouze o jediný stroj za svým největším konkurentem.
Čtyři nejjednodušší modely TC se systémem vícebubnového mláticího ústrojí a motorem o výkonu 168 až 238 koní jsou určeny pro farmy s výměrou 300 až 500 hektarů. Vynikají spolehlivostí, nízkou náročností na údržbu a malými provozními náklady. Jejich plošný výkon kolem 25 hektarů za den zajistí farmářům včasnou sklizeň.
Dalším modelem je novinka roku 2003 – sklízecí mlátičky CS. Zemědělci si mohou vybrat ze dvou modelů s pěti vytřásadly a dvou modelů se šesti vytřásadly. U mlátiček s výkonem motoru 204 až 281 koní je unikátní patentovaný koš mláticího bubnu, který umožňuje dvě polohy opásání (85 nebo 121 stupňů) v závislosti na požadované kvalitě slámy. Pětivytřásadlové stroje jsou vhodné pro rodinné farmy, nejsilnější modely CS 660 s objemem zásobníku 8800 litrů se hodí pro velkovýrobu i podniky služeb. Jde o jednoduchou sklízecí mlátičku, která vyniká především svým poměrem ceny a výkonu. Během patnáctileté historie společnosti Agrotec se u nás prodalo nejvíce mlátiček TX – více než 200. Dva modely TX 66 s výkonem motoru 238 koní a objemem násypky 7200 l a TX 68 s motorem o výkonu 281 koní a objem násypky 8000 l otevřely podle Ing. Halamíčka sklízecím mlátičkám New Holland český trh především svou výkonností a spolehlivostí. Oba modely v roce 2006 vymizí z oficiální nabídky.

Trend – tři sta koní a více
Předchozí řadu nahrazuje modelová řada CX, která byla oceněna na všech významných evropských výstavách nejvyšším oceněním a na český trh byla uvedena v roce 2002. Pro zemědělce jsou připraveny čtyři modely s pěti vytřásadly a čtyři modely se šesti vytřásadly, výkonem motoru 231 až 374 koní a objemem násypky 7600 až 10 500 litrů. Klasické mláticí vícebubnové ústrojí New Holland má průměr mláticího bubnu 750 mm, celkovou plochu separace 2,5 m2 a velkou plochu separace horního a spodního síta 6,5 m2. Mlátička je standardně vybavena novou moderní kabinou s automatickou klimatizací, pohodlnou sedačkou řidiče, chladničkou, čtyřstupňovou převodovkou a uzávěrkou diferenciálu. V minulém roce se u nás prodalo 18 sklízecích mlátiček CX 860 s motorem o výkonu 333 koní a sedm nejsilnějších modelů CX 880 s výkonem motoru 374 koní. Více než 70 % všech prodaných mlátiček New Holland mělo motory o výkonu nad 300 koní.
„V loňském roce se nám podařilo nastartovat prodej nekonvenčních sklízecích mlátiček New Holland CR,“ řekl přítomným Ing. Halamíček. „Dva modely CR 960 a CR 980 s maximálním výkonem motoru 333 nebo 428 koní a objemem zásobníku 9000 či 10 500 litrů jsou vybaveny dvěma axiálními mláticími a vytřásacími bubny o průměru 559 cm nebo 432 centimetrů, přitom každý buben má vlastní převodovku se dvěma rozsahy otáček. Bubny se otáčejí proti sobě, výdrol zrna se posouvá od středu do stran, takže stupňovitá vynášecí deska a síta jsou zaplněny rovnoměrně. To přispívá k velkému výkonu při čištění, stejně jako neobvykle velká plocha 3,06 metru čtverečních.“ Další uzly jsou již shodné s modelem CX.
Sklízecí mlátička CR 980 je držitelem světového rekordu, při ztrátách nižších než 0,7 % a lámavosti 0,2 % sklidila při výnosu 9,95 t/ha a vlhkosti 14 % 72 tun pšenice za hodinu. Výkon byl dosažen s největší žací lištou o záběru 9,15 m. Novinkou roku 2006 jsou vario žací lišty, které umožňují plynulé vysunutí žacího válu o 50 cm ze své základní polohy prostřednictvím multifunkční páky. Pro sklizeň řepky je možné lištu vybavit bočními žacími kosami. Ke sklízecím mlátičkám CX a CR nabízí firma New Holland automatické řízení pod obchodním názvem Smart Steer.

Široká nabídka lisů a řezaček
V nabídce Agrotecu Hustopeče je i šest modelů vysokotlakých lisů New Holland na velké hranolovité balíky, každý z nich je vybaven automatickým ovládáním celého pracovního cyklu. Pro zemědělce jsou připraveny i lisy na kulaté balíky, dva modely s pevnou a dva modely s variabilní lisovací komorou, s řezáním či bez řezání.
Sortiment sklizňových strojů New Holland pak uzavírají čtyři modely sklízecích řezaček FX s výkonem motoru 386 až 571 koní a hydraulickým pohonem vkládacích válců a adaptérů. Výhodou tohoto systému je možnost nastavovat délku řezanky z místa řidiče v rozmezí 4 až 20 mm během měnících se podmínek sklizně. Systém tak umožňuje dodržet stále stejnou délku řezanky při různých otáčkách motoru a tím i řezacího bubnu. Dalším zajímavým prvkem je procesor Crop Plus, při přechodu ze senáže na siláž je jen velmi jednoduché přestavení stroje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *