Vzrůstající expanze na východní trhy

V průběhu Dne Kvernelandu pořádaného v letošním roce jsme měli možnost se setkat s xx xx manažerem firmy Kverneland Group a položit mu několik otázek, týkajících se činnosti této největší společnosti zaměřené na výrobu závěsných strojů.

V průběhu Dne Kvernelandu pořádaného v letošním roce jsme měli možnost se setkat s Arildem Gjerdem, viceprezidentem společnosti Kverneland pro marketing a obchod.manažerem firmy Kverneland Group a položit mu několik otázek, týkajících se činnosti této největší společnosti zaměřené na výrobu závěsných strojů.

Přestože jsme obeznámeni s tím které firmy jsou sloučeny do koncernu Kverneland Group, mohl byste nás seznámit s tím jaká je současná situace firmy Kverneland Group, kde jsou její výrobní závody čím se zabývají?

Firma Kverenald byla založena v Norsku, (zde jsou vyráběny pluhy, sklízeče brambor a baličky) a postupně rozšířila své výrobní kapacity i do dalších evropských zemí. V Dánsku je výrobní závod Taarup produkující stroje pro sklizeň pícnin, v Německu Accord zaměřený na secí stroje, dále Vicon produkující zejména lisy a rozmetadla minerálních hnojiv a firma RAU, která se zabývá zejména výrobou postřikovačů a strojů pro zpracování půdy, francouzský Gergoire pak produkuje stroje na sklizeň hroznů vinné révy, La Garde se zabývá výrobou mulčovačů a štěpkovačů.. Cíl všech firem je přitom stejný a to výroba takové techniky, která bude dobře sloužit jejím uživatelům.

Představili jsme si základní sortiment techniky Kverenalnd Group. Která skupina strojů je na trzích nejúspěšnější?

Sortiment techniky máme rozdělen na čtyři divize. První jsou stroje pro zpracování půdy setí, druhá technika pro sklizeň pícnin, dále technika pro ochranu rostlin a poslední jsou sklízeče hroznů vinné révy. V současné době dosahuje největšího obratu v prodeji technika pro sklizeň pícnin, především pak žací stroje a lisy.
Z techniky pro zpracování půdy dominují v prodejích pluhy a dále pak secí stroje firmy Accord a to jak pro klasické, tak přesné setí. Společným jmenovatelem prodejů v Evropě je sílící trend exportu do zemí bývalé Východní Evropy. Nyní je velký nárůst prodejů strojů pro zpracování půdy v takových zemích jako je Ukrajina, nebo Rusko a další země bývalého SSSR. Zde jsou vyžadovány především stroje pro mělké zpracování půdy. Střední a východní Evropa je pro nás nyní velmi perspektivní oblastí.

Střední a východní Evropa je tedy perspektivní, ale jak si vedete v ostatních zemích a ve kterých jste na trhu nejúspěšnější?

Obecně bych jako relativně úspěšnou uvedl celou západní Evropu a jsou samozřejmě rozdíly mezi jednotlivými zeměmi. Tradičně silnou pozici máme samozřejmě v Norsku, což je dáno zejména historickým vývojem. Rádi bychom však zvýšili svůj podíl ne trhu ve Francii a Německu, kde nemáme silnou pozici, přesně naopak je tomu v postkomunistických zemích střední Evropy, kam se nám podařilo rychle vstoupit a jsme zde úspěšní.

Firma Kverneland Group vyrábí stroje pro zpracování půdy konvenční i minimalizační, která technologie je podle vás výhodnější?

Na to nelze jednoznačně odpovědět. Vždy záleží na konkrétních podmínkách v nichž se provozuje zemědělská činnost. Ne všechno funguje vždy stejně, natožpak v rozdílných podmínkách.

Na předváděcích akcích vídáme stabilní sortiment strojů z nichž většina prochází inovacemi a objevují se samozřejmě i nové modely. Nicméně jsme u nás již delší dobu neviděli kombinaci lisu a baličky Taarup Bio, která před několika lety poutala pozornost návštěvníků. Je stále ve výrobě, nebo byl z výroby stažena?

Tento stroj je stále vyráběn, pouze zde nebyl předveden.

A na závěr. Jaké jsou plány společnosti Kvernelad Group?

Chceme samozřejmě co nejvíce vyrábět a prodávat svoje stroje, a s jejich pomocí zemědělcům pomáhat dobře zvládat jejich práci. Firma Kverneland Group je velkou společností takže k různým změnám dochází prakticky neustále. Žádné významné, typu nákupu či prodeje nějaké značky strojů však v současné době nechystáme

děkuji za rozhovor

Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *