Z brněnské výstavy přímo na farmu

Jednu z letošních cen Grand Prix Techagro obdržel plně elektricky poháněný samojízdný míchací krmný vůz s vertikálním míchacím ústrojím Siloking TruckLine eTruck 1408. Jde o kompaktní stroj s výbornými manévrovacími schopnostmi vhodný i do stájí s omezenými průjezdnými profily. Míchací vana o objemu 10 m3 předurčuje vůz k použití na menších a středních farmách.

S oceněným exponátem jsme se před časem náhodně setkali na farmě Pavla Karmazína z Lubného nedaleko Tišnova, kam jsme přijeli především kvůli pluhům Kverneland. „Přímo z Brna putoval krmný vůz k nám na farmu,“ řekl týdeníku Zemědělec Pavel Karmazín, který v ekologickém režimu obhospodařuje se svou rodinou 89 ha zemědělské půdy, z toho je více než 25 ha trvalých travních porostů. Veškerá rostlinná produkce je podřízena chovu skotu, jehož základem je asi 60 dojnic s průměrnou užitkovostí téměř 7000 l mléka.

„Původně jsme zvířata krmili jednoduchým taženým krmným vozem Siloking s míchací vanou o objemu osm metrů krychlových a s jednostranným vyprazdňováním,“ vysvětluje farmář. „Měli jsme ho už asi deset let, a i když jsme s ním byli navýsost spokojeni, potřebovali jsme nový. Původní vůz byl pro nás už malý, neboť jsme ho kdysi kupovali pro nějakých 35 až 40 krav. Když jsem zkoumal nabídky jednotlivých firem, zaujal mě především samojízdný, elektricky poháněný krmný vůz stejné značky s výbornou manévrovatelností. Přednost jsem viděl především v tom, že při krmení budu využívat pouze jeden stroj a nikoliv traktorovou soupravu.  Hlavním důvodem, proč jsem si ale vybral elektricky poháněný krmný vůz, je levnější provoz a úspora nákladů.“

*

Celý článek naleznete v Zemědělci č. 37.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down