05.12.2014 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z farmy na strojírenský Olymp

V roce 1972 si mladý dolnobavorský sedlák Hermann Paintner vyrobil samojízdný šestiřádkový sklízeč cukrové řepy, neboť s tehdejší mechanizací nebyl spokojen. Po čase začal spolupracovat s nedalekým výrobcem zemědělských strojů a „systém Paintner“ se stal základem šestiřádkových samojízdných sklízečů cukrové řepy v Německu i v Evropě. V roce 1986 se Hermann Paintner vrací zpět na rodný statek v Sittelsdorfu a zakládá vlastní společnost ROPA. Během necelých třiceti let zde vybudoval moderní výrobní závod na stroje pro sklizeň cukrové řepy a brambor, u nichž pěstitelé oceňují technickou vyspělost, vysokou kvalitu, velkou výkonnost, robustnost, a tím i dlouhou životnost.

To, co jiným trvalo desítky a desítky let, zvládl Hermann Paintner za velice krátkou dobu. Vždyť další milníky společnosti ROPA lze spočítat na prstech jedné ruky. Již v roce 1987 získala uvedená společnost kontrakt na konstrukci a distribuci čisticího nakladače cukrovky, dnešního předchůdce překládače Maus, který bulvy uložené na kraji pole vyzvedl, vyčistil a naložil na přepravní prostředek. O deset let později vyrostl v sousedství statku nový výrobní závod, který byl o pět let později výrazně rozšířen. S rostoucím objemem výroby a rozšiřováním nabídky (čtyři typy samojízdných sklízečů cukrovky, čtyři modely nakládacích čističů a dva typy sklízečů brambor) už ani to nestačilo. Proto nad továrnou, kde bylo nutné přemístit na 200 tisíc metrů krychlových zeminy, vyrostl v tomto roce na ploše 2,7 ha zcela nový výrobní komplex, který si mohli v polovině listopadu prohlédnout novináři z celého světa. A naše redakce byla u toho. Vznikla zde nejen nová moderní prášková lakovna, která zabezpečí delší životnost kovových dílů, ale i čtyři montážní linky na výrobu techniky Tiger, Panther, Maus a Keiler. Zaměstnanci určitě ocení moderní a světlé pracovní prostředí s podlahovým vytápěním.

Cukrová řepa se ve světě pěstuje přibližně na 4,5 mil. ha, nejvíce pak ve východní Evropě (asi 1,4 mil. ha). Zatímco v roce 2004 byla celosvětová poptávka 702 samojízdných strojů, letos už jen 532. Souvisí to s jejich s technickou vyspělostí a větším objemem zásobníků. Do letošní sklizně bylo zapojeno 440 samojízdných sklízečů, z toho 140 značky Ropa a 92 nakládacích čističů, z nichž 65 bylo vyrobeno u ROPY v Sittelsdorfu. Z uvedených čísel je dominantní postavení techniky Ropa více než zřejmé.*

Více naleznete v Zemědělci č. 50.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down