14.05.2019 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z malé dílny do velké továrny

Ing. Antoni Stolarski je zakladatelem, generálním ředitelem a většinovým vlastníkem společnosti SaMASZ. Při návštěvě nového výrobního závodu v Zabludowě jsme si s ním mohli krátce pohovořit.

Pane Stolarski, když jste před 35 lety zakládal firmu SaMASZ, očekával jste, že se jednou rozroste do takové podoby, v jaké ji známe nyní?

V žádném případě. Navíc v době socialismu to ani nebylo reálné. Poté co se změnil režim, už jsem nějaká očekávání měl, ale myslel jsem, že půjde o podnik tak se stovkou zaměstnanců. V souvislosti s výstavbou nové továrny bude jejich počet desetinásobný a stejně tak množství vyráběných strojů překonalo všechny moje původní představy.

Jaká technika z vašeho sortimentu je nejžádanější?

Jednoznačně jsou to žací stroje. V jejich výrobě patříme mezi desítku nejvýznamnějších evropských firem. Dobře si však vede i další pícninářská a také komunální technika, zejména výroba a prodej sněhových radlic a mulčovačů.

Lze na vámi vyráběných strojích najít nějaká specifická konstrukční řešení?

Jsme držiteli řady patentů a průmyslových vzorů. Bereme si příklad ze „západních“ firem a snažíme se především o zlepšování kvality našich výrobků, která je již nyní na velmi dobré úrovni a bude se dále zvyšovat. Každý rok vyrábíme okolo 30 prototypů z nichž část putuje následně do výroby.

V současné době nabízíte kvalitní techniku za přijatelné ceny. Neobáváte se, že tím, jak půjde SaMASZ technologicky i kvalitativně nahoru, ona cenová výhoda zmizí?

V pravdě řečeno, pro malé zemědělce s výměrou pod 20 ha jsme drazí už nyní, protože za kvalitu se platí. Takže to možná bude, jak říkáte. Na druhou stanu, naším cílem je orientace na výkonnější techniku a tam je důležitější kvalita než pořizovací cena. U středně velkých podniků by náš stroj měl vydržet i 10 let, u těch velkých s velkým hektarovým proběhem by to mělo být 5 až 6 let.

Co vám v poslední době udělalo profesní radost?

Samozřejmě otevření nové továrny, v níž se nyní nacházíme. Aktuálně se rozkládá na 13 ha, z nichž je 3,5 ha výrobní plochy, ale máme zde velké možnosti dalšího rozvoje. Administrativní část výroby zahrnující též jídelnu, šatny, nebo konstrukční oddělení jsme nadimenzovali na dvojnásobnou kapacitu výroby. A díky tomu, že vlastníme i část sousedních pozemků, můžeme plochu továrny snadno rozšířit. To však bude odvislé od toho, jak se firmě bude ekonomicky dařit. Letos máme plán prodeje za 190 mil. zl, a tak vše vypadá příznivě.*

Celý rozhovor najdete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down