16.02.2024 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z malé slévárny velkým nadnárodním koncernem

Na začátku historie společnosti Kubota Corporation byla malá slévárna, kterou ve svých 19 letech v Japonsku založil Gonshiro Kubota. Psal se rok 1890. O tři roky později se kvalitní ocelové trubky začaly využívat při výstavbě vodovodů, které spolehlivě a efektivně zásobovaly občany pitnou vodou. A orientaci na budoucnost potvrdila Kubota již v roce 1922 svým prvním motorem s pohonem na kerosin.

Motor našel uplatnění jak v zemědělství, tak i v průmyslu. Kubota si velmi rychle vytvořila jméno jako výrobce kvalitních motorů a zájem neustále rostl. Aby mu bylo možné vyhovět, byla v roce 1937 uvedena do provozu nově vybudovaná továrna na motory v japonském městě Sakai. Kapacita výroby pohonných jednotek značky Kubota se tak rázem zdvojnásobila.

První zemědělský traktor

Cílem firmy bylo ale mimo jiné i další usnadnění práce zemědělců. Prvním krokem směrem k produkci zemědělských strojů a nářadí bylo uvedení kypřiče Kubota na trh v roce 1947. V Japonsku pak Kubota uvedla na trh první klasický traktor v roce 1960. Stroj s označením Kubota T15 ještě nebyl vybaven kabinou. Vývoj zemědělské mechanizace pokračoval dál a v roce 1966 přišel první vazač Kubota HC75 3-Row, s nímž japonský výrobce vyšel vstříc rostoucím nárokům pěstitelů rýže.

Významným mezníkem v historii společnosti je rok 1973. Tehdy Kubota přišla na trh s prvním minirypadlem. Stroj s kompaktními rozměry se vešel doslova všude a stal se oblíbeným pomocníkem při zemních pracích i v oblasti péče o zahrady a krajinu. Od té doby je minirypadlo samozřejmou součástí sortimentu Kuboty.

Magická hranice překročena

Kubota se tak stala celosvětově uznávaným producentem techniky pro zemědělství a stavebnictví. Také zájem o motory stále rostl. V roce 2002 měli pracovníci společnosti důvod k oslavě, když počet vyrobených motorů překonal magickou hranici dvaceti miliónů vyprodukovaných kusů. Jen o rok později se podobný kousek podařil i traktorům, jichž Kubota vyrobila již více než tři miliony.

Dalším velkým mezníkem, který ovlivnil i obchodování se zemědělskými stroji v ČR, byl rok 2011. Kubota si rozšířila nabídku techniky o širokou paletu závěsného nářadí převzetím norského výrobce Kverneland. Své zkušenosti s vývojem a výrobou traktorů pak konstruktéři zhodnotili v nových modelových řadách M60 a MGX, uvedených na trh v roce 2012

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down