22.04.2002 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z vinic na pole celé Evropy

Výrobce francouzských postřikovačů Berthoud se může pyšnit více než stoletou tradicí. Všechno začalo jednoduchými prostředky pro ochranu vinic v kraji známém produkcí vína Beaujolais. Tehdy se vinice ošetřovaly proti jednomu "motýlkovi" horkou vodou, ohřívanou v měděných kotlech a aplikovanou ručními konvičkami. To byly první produkty, které firma dodávala vinařům.

Firma Berthoud byla i u první opravdu chemické ochrany, když se vinice začaly postřikovat jíchou s modrou skalicí proti perenospoře. Tento postřik současně sloužil i k zamezení krádeží hroznů ve vinohradech.
Na přelomu padesátých a šedesátých let začala firma Berthoud vyrábět polní postřikovače pro plošnou i prostorovou chemickou ochranu. Snad právě barva modré skalice inspirovala firmu Berthoud k barvě, používané dnes na jejich výrobcích, ať už jsou to rosiče, postřikovače nebo práškovače.
Na trhu v České republice zastupuje firmu společnost FTA, Franco - Tcheque Agricole spol. s r.o. z Dobrovic. Na našem trhu nacházejí nejširší uplatnění její postřikovače, ať už nesené, tažené či samochodé, v široké škále velikostí, provedení a výbavy. Největší samojízdný stroj má nádrž na 4000 litrů postřiku a ramena se šířkou záběru až 42 metry. Stroj vyniká velkou světlostí podvozku, takže může být nasazen i v poměrně vzrostlých porostech.
Ke zvláštnostem strojů Berthoud patří regulace průtoku a dávkování postřikové kapaliny pomocí čidla tlaku, jednoduchá obsluha všech režimů pomocí přímého ovládání jednotlivých ventilů podle názorného "návodu k použití".
Břetislav Koč

Text k foto:
Samojízdné postřikovače Berthoud vynikají vysokou světlostí podvozku.
Foto Břetislav Koč

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down