Za příznivé ceny spolehlivé stroje

Pravidelně se začínají v kalendáři zemědělských akcí objevovat předváděcí dny zemědělské techniky, které pořádá několikrát do roka firma S a P technik, s. r. o. ze Strančic. V areálu svého prodejního a servisního centra na Statku Novotinky na Benešovsku proběhl koncem července další z nich, tentokrát se zaměřením na techniku zpracování půdy.

Firma S a P, s. r. o. působí na českém trhu již sedm let. Ve své nabídce zemědělské mechanizace se zaměřuje na uspokojení potřeb soukromých samostatně hospodařících zemědělců, kteří nedisponují velkými finančními prostředky nebo vzhledem k výměrám jejich pozemků nejsou ani velké investice výhodné. A tak jsme se v rámci předváděcího dne mohli seznámit s mechanizací ne příliš známých, ale letitou praxí prověřených značek.

Volba padla na talířové podmítače
Jak uvedl Ing. Petr Sýs, majitel firmy S a P, podle získaných zkušeností vsadili ve svém sortimentu na talířové podmítače, které nabízejí v nesené, polonesené i tažené verzi. Argumentem ve srovnání s radličkovými podmítači je hlavně možnost využití nižší tažné síly, což má pro drobné zemědělce vybavené traktory s nižšími výkony určitě svůj význam. Talířové podmítače polské výroby AKPIL a BOMET dosahují velice podobných výsledků a podstatně se liší snad jen barvou. Konstrukce je totiž velice podobná. Představena byla nesená verze těchto podmítačů.Na jedné hřídeli je umístěno 6 až 10 talířů s roztečí 22 cm. Stroje jsou buď dvou nebo čtyřhřídelové. V případě čtyřhřídelových je konstrukce méně namáhána a je jednodušší výměna disků. Dvouválcové stroje pracují v šířce 1,60 m až 2,20 m (podle počtu talířů na hřídeli), čtyřválcové potom v záběrech 2,60 až 3,15 m. Největší pracovní záběr má zesílený talířový podmítač AKPIL.
Na předních hřídelích jsou použity talíře profilované, na zadních potom hladké a mají průměr 510 nebo 560 mm v případě zesílené verze. Při použití zesílené verze talířového podmítače celkem s 28 talíři na čtyřech hřídelích je třeba tahové síly zhruba 80 koní. Hřídele je možno podle kvality půdy, vlhkosti a dalších podmínek nastavit v několika úhlech (5,5°; 11°; 16,5° a 22°). Čím jsou talíře nastaveny šikměji, tím snáze se zahlubují. Cena těchto výrobků je velice příznivá a vzhledem k nízké poruchovosti je zájem zákazníků pochopitelný a projevil se i na velmi slušné účasti na předváděcí akci.

Tradiční sortiment i novinka
K dalšímu sortimentu firmy S a P jen stručně. K vidění byly polské nesené postřikovače JARMET, italská jednotalířová rozmetadla Sitrex o objemu 300 nebo 500 litrů, rotační sekačky SaMASZ dodávané v pracovních záběrech 165 až 210 cm. Sortiment doplňují též obraceče a shrnovače sena.
Novinkou na trhu je svinovací lis MASCAR italské výroby. Lisy s pevnou komorou produkují balíky o průměru 120 cm, jejichž vázání je možné buď do sítě, nebo provázku. Lis lze doplnit baličkou.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *