Za Santa Clausem s českými traktory

Skupinka šesti nadšenců z finského klubu Tyrwään Seudun Zetoristit uspořádala letos na přelomu července a srpna výpravu k polárnímu kruhu na starých traktorech Zetor 25. Dohromady na legendárních „pětadvacítkách“ ujeli cestu dlouhou 1700 km. Ze své domoviny, finského města Tyrwää, se vydali až do Rovaniemi, které leží v blízkosti polárního kruhu a podle Finů tady oficiálně bydlí Santa Claus.

Myšlenka vyrazit na traktorech až k polárnímu kruhu vzešla před několika lety z řad členů finského klubu Tyrwään Seudun Zetoristit a v půlce letošních prázdnin se sen stal skutečností. „Volba padla na rok 2016, protože náš Zetor klub slaví 10. výročí a značka Zetor oslavuje už 70. narozeniny. Kratší výlety po okolí podnikáme každoročně, během léta jich stihneme v průměru deset, ale zatím jsme nikdy nevyrazili na tak dlouhou cestu,“ říká Janne Ahonen, organizátor a účastník akce.

Skupinka šesti dlouholetých kamarádů najela ve Finsku v době od 30. 7. do 10. 8. 2016 se svými Zetory 25 téměř 1700 km. Společně s traktory na cestu vyrazila i servisní dodávka, která vezla náhradní díly pro traktory, generátor, potřeby pro svařování aj. První polovinu trasy z  města Tyrwää přes Virrat, Ähtäri, Vimpeli, Kaustinen, Toholampi, Oulainen, Oulu až do Rovaniemi zvládli řidiči ujet za neskutečné tři dny a cesta zpět jim trvala zhruba stejně dlouho. Volili jsme přímé a méně rušné cesty. Převážně z důvodu bezpečnosti, a také jsme chtěli co nejméně narušit běžný provoz,“ dodává Janne Ahonen k výběru trasy.

Nadšenci z Finska si ke své cestě po rodné zemi vybrali traktory Z25 A, ty ještě před cestou prošly důkladnou revizí, u některých bylo potřeba vyměnit písty, ložiska, brzdy aj. S výpravou jel také model Zetor Z25 K, avšak ten byl speciálně upraven, byla na něj namontována převodovka z modelu Z 25 A, čímž se stal rychlejším. „Traktory zvládly cestu velmi dobře. Cesta tam i zpět proběhla bez technických problémů, pouze jednou jsme využili služeb naší servisní dodávky, která jela s námi,“ říká Janne Ahonen.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *