Za velkými stroji do Malého Boru

V polovině března uspořádala společnost U + M Servis ve svém středisku v Malém Boru na Klatovsku Den otevřených dveří. Pro návštěvníky, jež během přednášek zcela zaplnili servisní halu, bylo připraveno velké množství výkonné techniky včetně traktorů Claas, které si mohli vyzkoušet, ale i prohlídka nové moderní stáje pro 400 dojnic holštýnského skotu tamního zemědělského podniku. Premiéru si během dne odbyl i traktor s plynulou převodovkou Claas Axion 820 C-Matic.

U + M Servis, s. r. o., je na trhu se zemědělskou technikou od ledna 1997 a v současné době působí v jihočeském kraji a v okresech Domažlice, Klatovy a Pelhřimov. Hlavní sídlo má v Třeboni, pobočky pak v Malém Boru a v Obratani na Pelhřimovsku. „V loňském roce jsme v Třeboni dokončili novou servisní halu se skladem náhradních dílů za téměř 23 milionů korun vybavenou veškerým nezbytným zařízením včetně portálového jeřábu,“ řekl přítomným jednatel třeboňské společnosti Ing. Karel Hanyk. „Naším největším partnerem je akciová společnost Agrall Bantice, zemědělská technika, která je výhradním dovozcem techniky Claas a Väderstad do České republiky. Zemědělci u nás naleznou i stroje na pěstování a sklizeň brambor Grimme včetně posklizňových linek, techniku na zpracování půdy a setí Lemken a Väderstad, čelní nakládače Stoll a dvojmontáže včetně ráfků Kock&Sohn. Máme třicet zaměstnanců a v loňském roce jsme dosáhli obratu 343 milionů korun. Kromě prodeje zajišťujeme i servis a financování zemědělské techniky, stejně jako bezplatnou poradenskou činnost.“
Technika Claas zajišťuje u třeboňské společnosti přibližně 50 % obratu, a tak není divu, že po celý den hrála v Malém Boru hlavní roli. Nešlo jen o traktory, ale také o sklizňové stroje kde má firma Claas výhradní postavení.

Široký výběr žacích lišt
Z diskových žacích strojů Claas Disco si mohou zemědělci vybrat velkoplošné, vzadu nesené, čelní, či tažené modely. U velkoplošných strojů se třemi žacími jednotkami se lze dostat až k záběru 9,1 m, s kondicionérem pak k šířce 8,6 metru. Největší záběr u vzadu nesených lišt je 3,8 m, pokud je stroj vybaven prstovým lamačem, maximální záběr se snižuje na 3,4 m, u lišt s mačkacími pryžovými válci je pracovní záběr až 3 metry. Nejnovějším typem vzadu nesených žacích lišt je model Disco Contour s hydropneumatickým odpružením a středovým uložením žací jednotky. Záběr čelně nesených žacích lišt, které se vyrábějí bez kondicionéru, s prstovým lamačem, nebo s pryžovými mačkacími válci, je vždy 3 m, pracovní záběr tažených lišt v tom samém provedení je maximálně 3,5 m.
Všechny stroje Claas Disco používají velice stabilní žací lištu s dokonalým řezem P-Cut. Hlavní přenos síly zajišťují velká, pomalu se otáčející kola v jedné řadě, což má vliv na malé opotřebení, delší životnost a tichou práci. Proti poškození jsou lišty chráněny systémem Safetylink pomocí definovaného střižného místa. Vzadu nesené lišty mají již zmíněné hydropneumatické odpružení Contour, které lze nastavit přímo za jízdy z traktoru podle daných podmínek, čelní žací lišty jsou pak vybaveny nejmodernějším kopírováním Profil.

Obrátit, shrnout a odvézt
Posečenou píci lze obrátit robustními obraceči Claas Volto, ať již nesenými s maximálním záběrem 8,7 m, nebo taženými se záběrem až 13 metrů. Tyto stroje se vyznačují dlouhou životností, vysokou pracovní rychlostí, dokonalým kopírováním terénu a nastavením bez použití nářadí. Při práci na svahu ocení obsluha nesených modelů systém CKL, kdy teleskopické stabilizační tyče zajišťují výborné vedení obraceče za traktorem i při vyšší pracovní rychlosti. Přenos síly mezi jednotlivými rameny na rotoru zajišťuje bezúdržbový systém Permalink s uzavřenými převody v olejové náplni. Uschlou píci lze potom shrnou shrnovači Liner, které se vyrábějí v neseném, poloneseném i taženém provedení. V nabídce je jeden velký čtyřrotorový model o záběru 12,5 m, šest dvourotorvých shrnovačů na levou stranu s maximálním pracovním záběrem 8 m, čtyři dvourotorové shrnovače do středu s největším záběrem 9 m a šest jednorotorových shrnovačů se záběrem až 4,6 metru. V praxi se osvědčil velký průměr hlavy shrnovače s uzavřenou dráhou v olejové lázni, která řídí pohyb jednotlivých ramen. Tato konstrukce zajišťuje minimální opotřebení a tím i velmi dlouhou životnost. U shrnovačů Liner vybavených širokými kopírovacími podvozky lze vyměnit ramena rychle a jednoduše bez použití nářadí.
V nabídce společnosti U + M Servis jsou i tři řady senážních vozů Claas Quantum s maximálním objemem ve středně stlačeném stavu 40 m3. Nechybějí ani lisy, ať na velké hranolovité balíky Quadrant, či na válcové balíky Rollant (s pevnou lisovací komorou) a Variant (s variabilní lisovací komorou). Maximální rozměr hranatých balíků je 1,2 x 1 m x 3 m, u válcových balíků je při standardní šířce 1,2 m největší průměr 1,8 metru. Největší lis Quadrant 3400 se sběracím ústrojím širokým 2,35 m slisoval při pokusech v Maďarsku 61 tun slámy za hodinu. Menší lisy Lisy Quadrant mají sběrací ústrojí široké 2,10 metru. Lisy Rollant jsou vybaveny systém MPS II, jde o tři válce umístěné v oblouku, které umožňují snazší běh, vyšší stlačenost, nizší nároky na příkon, tichý chod a menší opotřebení. Lisy Variant jsou vždy vybaveny rotorem (buď řezacím nebo vkládacím), který aktivně zasahuje do lisovací komory a pomáhá nastartovat tvorbu balíků za jakýchkoliv podmínek. Dodávají se ve dvou verzích, modely 350 a 370 nemají řezací ústrojí a jsou vhodné pro sklizeň sena a slámy. Verze 360 a 380 se čtyřmi nekonečnými pásy mohou být už vybaveny řezacím ústrojím. Mají aktivní hydrauliku, přes terminál je možné u nich nastavit jak průměr jádra balíku, tak celého balíku a jeden ze dvou lisovacích tlaků.

Samojízdné sklízecí stroje
Druhou variantou sklizně pícnin je samojízdná řezačka Claas Jaguar. V Malém Boru se hovořilo o nejnovějším modelu 900 zcela nové koncepce. Uživatelé u něj ocení především nový design, výkon motoru až 830 k, barevný monitor Cebis, širokou nabídku sklizňových adaptérů, úpravu vkládání a z ní plynoucí optimalizovaný tok hmoty, nový V-Max buben se snadným přístupem, větší a silnější Corn-cracker, metač s variabilním nastavením vzdálenosti od zadní stěny, pilot koncovky a větší nádrž paliva. K výrazným změnám došlo také u pojezdu. Nová kabina Vista Cab zaujme velmi úzkými sloupky, extrémně nízkou hladinou hluku, vynikajícím výhledem všemi směry, stavitelným sloupkem řízení i sedadla, velkoryse pojatým prostorem pro řidiče i spolujezdce a jednoduchým ovládání. Pomocí palubního systému Cebis lze během práce rychle a jednoduše nastavit, obdobně jako u mlátiček všechny pracovní parametry.
Největšími sklizňovými stroji na Dnu otevřených dveří byly samojízdné sklízecí mlátičky Claas. U + M Servis má v nabídce tři řady, a to Lexion, Tucano a Dominator. K dispozici je 11 modelů mlátiček Lexion, tři pětivytřásadlové (Lexion 510 až 530) a čtyři šestivytřásadlové (Lexion 540 až 560) se systémy APS a MMS a čtyři nejsilnější modely (Lexion 570 až 600) se systémy APS a Roto plus. Verze Tucano je nástupce známých mlátiček Mega a Medion. Tři modely Tucano 400 s výkonem motoru 177 kW/240 k až 202 kW/275 k dle ECE R 24 nahradily mlátičky Mega, tři modely Tucano 300 s výkonem motoru 140 kW/191 k až 191 kW/260 k nahrazují mlátičky Medion. Dva největší modely řady 400 jsou šestivytřasadlové, model 430 má jen pět vytřasadel. Sklízecí mlátička Tucano 340 je šestivytřasadlový model, Tucano 330 a 320 mají o jedno vytřasadlo méně. Hlavní konstrukční změna spočívá v tom, že zásobník zrna byl přemístěn za kabinu a motor je umístěn až v zadní části stroje. To přispívá nejen k lepšímu rozložení hmotnosti, ale i k snadnějšímu pohledu do zásobníku či kláskového výtahu. Mlátičky Tucano převzaly z modelové řady Lexion elektrický a hydraulický systém včetně osvědčeného modulu Cebis. Veškeré sklizňové adaptéry včetně variolišty, které se používají u nejvýkonnějších mlátiček, je tak možné nasadit i na modely Tucano. Nová je nejen kabina, z níž se nechají ovládat síta, ale i umístění ovládacích prvků a sedadla pro spolujezdce. Všechny modely jsou vybaveny novou palivovou nádrží o objemu 500 nebo 600 l. Nejmenším zástupcem je model Dominator. V České republice je největší zájem o modely 140 a 150 se čtyřmi vytřásadly, které jsou velmi vhodným řešením pro malé farmy a soukromě hospodařící zemědělce.

Klíčové informace
-U + M Servis, s. r. o., je na trhu se zemědělskou technikou od ledna 1997 a v současné době působí v jihočeském kraji a v okresech Domažlice, Klatovy a Pelhřimov.
-Prodává zemědělskou techniku značek Claas, Grimme, Lemken, Väderstad, Stoll a Kock & Sohn, na níž zajišťuje i servis a financování.
-Technika Claas se u třeboňské společnosti podílí na celkovém obratu 340 milionů korun přibližně 50 procenty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *