01.02.2023 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zájem předčil očekávání

Účast na výstavě přináší vždy jistou míru nejistoty, spočívající v tom, že není jasné, zda se vyplatí. Tedy jaký bude zájem návštěvníků, kolik se podaří sjednat obchodů nebo zajistit kontaktů, případně zda se podaří navázat spolupráce s novými prodejci. Ovšem, když máte v expozici netradiční a perspektivní produkt, dá se zájem návštěvníků očekávat.

Když jsem na Simě navštívil stánek společnosti ATX-Dyno s ústředním exponátem v podobě motorové brzdy nové generace, přivítalo mne několik známých a usmívajících se tváří. Zájem návštěvníků totiž předčil očekávání a našli se i tací, co si chtěli dynamometr odvézt přímo z výstavy. To sice nebylo technicky možné, ale každého vystavovatele takový zákazník potěší.  

A v čem tkví hlavní úspěch nové generace dynamometrů ATX-Dyno? Určitě v tom, že umí změřit točivý moment nejen přes vývodový hřídel traktoru, ale i jinými způsoby a v širokém spektru otáček. Mezi jiné způsoby měření můžeme řadit například napojení na mláticí či řezací buben u sklizňové techniky, nebo na náboje kol u polních tahačů či nákladních automobilů u nichž se měření provádí s aktivní uzávěrkou diferenciálu. U pásových traktorů s nejvyššími výkony se musí použít brzdy dvě (každá pro jedno z kol). A mezi jiné než tradiční otáčky (540/1000 ot/min) můžeme řadit rozsah od 100 do 6000 za minutu, kterého je dosaženo s využitím dvoustupňové převodovky.

Zcela nové portfolio motorových brzd nabízí několik modelů pokrývající rozsah maximálního měřeného výkonu od 250 do 1350 kW a maximální točivý moment může dosáhnout až na 40 000 Nm. Dynamometry se kromě možnosti měření výkonu nejen na PTO vyznačují i pokročilými elektronickými funkcemi. Lze třeba nastavit udržování konstantního točivého momentu nebo konstantních otáček, možná je komunikace přes OBD protokol nebo CANBus, z níž jde vyčíst aktuální spotřebu paliva a další provozně důležitá data. Brzdy mohou dokonce fungovat v režimu master-slave, kdy jedna jen posílá změřená data, ale jiná ji řídí a data může vyhodnotit. 

Motorové brzdy ATX-Dyno najdou uplatnění zejména v servisních střediscích, neboť dokáží změřit výkon motoru bez jeho demontáže z vozidla. A odměření výkonu je potřebné nejen po významných servisních zásazích nebo při úpravě softwaru v řídicí jednotce. Vhodné je i u nových strojů. Jde totiž o to, že výrobci motorů uvádějí výkony podle norem, které nezohledňují jejich zástavbu do vozidla, tedy to, že musí pohánět různé příslušenství, na což se vždy odčerpá část výkonu. Reálné a prospektové údaje se tak často liší.

Proto je o motorové brzdy stále zájem, a proto se ve firmě ATX-Dyno pustili v roce 2015 do jejich výroby. Přestože i původní modely (určené pro měření výkonu pouze přes PTO) se dobře prodávaly, nová a co do použití univerzálnější řada R nabízí mnohem širší možnosti využití a z tohoto vychází i vyšší zájem potenciálních uživatelů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down