Zajímavá technická řešení secího stroje a pluhu

Den otevřených dveří firmy STAKO MF s. r. o. byl vynikající příležitostí, jak se seznámit s technikou francouzské firmy Kuhn. Vystaveny byly stroje na zpracování půdy a setí, sklizeň pícnin i mulčovače a zájemcům poskytli vynikající informace manažeři společnosti Kuhn Center CZ a. s.

Velký zájem návštěvníků vzbudil pneumatický secí stroj Espro 6000R. Jedná se o stroj pro setí do mělce zpracované či zorané půdy, koncipovaný pro precizní práci a jednoduchou obsluhu. Secí stroj je vybaven osvědčeným výsevním ústrojím, které se osvědčilo již u řady Venta. Toto ústrojí dovoluje jak výsev velmi malého osiva například trav či jetelovin, tak i velkosemenných bobů. Výsevky i více než 250 kg/ha nejsou problémem. Originální systém řízení výsevního ústrojí zajišťuje jeho vypínání a zapínání tak, aby při otáčení soupravy na souvratích výsev osiva skončil a opět začal na linii souvratě. O uložení osiva do půdy se starají dvoukotoučové výsevní botky s přítlačnými kolečky.

Další zajímavý stroj byl polonesený otočný pluh Kuhn Vari-Leader NSH. Šest párů orebních těles je uchyceno k modulárnímu rámu ve tvaru Z, a výhodou je to, že i se šestiradličným pluhem je možné doorávat až na okraj pozemku. Pokud si uživatel pořídí výkonnější traktor, lze pluh rozšířit o další až dva páry orebních těles. Elektrohydraulický ventil umožňuje na konci každé jízdy pluhy vyorat a otočit pomocí jedné páky. Hlavní rám je silnými pístnicemi otáčen plynule s bezproblémovým přechodem přes mrtvý bod (díky přesahu teleskopických pístnic), přičemž díky Z tvaru se tento rám pohybuje v nízké výšce, což má pozitivní vliv na stabilitu pluhu. Hloubka orby se nastavuje pomocí podložek, které se umístí do širokého opěrného kola.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 6/2017.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *