09.02.2016 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zajímavé uplatnění elektropohonu

Firma Fendt přišla na podzimním veletrhu Agritechnica 2015 se zajímavou inovací. Jako vůbec první výrobce představila rotorový shrnovač píce s integrovaným elektropohonem postaveným tak, že hnací elektromotor je zabudován přímo do rotoru.

Vystavený nový shrnovač měl označení Fendt Former 12555 X a byl osazený integrovaným elektropohonem u každého ze čtyř rotorů.

Rozměry elektromotoru dovolují jeho zabudování do každého ze čtyř rotorů. Díky tomu nejsou zapotřebí separátní domečky, ložiska ani převodovky, které by zvyšovaly hmotnost shrnovače a jeho složitost. Chod každého elektromotoru je nezávisle na ostatních řízen pomocí vlastní výkonné elektroniky. Elektromotory jsou napájeny stejnosměrným napětím 700 V od traktoru.

Elektropohon má u shrnovače známé výhody v ovládání, nastavení a údržbě ve srovnání s mechanicky poháněnými stroji. Motor traktoru může pracovat v nižších otáčkách s menší spotřebou paliva a tím i s nižšími náklady; rovněž je eliminováno nebezpečí úniku maziv do prostředí.

Pohon pomocí elektromotoru otevírá řadu nových možností. Je jednodušeji a precizněji regulovatelný ve srovnání s dosavadními mechanickými či hydraulickými pohony u shrnovačů píce. U shrnovače Fendt Former 12555 X se tak otevírá možnost separátního nastavení otáček pro každý ze čtyř rotorů, nezávisle na ostatních. Měnit otáčky je možné nezávisle na otáčkách motoru traktoru. To dovoluje kdykoli reagovat na proměnlivé množství píce na pozemku.

Za nové řešení obdržel Fendt na veletrhu Agritechnica stříbrnou medaili DLG. Nový shrnovač se čtyřmi rotory a pracovním záběrem 12,5 m plánuje firma nabídnout zákazníkům na konci roku 2016.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství 4/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down