25.11.2021 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zajímavý koncept DeeBot

Společnost Rauch přichází i s novou technologií hnojení, která zvyšuje účinnost využití hnojiva a je rovněž odpovědí na sílící tlak na ochranu životního prostředí. Technologie je vhodná především pro pěstitele kukuřice nebo zeleniny a jejím principem je ukládání minerálního hnojiva až do hloubky 25 cm. Díky tomu, že je hnojivo uloženo takto hluboko, kořeny kukuřice rostou do větší hloubky a tvoří větší kořenový systém. Následující poznatky jsou výsledkem sedmiletých zkušeností během vývoje stroje.

Při ukládání hnojiva hluboko do půdy se zvyšuje účinnost, neboť je tímto zamezeno emisím oxidů dusíku a amoniaku. Spotřeba dusíku byla v pokusech o 20% nižší bez významného snížení výnosu.

Dalším benefitem hlubokého uložení hnojiva je menší riziko vyplavení při silných lijácích. Snižuje se tak vyplavování dusičnanů až o 90%, takže technologie je velmi přínosná v oblastech s přísnou ochranou vodních zdrojů.

Naopak je-li delší dobu sucho, kukuřice hnojená hluboko uloženým hnojivem vydržela v pokusech o tři týdny déle než stejná kukuřice hnojená konvenčně.

V neposlední řadě je hnojivo uložené do hloubky skryto, což je přínosné například u sídel nebo pozemku hraničících s osídlením.

Pro uložení hnojiva do hloubky vyvinula firma Rauch stroj DeeBot 25.1. Je to tažený stroj se zásobníkem na hnojivo o objemu 2000 l a objem lze zvýšit ještě o 500 l. Hnojivo je pneumaticky dopravováno do aplikačních jednotek. Ty jsou uloženy na paralelogramu s hydraulickým přítlakem až 300 kg. Práci začíná disk, za nímž se nachází samotná aplikační radlička. Do země vstupuje tzv. torpédo, za kterým se nachází kanál pro aplikaci hnojiva a vše ukončují disky urovnávací disky ve tvaru V.  Mimořádně štíhlá konstrukce aplikačních radliček otevírá půdu šetrně a s chirurgickou Přesnost. Speciální pružiny a přítlačné válce zajišťují vzduchotěsné uzavření brázd, což zcela zabraňuje kontaktu hnojiva s atmosférou. I přes hluboké uložení hnojení DeePot zachovává přirozenou strukturu půdy. Nedochází k žádnému jejímu narušení.

Rozteč jednotek je dán roztečí řádků pěstované plodiny a hnojivo je aplikováno do každéhodruhého meziřádku.

Hloubkové hnojení Rauch je v současné době (podle firmy Rauch) považováno za jednu z nejefektivnějších metod výživy rostlin, protože již dnes splňuje požadavky budoucnosti, jako je zvyšování účinnost hnojiv, ochrana životního prostředí a vodních ploch a zajištění výnosů v době sucha.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down