Zakládání zahrad může být snadné

Bez kvalitní techniky se v současnosti pomalu neobejde žádný prosperující zemědělský podnik. Investice do nových výkonnějších strojů, které usnadní práci, jsou nutností. Obdobně jsou na tom i malá zahradnictví. Jejich investice se ale vyznačují mnohem kratší dobou návratnosti, takže podnikatele příliš dlouho finančně nezatěžují. A tomu, kdo se práci nevyhýbá, se stroj zaplatí dřív, než se naděje.

Stejný názor sdílí i Ing. Martin Chytrý, který se svou manželkou provozuje zahradnictví v Lipůvce nedaleko Blanska. Firma, kterou založili na počátku devadesátých let, se zabývá klasickou zahradnickou výrobou. Přestože je koncentrace stejně zaměřených podniků v okolí obrovská, není podle Ing. Chytrého problém se v zahradnickém oboru uživit. Zastává názor, že ten, kdo si chce vydělat, ten si taky vydělá, neboť práce je dost.
Mezi jejich hlavní činnosti patří výroba hrnkových květin a zakládání trávníků, a jak sám Ing. Chytrý přiznává, odbyt je dobrý. „V současnosti děláme třicet až čtyřicet tisíc letniček, které jdou většinou na rozvoz do Brna a okolních měst. Něco prodáme ještě doma. Ve velké míře taky zakládáme zahrady a parky,“ svěřuje se. Jak ale prozradil, v budoucnu by chtěli výsadby omezit a naopak zvýšit výrobu produktů na rozvoz do květinářství. Manželé mají rovněž v plánu vytvořit vlastní prodejní síť obchodů v Brně.

Šikovný pomocník do zahrad a parků
Vzhledem k tomu, že zakládání trávníků je jednou z hlavních činností firmy, bylo nutné, aby se k tomu účelu zahradnictví vybavilo vhodným zařízením. Proto se jeho majitelé rozhodli pořídit si zakladač trávníků, který by jim práci usnadnil. „Potřebovali jsme stroj, který by byl schopný dobře urovnat povrch pozemku před založením travního porostu,“ vysvětluje. Zvolili si k tomu techniku italské firmy Carbogreen, kterou u nás zastupuje společnost Cime-M, s. r. o., sídlící v Rakvicích. Volba padla na zakladač trávníků Minimot 080. „Rozhodovali jsme se mezi několika stroji různých firem, ale nakonec jsme vybrali tento. Je to robustní, ale přitom dobře ovladatelný stroj za příznivou cenu,“ hodnotí investici majitel. Ještě více si pochvaluje to, že ačkoli si stroj pořídil teprve letos v dubnu, investice se mu už odvedenou prací vrátila.
Využitelnost zakladače Minimot 080 je široká. Díky svojí velikosti nachází uplatnění především v malých zahradách a na plochách, kde není možné pracovat s velkými stroji. Vhodný je ale také do školek, vinohradů s úzkým sponem nebo pro pěstitele zeleniny a květin. Jeho velikost oceňuje i sám Ing. Chytrý. „Potřeboval jsem stroj, který by se vytočil i na menších plochách. Minimot 080 se vejde jak do malých zahrad, tak i do fóliových tunelů, takže má široké využití,“ uvedl. O tom svědčí i fakt, že se stroj dá použít nejen k zakládání zeleně, ale také k jejímu rušení.
Za jednu z hlavních předností zakladače považuje Ing. Chytrý jeho snadnou ovladatelnost. „ „Líbí se mi, že je ovládání Minimotu 080 tak jednoduché. Dá se nastartovat lépe než sekačka na trávu. Manipulace s ním mi taky žádné problémy nepůsobí. Díky vyvažovacímu rámu je zvedání i otáčení hračkou, takže se s ním pracuje dobře,“ říká s úsměvem.

Zanechá rovný povrch bez kamenů
Italský zakladač trávníků Minimot 080 je určen pro likvidaci kamení a vegetace a pro konečnou úpravu pozemků před setím. Stroj je složen z rotujících částí s reverzním chodem rotoru, který je opatřen noži. Pohybem rotoru směrem zespodu nahoru jsou vyhazovány kameny, hlína, tráva a drť proti třídicí mřížce, která je umístěná za rotorem. Mřížka je složena z ocelových latěk, které jsou od sebe vzdáleny dva centimetry. Její úkolem je formovat a třídit odfrézované částice podle jejich průměru. Části větší než dva centimetry nechává uložené na dně brázdy odřezané pomocí nožů. Současně jemně zpracovaná půda pokrývá odloženou vrstvu kamenů a trávy a zadní reflektor-smyk tuto vrstvu urovná před zavlačovacím válcem, který vše zaválí. U středového rotoru jsou navíc umístěny dva stírací nože, které zabraňují namotávání trávy a jiných dlouhých předmětů na rotor. Výsledkem práce zakladače trávníků Minimot 080 je dobře srovnaný povrch půdy, bez viditelných kamenů.
Stroj je agregovatelný s jakýmkoli traktorem o odpovídajícím výkonu. Ing. Chytrý zvolil jednoosý malotraktor Goldoni Speciál Lux 128 o výkonu jedenáct koní.

Aby byla práce kvalitní
Podle výrobce je však možné stroj optimálně využívat jen za suchého počasí. O tom se přesvědčil i Ing. Chytrý. „Hlína nesmí být při práci se zakladačem mokrá, jinak s ním jsou problémy. Letos na jaře, kdy bylo hodně vlhko, jsme si to ověřili. Hlína se slepovala a stroj potom nepracoval tak, jak měl,“ sděluje své zkušenosti.
Nutné je taky dát pozor na příliš velké kameny. Před začátkem práce by se měly z pozemku ručně nebo mechanicky odstranit. V průběhu pracovního procesu je dobré dohlížet na čistotu síťovaného odvalovacího válečku. Pokud v něm uvízne nějaký předmět, okamžitě se totiž přestane točit a začne se pod ním tvořit hromada.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *