19.01.2024 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Základem přesné uložení osiva

Společnost Grimme, kterou na českém trhu zastupuje společnost U + M Servis Třeboň, patří mezi přední světové výrobce techniky pro pěstování, sklizeň i skladování okopanin a zeleniny. V současnosti vyrábí téměř sto základních typů vyhlášených strojů. Od roku 2012, kdy převzala německou společnost Kleine, má ve svém portfoliu také technicky vyspělé secí stroje.

Jedním z nich je i osmnáctiřádkový přesný secí stroj Grimme Matrix 1800, který mohou naši zemědělci využít už na jaře.

Veliký výkon a snadné ovládání

Matrix je mechanický přesný secí stroj vhodný k výsevu řepy, řepky, popřípadě čekanky s roztečí řádků 45 nebo 50 centimetrů,“ vysvětluje Ing. Daniele Trefil z třeboňské společnosti. „Zemědělci u něj ocení precizní výsev, veliký výkon a snadné ovládání. Právě elektrický pohon výsevních kotoučů umožňuje precizní a variabilně nastavitelnou vzdálenost mezi semeny v jedné řadě. Díky zavěšení secího agregátu v paralelogramu je zajištěné přesná hloubka výsevu. S ohledem na velkou rozmanitost výbavy má Matrix široké možnosti použití, lze s ním sít jak do připravené půdy, tak do mulče. Zemědělci určitě ocení i to, že ať už osmnácti- nebo dvanáctiřádkový stroj lez složit do přepravní polohy tři metry během dvanácti sekund.“

Široká variabilita setí

U přesného secího stroje Grimme Matrix putuje osivo ve výsevním kotouči stále v horizontální poloze až k dělící hraně. Zde přebytečná semena odpadnou a jednotlivá semínka se posouvají k dolnímu výpadu, jehož malá výška zaručuje jejich velice přesné uložení do řádku.

K preciznímu ukládání osiva přispívá nejen malá výška pádu, ale díky elektrickému pohonu výsevního kotouče i systémy Section Control, Clever Planting a Variabile Rate Control. Systém Section Control umožňuje automatické spínání a vypínání secích agregátů jednotlivých řádků, například v klínech, čímž se výrazně spoří osivo. Prostřednictvím systému Clever Planting je zase možné plynule nastavovat menší rozteč semen v řádku sousedících s kolejovými řádky, kde je větší přísun světla a živin. No a systém Variable Rate Control umožňuje pomocí aplikační mapy měnit na části pozemku jak rozteč řádků, tak vzdálenost semen v řádku a tím i počet jedinců na hektar. Variabilita přesného setí je tedy velice široká.

Více se o secím stroji Grimme Matrix 1800 dočtete v Zemědělci č. 4.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down