Zaměřeno na dánskou techniku

Firma Multos působí na našem trhu od roku 1993. Její historie i současnost je spjatá se značkou Dal-Bo, s jejímž prodejem začínala. Poté přibyly nakladače Schäffer a v nedávné době byl sortiment doplněn o zemědělskou a lesní techniku Fransgard.

Pozorný návštěvník Techagra si jistě všiml, že v expozici firmy Multos byla vystavena jen velmi omezená nabídka nakladačů Schäffer. Důvod je prostý a sice ten, že v letošním roce Multos na pozici importéra těchto německých nakladačů končí a dále se bude zaměřovat především na dánské značky Dal-Bo a Fransgard.

 Multifunkční půdní válce

Firma Dal-Bo je renomovaným výrobcem půdozpracující techniky se širokou nabídkou strojů, část sortimentu vyrábí i pro konkurenční značky. V minulosti byla známá především kvalitními talířovými bránami, později i precizně technicky řešeným krátkými talířovými bránami. V současné době jsou nejprodávanější součástí sortimentu válce, které jsou nabízeny v záběru od 1,5 do 24,3 m. Válce jsou vyráběny nejčastěji v provedení cambridge, nebo crosskill, u první z uvedených verzí jsou používány patentované kruhy SnowFlake s vyšší pevností a zárukou prodlouženou na 6 let. V nabídce jsou i hladké luční válce, různé typy pěchů, hrudořezů  a v současné době moderní nožové válce.

Snahou výrobce je, aby využití válců nebylo jen jednoúčelové, tedy jen válení po zasetí, ale aby se válce daly využít i pro jiné činnosti. Proto mohou být vybaveny stavitelnou smykovou lištou, prstovou rovnací a čechrací sekcí, podmítacími hroty, kultivačními pery, řezacími válci, přísevem pro výsev meziplodin a dalšími možnostmi pro zvýšení univerzality nasazení.

Jasnou předností válců je systém hydraulického dotěžování sekcí, který zabezpečuje konstantní přítlak v celém pracovním záběru. Válce mohou být dodány i v ekonomické variantě, tedy bez tohoto řešení, tím však zákazník přichází o jednu ze základních předností, kterou válce Dal-Bo mají.

Další hojně prodávanou součástí sortimentu jsou různé kultivátory a kombinátory, oblíbeným je například Rollomaximum, který je tvořen pružným smykem, crosskill válci, radličkovou sekcí stavitelnou z kabiny traktoru, smykovou lištou a další řadou válců. Stroj má široké uplatnění pro precizní předseťovou přípravu. Je konstruován ve dvoudílném, případně třídílném hydraulicky sklopném provedení v pracovním záběru od 6,2 do 12,4 m a i u něj najdeme hydraulické vyrovnávání přítlaku.

Zejména na dánském trhu je poptávaný lehký kultivátor Cultilift, tvořený smykovou lištou radličkovou sekcí a pěchovacím válcem. A na dánském trhu se i hojně prodávají nožové válce Maxicut, jejichž výroba probíhá přímo v Multosu v Pelhřimově.

 Jednoduché a cenově zajímavé

Firma Fransgard je na našem trhu známá zejména lesní technikou, především navijáky, ale zajímavý je též její pícninářský sortiment. Nejedná se o žádné Hitech stroje, ale o techniku jednoduchou a funkční, u níž není problém ihned sdělit její cenu, nad jejíž výší se zákazníci nijak nepozastavují.

Z prodávané techniky Fransgard můžeme uvést například obraceč a shrnovač v jednom stroji, což je dobré řešení pro menší zemědělce, kteří obdělávají méně hektarů a nemusí si kupovat dva stroje. Velmi zajímavým strojem, který je vždy hitem mokrých žní, je shrnovač a obraceč řádků SV se záběrem 2,5 m. Je určen především k obracení řádků pícnin a slámy, aby rychleji vysychaly, nemá nároky na tažný prostředek, a když na poli leží sláma, která nechce vyschnout, je cenným pomocníkem.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *