Západočeši mají z čeho vybírat (I)

Společnost Klas -Bohemia, a. s., ve Zruči-Senci nedaleko Plzně, která v západních Čechách a v okresech Příbram, Rakovník a Chomutov zastupuje techniku Claas, Väderstad a Kverneland, uspořádala druhý březnový týden již sedmé Dny otevřených dveří. Pro více než dvě stě účastníků byly připraveny odborné přednášky manažerů společností Agrall, zemědělská technika a Kverneland Group Czech a zhruba čtyři desítky strojů včetně traktorů Claas různých výkonových tříd, které si mohli vyzkoušet. Jedním z nich byl i model s plynulou převodovkou Claas C-Matic 820.

„Od firmy Claas prodáváme traktory s výkonem motoru od 60 do 380 koní, sklízecí mlátičky, samojízdné řezačky a stroje na sklizeň pícnin,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel společnosti Klas – Bohemia Ing. Vojtěch Čechura. Firmu Väderstad u nás zastupuje technika na zpracování půdy a setí s pasivními pracovními orgány, z portfolia společnosti Kverneland Group Czech pak nabízíme především pluhy, secí stroje s aktivními pracovními orgány, přesné secí stroje, rozmetadla, postřikovače a mulčovače.“

Axos nahradil Celtis
Nejmenším modelem v nabídce traktorů Claas je Nectis – speciální stroj do vinohradů sadů a chmelnic. Vyrábí se ve třech modifikacích: model VE je široký 0,99 m, typ VL má šířku 1,22 m a nejprodávanější Nectis F je široký 1,51 metru. Tento traktor s velmi vysokou užitnou hodnotou vyhrál výběrové řízení společnosti, která u nás obhospodařuje 550 hektarů sadů a dnes tam pracuje již sedm těchto strojů. K dispozici je i komunální verze.
Novinkou loňského podzimu je oblíbená třída traktorů Axos s výkonem motoru od 74 do 100 koní. Podle zástupce společnosti Agrall jde o nejčastěji prodávaný farmářský traktor napříč celou Evropou, neboť zaujímá 30 až 35% podíl prodejů každé společnosti. A Česká republika není výjimkou. Traktory Axos nahradily oblíbené stroje Celtis, kterých se do konce loňského roku u nás prodalo více než sto kusů. Přestože se u nás prodávají teprve od listopadu 2008, už jich v republice pracuje patnáct. Vyrábějí se ve třech specifikacích podle výbavy. Axos řady C má pouze základní výbavu a konkuruje domácím traktorům. Řada CL je mnohem komfortnější, přitom má vylepšené i některé technické prvky, zejména hydrauliku. Pro Českou republiku je standardně doporučován nejlépe vybavený model Axos CX. Každá ze tří řad má čtyři modely o výkonu 74, 86, 90 a 100 koní. Traktory se vyrábějí ve třech modifikacích podle výšky, v základní verzi pro Českou republiku je traktor High-profile vysoký 2,58 m, pro staré typy stájí nebo nízké stavby je vhodný model Low-profile s výškou 2,43 metru a existuje i verze Kabrio s výškou 1,92 metry. Pro tyto stroje jsou příznačné dlouhý rozvor (2,5 m), dokonalé rozložení síly a dobrý výhled. Přímo z výrobního závodu mohou být traktory Axos vybaveny přípravou pro čelní nakládač včetně ovládání Propilot.

Výkonný a obratný model
Návštěvníci Dne otevřených dveří si mohli vyzkoušet i traktor střední třídy Claas Arion 530. Řada traktorů Arion se vyrábí ve dvou základních provedeních, buď jako čtyřválcové (řada 500, čtyři modely s výkonem 112 až 135 koní) nebo šestiválcové (řada 600, čtyři modely s výkonem 125 až 155 koní). Dva nejsilnější modely z každé řady mají navyšování boost, takže jejich výkony vzrostou na 155 a 175 koní podle ECE-R24. Tyto obratné traktory s velkým výkonem jsou vhodné zejména k agregaci s dnešní technikou pro sklizeň pícnin, především s výkonnými lisy a žacími kombinacemi. V jednodušší verzi jsou stroje Arion vybavené systémem CIS (mechanicky ovládané vnější rozvaděče), vyspělejší verze využívá systém CEBIS (elektrohydraulicky ovládané vnější rozvaděče). U verze CIS je palubní počítač umístěn v A-sloupku kabiny, verze CEBIS je vybavena jedním z nejlépe ergonomicky hodnocených palubních počítačů v dnešních traktorech převzatý z mlátiček Claas. I traktor s verzí CIS má loketní opěrku s patentovaným ovládáním Drivestick, který ovládá převodovku. Je to jedna z věcí, která v této třídě traktorů není obvyklá.
Novinkou letošního roku je ekonomická verze traktoru Arion C, který se zatím vyrábí pouze v šestiválcové verzi. Do třídy Arion 600 C patří tři modely s výkonem motoru 125, 135 a 150 koní, charakteristické jsou pro ně nižší základní výbava, nová převodovka Quadrishift a motor s rozdílným nastavením řídicí jednotky. Je to zajímavá varianta traktoru s vysokou užitnou hodnotou za velice příznivou cenu.

Třetina v České republice
Nejsilnějším klasickým kolovým traktorem Claas je model Axion, který velice úspěšně vstoupil i na český trh, kde se prodala téměř třetina všech vyrobených strojů. K dispozici je pět modelů s jmenovitým výkonem motoru 170 až 230 k, maximálním výkonem 180 až 238 k a s navýšením Boost 214 až 268 koní. U této řady se využívá patent společnosti Claas, kdy lze navýšit výkon o 30 koní nejen při práci s vývodovým hřídelem či v dopravě, jak je obvyklé i u ostatních značek traktorů, ale také při použití hydrauliky nebo při tahových prácích na poli.
Novinkou loňského podzimu je Axion C-Matic vybavený plynulou převodovkou. K dispozici jsou tři modely Axion 810, 820 a 840 s maximálním výkonem 180, 197 a 213 k a s navýšením boost až 214, 232 a 246 koní. Plynulou převodovku C-Matic s kombinovaným hydrostaticko-mechanickým přenosem výkonu dodává společnost ZF. Traktor dosahující rychlosti 40 km/h už při 1450 ot/min. se dá ovládat třemi způsoby: buď klasicky pedálem, nebo patentovaným ovladačem Drivestick, či modulem manuál. Obsluha si také může pomocí tempomatu nastavit konstantní otáčky nebo rychlost. Firma Claas využívá u těchto strojů i aktivní Stop polohu, která umožňuje v kopcovitém terénu traktor bezpečně zastavit či rozjet.
Specialistou pro komunální sféru je pak traktor Claas Ergos vybavený hydrostatickou převodovkou doplněnou o konzolu mezi nápravami, na níž je připevněno hydraulicky ovládané rameno s vyžínací hlavou.
Speciálním traktorem je také systémový nosič Xerion, který společnost Claas vyrábí již dvacet let. V nabídce jsou tři různá provedení podle umístění kabiny. V České republice již pracuje pět těchto tahačů. Model Xerion 3300 Saddle Trac vlastní Ing. Ivo Pokorný, za směnu s ním dokáže zasít a přihnojit pod patu 80 až 120 ha obilovin při spotřebě 5 l paliva na hektar. Dva Xeriony (model 3300 Trac VC a 3800 Trac) vlastní ZD Petřín, které obhospodařuje na Znojemsku 10,5 tisíce hektarů. Jeden z nich spolu se secím strojem Väderstad o záběru 8 m zasel vloni na podzim 3150 ha. Dobré zkušenosti s Xerionem 3300 má i společnost ZEVA Bečov, nejnovějším majitelem je pak Uněšovský statek, a. s., který zakoupil Xerion 3800 Trac VC o výkonu 380 koní s flotačními pneumatikami, dohušťováním kol za jízdy a systémem automatické navigace GPS Pilot pracující s přesností +/- 5 cm. Tento traktor díky kombinaci vysokého výkonu motoru, hmotnosti 17 tun a velké styčné plochy dokáže daleko lépe dosáhnout vyšší tahové síly, než klasické kolové traktory.

Testy potvrdily kvalitu
V lednu 2009 proběhlo vyhodnocení testu traktorů s výkonem motoru 120 až 130 koní, který uskutečnil německý časopis Top Agrar. U sedmi světově známých značek se hodnotily jak technické parametry – spotřeba paliva, tahové vlastnosti, hydraulický výkon a výkon na vývodovém hřídeli, tak dojmy řidičů – komfort ovládání převodovky, řazení převodových stupnů, komfort kabiny a kvalita zpracování. Hodnotilo se jako ve škole známkami 1 až 5, přitom na výsledek neměl vliv poměr ceny a užitné hodnoty. Nejlepší traktor byl ohodnocen známkou 1,9, na druhém místě se umístil traktor Claas Arion 530 CEBIS – obdržel známku 2,0 a traktor na třetím místě byl ohodnocen známkou 2,1.
Druhým testem se zabýval časopis Profi v součinnosti s německou zkušebnou DLG. Test se týkal spotřeby paliva a tahových vlastností. Traktor Claas Axion 850 dopadl při hodnocení opět velice dobře. Jestliže u 21 testovaných traktorů byla průměrná spotřeba 305 g paliva na každou kilowathodinu, tak Axion dosáhl hodnoty 282 g, tedy o 7,5 % méně. Tato hodnota se nemusí jevit jako příliš vysoká. Pokud však tento traktor s výkonem motoru 260 koní najede za rok tisíc motohodin, což není vůbec výjimečné, proteče motorem nafta za milion korun. A 7,5 % z milionu je již dost zajímavá částka. Jen pro zajímavost, nejhorší traktor dosáhl spotřeby 338 g. Axion potvrdil to, co je zřejmé jeho uživatelům i v České republice, a to jsou velice příznivá spotřebu paliva a dobré tahové vlastnosti. Není proto divu, že se za poslední dva roky u nás prodalo padesát traktorů Axion.
Zájem o traktory Claas v České republice neustále roste. Proto asi nikoho nepřekvapí, že ke konci roku 2008 jich bylo do České republiky dodáno už čtyři sta.
K technice ostatních značek se vrátíme v příštím čísle týdeníku Zemědělec.

Klíčové informace
-Společnost Klas -Bohemia, a. s., ve Zruči-Senci nedaleko Plzně zastupuje především techniku Claas, Väderstad a Kverneland.
-Traktory Claas Axos s výkonem motoru od 74 do 100 koní nahradily od loňského podzimu oblíbené modely Celtis.
-Novinkou letošního roku je ekonomická verze traktoru Arion 600 C o výkonu 125, 135 a 150 koní. Jde o zajímavá variantu traktoru s vyšší užitnou hodnotou za velice příznivou cenu.
-V testu německého časopisu Top Agrar se Claas Arion 530 CEBIS umístil ze sedmi traktorů světově známých značek na druhém místě.
-Do konce roku 2008 bylo v České republice prodáno již 400 traktorů Claas.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *