06.06.2023 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zapravení hnojiv do půdy

Mezi způsoby snižování nákladů na rostlinnou produkci patří spojování různých pracovních operací do jedné. K takovým opatřením řadíme zapravování minerálních hnojiv do půdy, přičemž řadu technologií využijeme také při zapravování tekutých statkových hnojiv nebo digestátu.

Zapravit minerální hnojiva lze spolu se zakládáním porostů polních plodin. V praxi se využívají zejména kombinované secí stroje s pasivním nebo aktivním nářadím pro přípravu seťového lože. Tyto kombinace mají vlastní výsevní ústrojí a příslušenstvím k ukládání minerálních hnojiv. Operace spojující různá agrotechnická opatření s metodami výživy a hnojení najdeme také při kultivačních zásazích, a to zpravidla v širokořádkových kulturách. Stranou nezůstává ani ošetřování porostů polních plodin prutovými bránami různé konstrukce, opět v kombinaci se zásobníkem pro minerální hnojiva. Tuto techniku využijeme rovněž k ošetřování travních porostů, kdy systém pro aplikaci pevných hnojiv slouží pro přisévání travin a travních směsí požadovaných vlastností.

 Intenzivní zpracování půdy

Takto pojmenované pracovní operace vykonávají různí zástupci dlátových pluhů, dále nářadí pro pásové kypření půdy a stranou nezůstávají ani intenzivní kypřiče. Technika pro pásové zpracování a řada kypřičů se využívá také pro zpracování strniště se současnou aplikací hovězí a vepřové kejdy či digestátu. Agregace nářadí, které se k daným operacím využívá má mnoho podob. Většinou jde o agregaci prostřednictvím zadního tříbodového závěsu tažného prostředku nebo tří- či čtyřbodového závěsu samojízdné techniky osazené aplikační cisternou nebo, stejně jako tažené cisterny. Někteří výrobci nabízí také zásobníkové vozy, zpravidla konstruované jako jednonápravové. Využíváme je například s již zmiňovanými dlátovými pluhy či nářadím pro pásové kypření. Tato technika nabídne jak zásobník na pevná minerální hnojiva, tak dělené verze pro hnojivo a osivo. Díky tomu je využijeme i pro agregaci s výsevními lištami, čímž získáme tažený secí stroj.

Zapravování tekutých hnojiv

V případě zapravování tekutých hnojiv jde zejména o spojení dvou operací, zpracování půdy, zpravidla strniště, a aplikace tekutých statkových hnojiv na orné půdě. Příkladem je využití při zakládání porostů silážní kukuřice, jejíž předplodinou je žito sklízené na hmotu. S ohledem na agrotechnické lhůty a vegetační dobu máme k dispozici poměrně úzký časový úsek, kdy můžeme provádět založení těchto porostů. Jednou z možností je právě pásové zpracování strniště spojené s aplikací kejdy nebo digestátu, přičemž další úroveň představuje spojení daných operací s vlastním setím. Nářadí pro pásové zpracování půdy nabízí řada výrobců, kteří je doplňují sadou pro tekutá hnojiva, nicméně někteří techniku pro aplikaci kejdy také sami vyrábějí a vyvíjejí. Modely se liší především počtem kypřicích jednotek. Pro agregaci je nejčastěji využit zadní tříbodový závěs.

Celý článek Ing Filipa Javorka vychází v červnovém Farmáři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down