Zastýlání a krmení jedním vozem

Volba vhodné techniky a technologie pro zastýlání na farmách je velmi důležitým článkem života každého zemědělce s živočišnou výrobou. Jedna z možností, jak řešit krmení i zastýlání, jsou zastýlací a rozdružovací vozy.

Jedná se o jednoduché spolehlivé řešení, které ale má své limity, co se týče kvality krmení. Nedokážou totiž vytvořit rozmíchanou homogenní krmnou dávku. Tento požadavek splňují míchací krmné vozy, které sice vytvoří dokonale zamíchanou krmnou dávku, ale zase nedokážou zastýlat.

Značka Kuhn má pro tyto případy optimální řešení. Jedná se o model krmného vozu Profile Plus, který je vybaven metačem pro zastýlání slámy.

Tyto vozy splňují dokonale veškeré požadavky, protože v sobě kombinují standardní míchací vanu a výkonný metač, který má stejné parametry jako rozdružovače balíků. Tyto vozy se vyrábí v jednošnekové i dvoušnekové variantě. Z pohledu požadavků farmářů splňují vysoké nároky na rychlost i kvalitu míchání a dlouhou životnost. O správné promíchání se stará speciálně designovaný šnek nebo šneky, které mají v horní čtvrtině dvojnásobné stoupání šnekovice, aby urychlily rozdružování balíků, ale i míchání volného materiálu. Nalámané polygonální stěny míchací vany fungují jako řada malých protiostří, což ve výsledku znamená rychlejší míchání a řezání. Na optimalizaci délky stébelnatých materiálů je na těchto vozech pamatováno a míchací vana je osazena dvěma protiostřími, kterými lze upravit intenzitu řezání nožů na šneku. Samozřejmostí je přesný vážicí systém, který lze používat jak v základním „připočítávacím“ režimu, tak v režimu programování receptur.

V konstrukci metače se značka Kuhn výrazně liší od běžných systémů na trhu. Metač je umístěn přímo na stěně míchací vany a není zde tedy žádný tunel, kde by mohla sláma nebo jiný materiál uvíznout. Výpadní otvor nemá tvar obdélníku, na který jsme u krmných vozů zvyklý, ale má aerodynamický kapkovitý tvar, který má jediný úkol: optimalizovat nasávací efekt metače. Ve výsledku mají tyto detaily technického řešení důležitý vliv na celkový výkon metače, který je díky tomu schopný metat slámu, bez ohledu na její vlhkost, délku nebo stav (volná nebo lisovaná). V případě potřeby je možné přes metač zakládat i krmné dávky. To najde využití v případech, kdy farmář potřebuje krmit na špatně přístupná místa nebo v případě velmi suché krmné dávky, kde metač krmení značně ulehčuje.

Modely Profile Plus představují kombinaci plnohodnotných krmných a zastýlacích vozů. Majitelům tak ušetří jeden stroj, jeden traktor a jednu obsluhu. Tím dojde k výrazným úsporám provozních nákladů, kdy se v živočišné výrobě náklady násobí 365 dny v roce.*

Ing. Tomáš Vomela
KUHN CENTER CZ

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down