Zelené stroje vyrazily na turné

Předváděcí turné strojů Amazone s přívlastkem „nová generace minimalizační techniky“ uspořádala v průběhu září na sedmi pozemcích České a Slovenské republiky tišnovská akciová společnost Unicom Agro. V praktických ukázkách se představil talířový podmítač Catros a pneumatický secí stroj do podmítky Cirrus.

Kompaktní talířový podmítač Catros se na českém trhu poprvé objevil před čtyřmi roky. Proto mají jeho uživatelé i dovozci s jeho prací již nemalé zkušenosti a oceňují nejen vysokou kvalitu, ale i velice snadnou údržbu.
Výkonný a bezúdržbový podmítač
Je vhodný pro rychlou první a druhou podmítku s intenzivním promícháním materiálu. Vyrábí se v pracovních záběrech 3, 4, 5 a 6 metrů v nesené a záběrech 5,5 až 7,5 metru v tažené verzi. Taženou verzi podmítače lze velmi rychle složit na přepravní šířku tři metry. Podmítač zpracovává půdu od hloubky 5 až 6 cm do 12 cm. Pracovní úhel dvou řad talířů o průměru 46 cm je nastavitelný pomocí vřetene, a tím lze regulovat agresivitu zpracování půdy. Talíře jsou uchyceny jednotlivě v bezúdržbových ložiscích s těsněním kluzným kroužkem a jištěním gumovými silentbloky proti nárazům při najetí na překážku.
Následné zhutňování půdy je zajištěno dalším pracovním orgánem, pěchovacím prstencovým válcem. Ten zpevňuje povrch nikoli celoplošně, ale jak je u strojů značky Amazone zvykem pouze v pásech budoucího seťového lůžka o rozteči řádků 12,5 cm. Tento typ válců z kvalitní pryže se poprvé objevil v sezóně 2000 a je vhodný do všech typů půd. Má průměr 580 mm a uvnitř pryžové části je pouze malá dutina na odlehčení, takže nedochází k jeho deformacím. Posledním pracovním orgánem talířového podmítače Catros mohou být zavlačovače pro přípravu seťového lůžka před jarním setím kukuřice a cukrovky.
Velkoplošný secí stroj
Pneumatický secí stroj Amazone Cirrus vhodný pro setí do podmítky, ale i strniště či klasicky připravené půdy se představil v pracovním záběru šest metrů. Základem stroje je robustní rám s dlouhou ojí, který umožňuje velice dobrou přístupnost jak při plnění zásobníku, tak i při další manipulaci se strojem (například nastavení pracovních orgánů). Oproti starším typům secích strojů Amazone je Cirrus vybaven novými secími botkami a novým typem pěchovacích kol. Při otáčení na krajích pole je stroj velice dobře manévrovatelný, otočná oj umožňuje otáčení traktoru až o 90 stupňů bez nebezpečí kontaktu s rámem či zásobníkem.
Úzký zásobník osiva s kapacitou 3000 litrů není nad pracovním nářadím, je umístěn dopředu blíže traktoru a díky tlaku na pojezdová kola tak příznivě ovlivňuje jeho trakci. Práce botek tak není ovlivněna rozdílem váhy plného a postupně se vyprazdňujícího zásobníku. Dávkovací ústrojí je umístěno pod zásobníkem. Osivo poháněné proudem vzduchu pomocí ventilátorů je odváděno do dvou rozdělovačů (každý na tři metry pracovního záběru) a odtud k secím botkám. Výsevní válečky jsou dodávány ve třech velikostech. První typ válečků je vhodný pro setí máku nebo řepky do výsevku 170 kg/ha, střední velikost válečků vyhovuje setí obilovin a velké se osvědčily při setí luštěnin či sóji. Přitom jejich výměna je velice jednoduchá a rychlá.
Pracovní sekce tvořená dvěma řadami talířů je umístěna za zásobníkem, může, ale také dle kvality předchozí přípravy pozemku nemusí, při setí po přizvednutí pracovat. Zahloubení talířů je plynule nastavitelné při jízdě, jednotlivé talíře jsou samostatně odpružené a tím chráněné proti poškození při najetí na překážku. Pracovní orgány jsou stejně jako na podmítači Catros bezúdržbové.
Setí do pevného podloží je zajištěno přítlačnými koly. Ty mají stejný profil jako klínová kola v případě podmítače, jsou ale konstruována jako bezdušové pneumatiky. Jednotlivé válce jsou řízeny hydraulicky a výborně kopírují a rovnají terén. Každé kolo udržuje v konstantní pracovní hloubce čtyři botky. Proto secí botky pracují „klidněji“ a mají velice přesný chod s rovnoměrným ukládáním osiva. Secí botky vyrobené z kvalitní oceli mají větší průměr i tloušťku. Pracují ve vzdálenosti řádků 12,5 cm s přítlakem 100 kg. Kovové zavlačovače vidlicovitého tvaru jsou zesílené a pracují bez ucpávání i při výsevu do mulče. Pro secí stroj s pracovním záběrem šest metrů je vhodný jako tažný prostředek traktor o výkonu 250 až 260 koní.
Secí stroj může být vybaven počítačem zrn sledujícím počet vysetých jedinců na metr čtvereční. Hloubka setí je nastavitelná po 6 mm a dávka výsevku od 2 kg do 400 kg/ha.
Součástí výbavy stroje je palubní počítač Amatron+. S jeho pomocí je zkouška výsevku snadnou záležitostí stejně jako změna vysévaného množství. Počítač zároveň řídí zakládání kolejových řádků. Jeho velkou výhodou je, že jej lze využít i při práci dalších strojů Amazone (postřikovače, rozmetadla), kdy po připojení automaticky naskočí software daného stroje.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *