10.08.2016 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zelený tříbuben z Finska

Spolu s rostoucími výměrami stoupaly nároky na výkonnost a v nabídce John Deere najednou chyběl stroj pro hospodáře s výměrou obilnin od 50 do nějakých 120, 150 hektarů, kteří si svoji úrodu raději sekají sami – nenáročná, dostupná a přitom spolehlivá sklízecí mlátička s nízkými provozními náklady.

Proto se přesně taková do jelení stáje nedávno vrátila v podobě nových řad W330 a W440. Vzala to oklikou přes Finsko, John Deere ji vyrábí ve spolupráci s firmou Sampo Rosenlew, přesto svojí koncepcí, jednoduchostí a čistotou práce přímo navazuje na legendární první samojízdný model John Deere 55 představený v roce 1946 – tedy přesně před 70 lety.

Smlsne si na všem

John Deere W330 pohání šestiválec Agco Power s objemem 6,6 litru a výkonem 215 koní. Jeho jedinečným prvkem je tříbubnový mláticí mechanismus s velkou plochou separace, za nímž následují pětidílná vytřásadlo. U nich lze vyjmout nerezové vnitřky kláves a dokonale je vyčistit, případně je vyměnit je za kukuřičné. U ventilátoru lze nastavovat jak rychlost otáček, tak usměrňovací klapku proudu vzduchu, proto si tento univerzální stroj poradí se sklizní všech u nás pěstovaných plodin. A to i v náročnějším terénu, protože si jej lze objednat i s pohonem všech čtyř kol. Síta mají velkou plochu a lze je mechanicky nastavovat.

Silnější sourozenec

Kromě záběru 5,1 metru se k modelu W330 mohou dodat také žací vály o záběru 3,9; 4,2; 4,5 a 4,8 metru, všechny s velkým průměrem příčného šneku 350 mm. Komu by toto nestačilo, může sáhnout po silnějším modelu W440 se 7,6 litrovým šestiválcem, výkonem 253 koní a žacími vály o záběru 4,5; 5,1; 5,7 nebo i 6,3 metru. Ten už lze vybavit i příčným kopírováním. Ani u posledně jmenované šířky záběru se nemusíte obávat, že budete za volantem připomínat diváka tenisového zápasu. Zajímavým prvkem jsou plastové prsty přiháněče, jejichž náběžné hrany nejsou kulaté, aby se na ně nenamotával materiál.

Jednoduchá vyspělost

O rozhoz plev se volitelně stará hydraulický metač se stavitelnými klapkami a slámu lze v případě potřeby zpracovat drtičem se 40 noži a nastavitelným protiostřím. Ten lze snadno mechanicky sklopit dolů. I podle minima řemenových převodů je na první pohled jasné, že tahle mlátička už snad ani nemůže být jednodušší.

Po usednutí za volant se ocitnete v ryze moderním, vyspělém stroji. Sedadlo je velice pohodlné, na žací vál je dobře vidět i bez předklánění, ovládání nejdůležitějších věcí je sdružené v páce pojezdu a palubní počítač sleduje otáčky všech mechanismů, aby vás včas upozornil na jejich případný pokles. Ovšem i zcela bez počítače zůstává tato mlátička pořád plně funkční.

Blízko odkudkoliv

Mnohé čtenáře asi napadne otázka, proč si pořizovat John Deere, když by si mohl koupit rovnou Sampo. Na to je jednoduchá odpověď, dovozce strojů s logem jelena – firma STROM PRAHA a.s. – má po celé zemi hustou síť téměř 40 vlastních a smluvních prodejních a servisních středisek. Ta jsou kryta dodávkami jakýchkoliv náhradních dílů do 24 hodin a servis zajišťují profesionálně vyškolení technici.

Pavel Pánek

Foto:

John Deere W330 včetně žacího válu se záběrem 5,1 metru s podvozkem a řepkovým adaptérem pořídíte nyní za akční cenu – informujte se u svého prodejce

Z nerezové oceli jsou vyrobeny nejen vnitřky kláves vytřásadla, ale například i vynášecí deska.

V prostorné a tiché kabině vám budou sklizené hektary příjemně naskakovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down