Zemědělci začínají uvažovat o nákupu strojů pro precizní hospodaření

Období vegetačního klidu přímo vyzývá prodejce zemědělské techniky k uspořádání návštěvních dnů, při kterých mohou návštěvníci v klidu projít celé středisko a seznámit se s tím, co bude v letošním roce na trhu. Navíc je nepsaným pravidlem, že na těchto výstavních či chcete-li prezentačních dnech případný zájemce o koupi stroje dostane slevu z ceny. My jsme využili pozvání a zajeli jsme se podívat na výstavní dny firmy Unicom přímo do Tišnova.

Na rozsáhlém nádvoří na nás čekala přehlídka aktuálních modelů secích strojů, rozmetadel, postřikovačů a komunálních strojů Amazone, dále značka Grimme a nově také traktory Same v agregaci s nářadím od Pöttingera. Na to, co je u Unicomu nového jsme se zeptali jednoho ze zástupců firmy Ing. Jiřího Kubíka.
Moje první otázka směřuje k výstavním dnům. Pokolikáté již pořádáte tuto akci?
Výstavní dny Unicomu přímo v areálu v Tišnově mají svoji tradici. Již popáté mají návštěvníci možnost shlédnout aktuální nabídku našich strojů pro letošní sezónu. Kdybych měl hodnotit letošní ročník s roky minulými, musím konstatovat, že v předešlých letech k nám chodilo návštěvníků více. Letos jsme zaznamenali sice menší počet lidí, avšak jedná se zcela výhradně o zákazníky. Chci tím říci, že k nám letos chodí pouze vážní zájemci anebo ti, kteří již naše stroje používají.
Na co ze sortimentu byste chtěl upozornit. Je zde nějaká novinka?
Musím konstatovat, že úplnou novinku zde letos nemáme. Je to dáno zejména tím, že v převážné většině spolupracujeme s německými výrobci a dodavateli a ti přicházejí s novinkami hlavně až na výstavě v Hannoveru. Přesto bych rád upozornil na některé změny. Rozmetadla Amazone dříve označovaná jako Compakt a Max se změnila na premiS, noviS a maxiS. Jelikož se jedná o stroje s volitelným záběrem a volitelným objemem zásobníku, zákazník má možnost koupit si rozmetací kotouče podle svých přesných požadavků a volit typ rozmetadla z několika možných variant. Novinkou ve výbavě rozmetadel je nerezové dno zásobníku, nerezová šoupátka, clonicí plechy a rozmetací kotouče i s lopatkami, tedy všechny funkční části.
Variabilita ve vybavení a elektronice je také u vyorávačů brambor Grimme. Tuto možnost volby dílů u vyorávačů máme v nabídce již od loňského roku. Úplnou novinkou, i když ji zde nemáme, jsou krmné vozy Strautman se zvětšenou kapacitou korby na 15 a 17 m3. Kromě toho nabízejí i vlastní samochodný krmný vůz.
Nemohu se nezeptat na to, zda nabízíte případným zájemcům o techniku nějaké slevy?
Samozřejmě že ano. Na všechny námi nabízené produkty firem dáváme výstavní slevy. Zákazník může získat slevu za podmínek, že si stroj objedná do konce výstavy a v případě, že do konce února jeho cenu uhradí. Jakmile splní zákazník tyto podmínky, my mu zaručíme, že bude mít stroj doma ještě před začátkem sezóny.
Na nádvoří jsme viděli i traktorovou techniku. Znamená to, že jste začali spolupracovat s dalšími prodejci?
Jako regionální prodejci, tedy Unicom východ jsme začali spolupracovat s firmou Some a nabízíme tak vedle našeho tradičního sortimentu i další stroje. Myslím, že jsme tím vhodně doplnili naši nabídku.
O jaký typ stroje projevují návštěvníci největší zájem?
Vzhledem k blížící se jarní sezóně je největší zájem o rozmetadla. Dokonce jsme zaznamenali požadavek na rozmetadla pracující v systému precizního zemědělství, tedy na diferencované hnojení pozemků. Je to signál k tomu, že i naši zemědělci začínají uvažovat o využívání informačních technologií. Z ostatního sortimentu je zájem o závěsné nářadí a secí stroje.
I komunální technika Amazone patří do vašeho sortimentu. Řekněte nám jaký je o ní zájem u nás i v Evropě.
Co se týče komunálního programu Amazone, v Německu i v Evropě funguje prodej těchto strojů bez větších výkyvů. Největšími odběrateli je Francie, Anglie, země Beneluxu a domácí německý trh. Zájem o komunální program u nás se začíná v poslední době také oživovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *