Zdálo by se, že pořádání polního dne s ukázkami techniky se musí odehrávat tradičně na pozemku zemědělského podniku. Společnost Unicom Agro, a. s., přesvědčila všechny návštěvníky Šiklova mlýna, že to jde i nápaditěji. Ve Zvoli nad Pernštejnem se akce konala ve westernovém stylu.
Velký přírodní zábavní park westernového městečka Šiklův mlýn si zvolila firma Unicom Agro, a. s., k představení techniky značek Amazone, Sip, Farmtech, Grimme či Vogel – Noot v agregaci převážně s traktory John Deere. Všechny stroje seřazené v rodeo aréně se postupně představily divákům, kteří pohodlně seděli na tribuně. Díky kvalitnímu ozvučení, netradičnímu moderování a vysoce odbornému komentáři ke každému stroji, získali všichni přítomní maximum informací. „Chtěli jsme uspořádat akci, která by se vymykala běžnému stereotypu“, charakterizoval program dne ředitel společnosti Ing. Ján Votava, junior.
Od brambor k pícninám
Více než dvacet strojů tvořilo reprezentativní vzorek z celkové nabídky Firmy Unicom Agro, a. s. Jako první se představil dvouřádkový vyorávač brambor Grimme SE 170–60 s velkým šestitunovým zásobníkem a univerzálním přebíracím stolem. Do bohaté volitelné výbavy patří například navádění na hrůbek, automatické vyrovnávání sklonu přebíracího stolu nebo optimalizace plnění zásobníku. Tato firma je největším světovým výrobcem strojů na přípravu půdy pro pěstování brambor, jejich sklizeň a uskladnění. Stroje pro pícninářský program byly zastoupeny slovinskou značkou Sip, kterou najdeme na čelně a bočně nesených diskových a bubnových žacích strojích, jedno i dvojrotorových obracečích a shrnovačích píce a senážních vozech. V aréně se představila kombinace čelního Sip Laser 260 DF a bočního Sip Laser 300D. Čelní diskový žací stroj má záběr 2,6 m a hydraulické kopírování terénu, boční, též diskový model se záběrem 3 m je vybaven dvěma pružinami, které vytvářejí přítlak na půdu.
Obraceč píce Sip Spider 615 Pro je vybaven šesti rotory o celkovém záběru 615 cm. Výrobce nabízí širokou paletu modelů se záběry od 2,3 až do 8 m. Shrnovače nabízí Sip jednorotorové se záběrem od 3 do 4,7 m a dvourotorové nesené nebo s vlastním podvozkem. Tažené shrnovače jsou řady 700 se záběrem 7 m a shrnováním na jednu stranu a řady 850 se shrnováním do středu. Předvedený nesený shrnovač Spider 615 Pro je novinkou letošního roku. Umožňuje jištění ramen a nahrabování do jednoho nebo dvou řádků.
Dopravní technika a rozmetadla
Druhou firmou ze Slovinska, která se v Šiklově mlýně představila, je Farmtech. Ta vyrábí návěsy, přívěsy a rozmetadla statkových hnojiv. Tandemový silážní návěs TDK 14023 má celkovou hmotnost 20 t, užitečnou pak 14,5 t. Systém dělených bočnic umožňuje upravovat jejich výšku a tedy i celkový objem vozu. Vystavený model měl bočnice v provedení 0,8 + 0,6 + 0,6 m, celkový objem 27 m3 a hydraulické zadní čelo. Do výbavy patří odpružená přední oj, zadní řiditelná náprava a zvedání nápravy přední nebo např. hydraulická přední noha.
Rozmetadlo statkových hnojiv, též z produkce Farmtechu – Megafex 1700 má ložný objem 17 m3. Dva horizontální válce nejdříve rozdruží hmotu, kterou poté dva kotouče rozmetají až do celkového záběru 25 m. Stroj je vybaven centrálním elektronicky ovládaným mazáním. Součástí výbavy je počítač, který řídí hydraulickou soustavu, velikost dávky, posun řetězového dopravníku nebo zajišťuje satelitní navigaci. Výrobce umožňuje zvolit si horizontální nebo vertikální systém rozmetání hnoje. Tato rozmetadla se vyrábějí až do 20 t nosnosti.
Příprava půdy a orba Rakouská firma Vogel – Noot vyrábí své stroje pro přípravu půdy, orbu a mulčování v Maďarsku. Nabídka mulčovačů zahrnuje nesené, polonesené i tažené verze se záběry od tří do šesti metrů s možností hydraulického sklápění.
Představený mulčovač MasterCut TST 300 má záběr tři metry při hmotnosti 1150 kg. Pro kvalitní práci postačí traktor s výkonem 80 k. Výrobce nabízí široké možnosti nastavení stroje a různé typy nožů nebo jako v tomto případě kladiva. Orební techniku hájil nesený čtyřradličný otočný pluh Vogel – Noot s plnými odhrnovačkami a jištěním střižnými šrouby. Provedení Vario umožňuje variabilní nastavení záběru.
Nabídka pluhů této firmy je vskutku bohatá, zahrnuje nesené verze se dvěma až sedmi radlicemi, polonesené typy mohou být až desetiradličné a tažené pluhy se mohou pochlubit i patnácti radlicemi. Pluhy se liší velikostí rámu, systémem nastavení záběru, zvolit lze různé typy odhrnovaček či jištění střižnými šrouby, pružinami nebo hydraulické.
Ve znamení Amazone Trpaslíkem mezi předváděnou technikou se jevil samojízdný žací stroj Profihopper od firmy Amazone. Tento zástupce komunální techniky má horizontální osu rotace, pracovní ústrojí tvoří cepy a posečený materiál se ukládá do zásobníku o objemu 720 l, který lze zvednout až do výšky 210 cm, což usnadňuje nakládku nákladních automobilů nebo kontejnerů. Výhodou této sekačky je mnoho druhů nožů, které lze použít podle typu prováděných prací a jejichž výměna je jednoduchá, rychlá a nevyžaduje nářadí. Druhou předností je systém plnění zásobníku pomocí šneků. Ty nejdříve při plnění hmotu zhutní, čímž se do zásobníku vejde více materiálu než u foukaných systémů. Při použití destiček slouží stroj na provzdušňování porostů.
Druhým strojem Amazone určeným do komunální sféry bylo jednoduché nesené jednokotoučové rozmetadlo E + S 300, které však lze jako jediné využít i pro rozmetání hnojiv. Jednoduchou přestavbou, umístěním čechrače a výměnou kotouče je připraveno pro polní práce. Má zásobník o objemu 300 l, ale použitím nástaveb jej můžeme zvětšit až na 1000 l.
Dvoukotoučové odstředivé nesené rozmetadlo Amazone ZA–M 1500 Tronic má zásobník o objemu 1500 l a je poháněno kloubovým hřídelem. Plynulé dávkování hnojiva zajišťuje počítač Amatron+, do kterého lze uložit až 20 úkonů. Rozmetadlo je vybaveno váhou a průběžným vážením. Má využitelné zatížení až 2500 kg a jeho pracovní záběr činí 24 až 36 m. Při práci s tímto rozmetadlem lze využít i satelitní navigace GPS. Výrobce dodává i několik nástaveb na rozšíření jeho celkového objemu až do maximálních 3000l. Tato rozmetadla jsou známá svojí trvanlivostí, která je dána použitím nerezové oceli na dno zásobníku, hradítka, čechrače, lopatky a kotouče a nejnovějším systémem lakování zásobníku, který známe z výroby automobilů.
Nejvyšší kategorii nesených rozmetadel Amazone reprezentoval typ ZA–M 3000 Ultra profi S Hydro vybavený váhou a hydropohonem. Jednobuňková váha na samostatném rámu váží on-line, traktorista tak na displeji vidí stále aktuální údaje. Maximální záběr stroje atakuje 50 m. Elektronický systém je kompatibilní se všemi u nás používanými terminály. Postřikovače vyrábí Amazone nesené od 900 do 1800 l a tažené od 2000 do 5200 l. Vlajková loď mezi postřikovači Amazone UX 4200 s druhou největší nádrží má hydraulicky sklopná ramena a pracovní záběr 30 m. Doporučená výška postřiku je od 0,5 do 2,5 m, plošný výkon od šesti do osmi hektarů za hodinu. Postřikovač je vybaven počítačem a joystickem ovládajícím 24 funkcí.
Podmítače nabízí Amazone jak v nesené, tak i tažené podobě. Nesený podmítač Catros 5001–2 je vybaven dvěma řadami disků o průměru 46 cm, za nimiž následuje pěchovací válec. Vyrábí se v pracovních záběrech 3, 4, 5 a 6 m. Je určen pro mělkou podmítku do 12 cm. Tažené podmítače byly zastoupeny modelem Catros 7501–T. Větším ze dvou tažených modelů této značky má záběr 7,5 m (menší má záběr 5,5 m). Pěchy, kterými jsou bezdušové pneumatiky, pracují po rozložení na poli jako pěchovací válce, po složení pak část pěchů slouží pro přepravu. Při pracovní rychlosti 12 až 15 km/hod zpracuje za hodinu tento podmítač 8 až 11 ha. Do agregace se doporučuje traktor o výkonu 250 k a vyšším.
Přehlídku secích strojů zahájil model Amazone AD 303 Special. Nesená secí kombinace s rotačními branami a klínovým pěchovacím válcem spolehlivě pracuje na našich polích již dlouhou řadu let. Má záběr tři metry, mechanické výsevní ústrojí a volitelné druhy rotačních bran, válců a secích botek. Vidličkové přesné zavlačovače nakonec upraví půdu po setí. Rotační kypřič spolu s válci lze navíc použít samostatně k přípravě půdy.
Z druhého konce výrobní řady secích strojů Amazone byl největší secí stroj, tažený velkoplošný pneumatický Citan 12 000. Zásobník pojme 5000 l osiva, které stroj vysévá při rychlosti kolem 15 km/hod, v ideálních podmínkách i 18 km/hod, což při záběru 12 m zajišťuje vysoký plošný výkon. Vhodnou volbou jednoho ze tří výsevních válečků přizpůsobíme výsevní ústrojí jakékoli plodině. Odolné diskové secí botky jsou doplněny silikonovými stěrkami a jsou schopné vysévat do zpodmítaného nebo zoraného pozemku, v druhém případě upraveného vláčením.
Nejuniverzálnějším secím strojem od firmy Amazone byl určitě Cirrus 6001 Super. V přední části pracují dvě řady disků, za nimi pak pěchy připravují seťové lůžko. Následují vlastní secí botky na paralelogramech a zavlačovače.
Traktorová technika Traktory John Deere se představily v různých výkonových třídách. Byly zastoupeny řady 5000 i 6000, například 6830 se 135 k jmenovitého výkonu, který se uplatní v dopravě, kde může tahat více než 20 t, což je ekonomicky velmi zajímavé, nebo zástupce starší řady 6620. Sedmitisícovou řadu hájil model 7920 předchozí generace s 200 k výkonu, a 10 t hmotnosti.
Novinkou loňského roku byl představený JD 7530, nejsilnější traktor vyráběný v Evropě. Byl též nejprodávanější typovou řadou tuzemského prodejce. Stroj je ideální pro polní a pícninářské práce, stejně jako pro dopravu s velkými těžkými vozy. Zástupce 8000 řady o výkonu 270 až 290 byl vhodným tahačem k velkému podmítači.
Bohatou nabídku traktorů John Deere doplnili i zástupci značek Claas, New Holland a Valtra.
Polní ukázky
Pro mnohé návštěvníky zajímavější část polního dne nastala na přilehlých pozemcích, kde se postupně představily všechny stroje v akci. Celý program byl opět doplněn odborným komentářem, po kterém mohli zájemci diskutovat se zástupci prodejce o technických parametrech strojů, dodacích lhůtách či formách úhrady. Po náročném dopoledním programu pak ve westernovém městečku čekalo přítomné chutné občerstvení a na závěr celé akce se pak areál přenesl do dob minulých, kdy desperádi přepadali banky. Celá akce byla nejen zajímavá a odborně dobře připravená, ale i vtipná. Výrazně se tak odlišila od mnoha jiných, které se konaly standardně v zemědělských podnicích. Můžeme se těšit, s jakým překvapením přijde Unicom Agro, a. s., příště.
Klíčové informace:
1 – Polní den společnosti Unicom Agro, a. s., se konal netradičně v areálu westernového městečka Šiklův mlýn.
2 – Na ploše a později i na poli se představily dvě desítky strojů.
3 – Mezi traktory převládala zelená barva strojů John Deere, v závěsné technice pak stejná barva výrobků Amazone.