Zemědělské pláště z pampelišek

Mitas plánuje testovat první zemědělské pneumatiky vyrobené ze zemědělských plodin. Kaučuk získaný z rostliny Taraxacum koksaghyz (kazašská pampeliška) doplní v gumárenské směsi používané pro výrobu zemědělských plášťů kaučuk získávaný z kaučukovníku. Záměrem je vyrobit první prototyp pneumatiky z pampeliškového kaučuku během letošního roku. Mitas se výzkumu vlastností kaučuku z pampelišek věnuje dlouhodobě, v současnosti se účastní projektu DRIVE4EU.

„Zkoumáme různé způsoby, jak využívat k výrobě našich pneumatik přírodní a obnovitelné zdroje,“ uvedl Andrew Mabin, obchodní a marketingový ředitel Mitasu. „Naše výzkumné oddělení intenzivně hledá nové způsoby, jak zdokonalit naše výrobky používáním nových přírodních surovin nebo jejich náhražek. Ve vývoji jdeme stále kupředu a řadíme se ke světovým producentům, kteří prověřují možnosti využití kaučuku z pampelišek k zajištění alternativního zdroje kaučuku pro výrobu pneumatik,“ dodal Mabin.

„Zemědělská pneumatika vyrobená v Evropě ze zemědělských plodin pěstovaných v Evropě: to je náš cíl a důvod, proč jsme se rozhodli, že budeme vyrábět zemědělské pneumatiky z kaučuku získaného z pampelišek,“ uvedl Jiří Brejcha, vedoucí vývoje materiálů Mitasu. „Pěstování a kultivace pampelišek v Evropě také sníží dopravní náklady a zkrátí přepravní trasy, což bude mít pozitivní vliv na životní prostředí.“ Kultivace Taraxacum koksaghyz jako zdroje přírodního kaučuku je jedním z inovativních způsobů, jak získávat kaučuk pro výrobu pneumatik. Jako člen projektu DRIVE4EU je Mitas zodpovědný za testování vlastností kaučuku získaného z pampelišek. Cílem projektu je najít zdroj kaučuku s podobnými nebo lepšími vlastnostmi, než má surovina získaná z kaučukovníku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *