Zimní semináře zdrojem inspirace

Tradiční zimní agrotechnické semináře uspořádala společnost BEDNAR FMT i letos na mnoha místech v České republice a na Slovensku. Řada poutavých přednášek zaměřených především na budoucnost v oblasti zpracování půdy a zakládání porostů byla zdrojem nejedné inspirace, které mohou zemědělci využít při rozhodování o příštích investicích. Inspirací byly i prezentované praktické zkušenosti s moderními technologickými postupy, počínaje profilovým hnojením, přes setí meziplodin či ochranu půdy v době klimatických změn a konče pásovou technologií Terrastrip.

Společnost BEDNAR FMT je ryze česká firma s výrazným proexportním zaměřením – téměř 90 % produkce vyváží do celého světa. Jen v loňském roce dodala techniku do 28 států. Největší podíl zaujímají východní země, zejména Rusko a Ukrajina, silnou pozici má český výrobce i v západní Evropě, zejména ve Francii a v Polsku a vyrovnanou partii s konkurencí hraje také na Slovensku. S technikou Bednar pracují i farmáři v Austrálii, na Novém Zélandu, v Africe,  Kanadě nebo v Jižní Americe. Samozřejmě nejsilnějším trhem je Česká republika, každý rok si naši zemědělci pořídí více než 250 černo-žlutých strojů. BEDNAR FMT je dynamicky se rozvíjející společností, která za posledních pět let zdvojnásobila svůj obrat. Na něm se podílí i druhá její divize zabývající se technologiemi k posklizňové úpravě plodin.

Vizemi a blízkou i vzdálenější budoucností se na seminářích zabýval majitel společnosti BEDNAR FMT Dr. Ladislav Bednář. „V Austrálii, v Kanadě, v Africe, ale i na východ od našich hranic – zejména v Rusku, Kazachstánu a na Ukrajině, se nacházejí velké lány, a tuto skutečnost musíme při vývoji a výrobě našich strojů akceptovat,“ vysvětluje. „Proto vyrábíme především techniku s širokými pracovními záběry za silné traktory o výkonu až 600 koní, kterou požadují velké farmy. A vyrobit takový spolehlivý stroj, který navíc zpracovává půdu do velké hloubky, není vůbec jednoduché. Systematicky proto spolupracujeme s českými univerzitami a účastníme se řady společných projektů. Bez této odborné pomoci bychom takových výsledků nedosáhli.“

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 11.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *