Životnost a provozní spolehlivost

V expozici společnosti P& L Biskupice si mohli návštěvníci letošního agrosalonu Země živitelka prohlédnout zcela nový, třírotorový horizontální mulčovač Land Pride o záběru 4,57 metru. Stejnojmenná americká společnost, jejímž stoprocentním vlastníkem je firma Great Plains, se specializuje na produkci nesených a závěsných mulčovačů určených k údržbě travnatých ploch.

Neobyčejně pevné a stabilní horizontální mulčovače Land Pride jsou určeny k údržbě pastvin, mezí a okrajů cest, jsou schopny pracovat i tam, kde se mnoho let nemulčovalo. Podle dosavadních praktických zkušeností se velice dobře uplatňují i při rozbíjení posklizňových zbytků, zejména po sklizni kukuřice, řepky a obilnin. Tyto vcelku jednoduché a robustní stroje, u nichž lze na okraji lesa, pole či louky zvednutou levou nebo pravou část, se vyrábějí v pracovním záběru 2,44, 3,05, 4,57 a 6,10 m.

Dva nože na bubnu
Mulčovače se dodávají v provedení pro 540 nebo 1000 otáček vývodového hřídele za minutu. Točivý moment od vývodového hřídele traktoru se přenáší kloubovými hřídeli Walterschaid k rozvodovce mulčovače a od ní k jednotlivým masivním úhlovým převodovkám žacích bubnů. Každá převodovka má svou vlastní třecí spojku, která zabraňuje přetížení a poškození jednotlivých částí a zajišťuje vysokou provozní spolehlivost.
To nejdůležitější se odehrává ve spodní části mulčovače. Na jednotlivých rotorech jsou přišroubovány dva žací nože, které důsledně řežou mulčovanou hmotu. Výšku strniště lze nastavit v rozmezí 50 až 355 mm. Nože jednotlivých rotorů s tloušťkou 4,8 mm se vzájemně překrývají o 152 mm a vůči sobě jsou pootočeny tak, aby nezpůsobovaly chvění a rázy. Svařované kryty z ocelového plechu o síle 4,7 mm jsou dostatečně pevné a mimořádně odolné, stejně jako boční stěny silné 6,6 mm s lehce vyměnitelnými plazy. Na hladkých vnitřních stěnách mulčovaný materiál neulpívá. Vstupní i výstupní otvory jsou chráněné řetězy, místo nich lze rovněž použít pryžové kryty.

Samočinné vyrovnávání
„Oj pro připojení k traktoru je řešena tak, aby mulčovač při jízdě v nerovném terénu udržoval rovnoběžnou polohu s povrchem pozemku,“ vysvětlil Antronín Šedek, jednatel biskupické společnosti. „Pomocí těhlic je spojena se středovou i zadní částí stroje, takže při jízdě v nerovném terénu mulčovač okamžitě reaguje na sklon pozemku a samočinně se vyrovnává. Uživatele určitě překvapí i malý poloměr otáčení.“
K přepravě i vlastní práci slouží zadní odpružená transportní náprava vybavená vyřazenými, opotřebovanými leteckými pneumatikami vyplněnými pěnou, které spolehlivě odolávají průrazům a poškozením, zároveň velice dobře tlumí rázy. V případě poruchy se snadno vyměňují. Pevnost a dlouhou životnost dokumentoval vystavovatel tím, že v mnoha kolech byl zatlučen hřebík, aniž to mělo vliv na jejich provozuschopnost. K horizontálnímu mulčovači je možné dodat i pneumatiky plněné vzduchem nebo laminátová kola.
Mulčovače Land Pride lze agregovat s traktory v širokém výkonovém rozmezí, z pracovní do přepravní polohy se přestavují jednoduše a rychle hydraulickými válci. V České republice se zatím prodal sedm mulčovačů Land Pride a uživatelé u nich oceňují nejen jejich technické parametry, ale podle A. Šedka i bezkonkurenční cenu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *