05.05.2012 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkouška dopadla na výbornou

Stěžejní ekonomickou činností společnosti VH Agroprodukt, spol. s r. o., je pěstování a úprava kořenové zeleniny, převážně karotky. Tuto plodinu pěstují v Agroproduktu stabilně na více než 300 ha půdy. Kromě ní ještě na dalších 35 ha roste petržel. Zbylá výměra, tedy přibližně 700 ha, je vyčleněna pro obilniny.

Společnost VH Agroprodukt, spol. s r. o., je zaměřena především na pěstování karotky. Je také jejím největším zpracovatelem v republice. Karotka se balí do sáčků nebo vaniček ve velkém objemu. Ročně jí VH Agroprodukt zpracuje na 15 000 t. V jarních měsících je vlastní produkce málo, a tak podnik část potřebného množství dováží, především z Nizozemí, ale také z Francie nebo Itálie.

Na všech půdách
Podnik založený v roce 1994 hospodaří na pozemcích nedaleko Hradce Králové. Zpracování půdy není jednotné. Plochy pod zeleninu v Agroproduktu ořou, pod obilniny se půda zpracovává bezorebně. Co se týče druhů půd, může se VH Agroprodukt pochlubit opravdu veškerou možnou škálou. Pozemky se rozprostírají kolem toků Orlice a Labe. Jak říká jednatel společnosti Roman Věcek, Orlice přináší písky, Labe potom hlinitou zem. Na některých pozemcích jsou půdy extrémně lehké, sprašové, tvořené tekutými písky, jinde písčité a hlinité a na Černilovsku zase těžké jílovité s vysokým obsahem kamenů. Pro pěstování zeleniny a zemědělských plodin nejsou některé pozemky optimální, pro vyzkoušení stroje na zpracování půdy by si výrobce nemohl přát vhodnější podnik. Vedení společnosti tak musí ve správnou dobu zvolit optimální stroj a co nejefektivněji a nejrychleji půdu zpracovat. Z uvedených skutečností také vyplývá, že pro místní podmínky jeden univerzální stroj neexistuje. Najít vhodnou techniku na zpracování půdy není jednoduché.

Hledání vhodné techniky
Na rozdíl od obilnin probíhá sklizeň karotky po dlouhé období postupně a prakticky nonstop. Obchodní smlouvy ani jiný postup neumožňují. Nasazení těžkých kombajnů i za nepříznivého počasí má negativní vliv na stav pozemků po sklizni. Vytvářejí se hluboké koleje znesnadňující následné operace. O to větší důraz klade vedení společnosti na posklizňové zpracování půdy. V rámci hledání té nejvhodnější techniky v Agroproduktu také vyzkoušeli osmimetrový kypřič Duolent DX 800 PS od firmy Farmet z České Skalice.
K agregaci byl vyčleněn nejsilnější traktor v podniku, kolový Fendt 939 s výkonem 390 koní. Traktor je obut vzadu do pneumatik s šířkou 900 mm a vpředu 710 mm. I přes téměř čtyři sta koní bylo jasné, že s osmimetrovým pracovním záběrem to nebude souprava pro zpracování těch nejtěžších jílovitých pozemků a tak od těchto pokusů vedení upustilo. Duolent přišel na zkoušku poměrně pozdě na podzim, a tak celková plocha jím zpracované půdy není tak velká. Přesto jej podnik vyzkoušel jak na těžších, tak i lehkých půdách, na podzim i na jaře.
Na Duolentu se Romanu Věckovi zalíbily dvě řady radliček. Jak přiznává, stroj ho přesvědčil, že méně je někdy více. Dvě řady radliček při zkušební práci velmi dobře zamíchaly rostlinný materiál. Roman Věcek má zkušenosti i s víceřadými kypřiči, u kterých se někdy stává, že rostlinné zbytky zapravené jednou řadou radlic některá z následujících řad zase vyhrne ven. Víceřadé stroje jsou samozřejmě také při stejném pracovním záběru náročnější na tahovou sílu. Roman Věcek ještě dodává: „V jednoduchosti je síla. V těžkých půdách zaboříte několikařadý stroj a souprava prostě nejede. Dvouřadý stroj si s těžkými půdami lépe poradí.“
Více se dočtete v týdeníku Zemědělec a časopisu Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down