Zlaté klasy pro šestnáct exponátů

Tradiční součástí mezinárodní výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích je soutěž Zlatý klas. Jejím prvořadým cílem je ocenit a propagovat špičkové výrobky a novinky z oblastí agronomie, zootechniky, mechanizace, potravinářství, služby pro zemědělství a venkov, ale také lesní a vodní hospodářství i opravárenství. Nejlepší vybrané exponáty splňující navíc i náročná ekologická kritéria byly oceněny Zlatým klasem s kytičkou.

V rámci letošního 32. ročníku výstavy Země živitelka bylo přihlášeno 29 exponátů, což byl v porovnání s minulým rokem téměř dvojnásobný počet.

Zlaté klasy s kytičkou
Toto ocenění obdržela fytogenní krmná aditiva Aromex ME Plus a Biostrong 510 (1), přihlašovatel Delacon Biotechnik ČR, spol. s r. o., Šumperk. Aromex ME Plus představuje kombinaci specificky účinných látek přírodního charakteru – éterických olejů a saponinů, která vykazuje silné synergické účinky při zlepšování užitkovosti a snižování produkce amoniaku v trávicím ústrojí a exkrementech ve výkrmu prasat. Biostrong 510 je kombinací účinných rostlinných extraktů, éterických olejů, hořkých a pálivých látek a saponinů, které zlepšují užitkovost ve výkrmu kuřat a nosnic. Obě krmná aditiva se v současné době využívají přibližně ve třiceti procentech chovů prasat a drůbeže.
Zlatý klas s kytičkou získala i akciová společnost Toma Otrokovice za svůj exponát Komplexní zpracování biologicky rozložitelných odpadů a následná řada produktů (2). Jde o recyklační technologie biologicky rozložitelných odpadů zejména z potravinářské výroby, údržby zeleně a separovaného sběru biologicky rozložitelných komunálních odpadů.
Třetím oceněným exponátem v této kategorii byl dezinfekční prostředek Amalgerol Stall Max FL (3), který do soutěže přihlásil Jihospol, Jihočeská obchodní a stavební společnost, a. s., Strakonice. Veterinární přípravek je určen k použití ve všech chovech hospodářských zvířat s cílem zlepšit mikroklima stájového prostředí a následně i zdravotní stav zvířat. Komplet účinných látek způsobuje snížení hladiny stájového čpavku, odpuzuje lezoucí i létající hmyz, zlepšuje zdravotní stav zvířat výrazným tlumicím efektem vůči gram-pozitivním mikrobům, zlepšuje kvalitu podestýlky i kejdy a umožňuje soužití chovatelů hospodářských zvířat se sousedy ve venkovských infravilánech.
Zlatý klas s kytičkou získaly i zeleninové delikatesy – šest kořenících směsí řady Vegi v bio kvalitě (4), přihlašovatelem byla Ing. Terézia Svátová, Terezia Coompany Praha. Sada kořenících směsí vyrobených z atestovaných surovin ekologického zemědělství rozšiřuje sortiment dosud u nás nevyráběných potravinářských výrobků. Jde o senzoricky vyvážené produkty bez glutamanu sodného, syntetických barviv, konzervačních látek, živočišných tuků, cholesterolu, cukru a lepku, účelně a esteticky balené. Výrobky jsou vhodné také pro bezlepkovou dietu.

Rostlinná výroba
V této kategorii byly přihlášeny pouze tři exponáty proti loňským šesti a dva byly oceněny.
Zlatý klas získala odrůda brambor Valfi (5) z Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě. Jde o speciální poloranou až polopozdní odrůdu s modrofialovou slupkou a modrofialovou mramorovanou dužinou, první odrůdu tohoto typu v sortimetu ČR. Její unikátní a atraktivní zbarvení dává široké možnosti uplatnění v gastronomii. Odrůda Valfi je velmi cennou i z hlediska zdraví prospěšných látek, neboť je přírodním zdrojem anthokyaninů, které působí antioxidačně, čímž snižují nebezpečí výskytu arterosklerózy a určitého typu rakoviny.
Oceněna byla i kolekce paprik zeleninových (Capsinum annum L.) (6), kterou do soutěže přihlásila Ing. J. Teclová, Ing. Blanka Uheríková, Libera Ostrava. Jde o kolekci českých odrůd papriky, která zahrnuje široký sortiment tvarově a barevně rozmanitých typů. Odrůdy vynikají unikátními změnami zbarvení v průběhu dozrávání v období od technologické do biologické zralosti. Pestrost barev a tvarů rozšiřuje možnost jejich využití jak v gastronomii, tak pro dekorativní účely.

Živočišná výroba
Vystavovatelé přihlásili čtyři exponáty, oceněny byly tři, z toho jeden obdržel cenu s kytičkou (aditiva společnosti Delacon).
Cenu Zlatý klas získala kolekce plemenných jaloviček reprezentující plemenného býka BO 841 (7) z akciové společnosti Reprogen, Planá nad Lužnicí, v součinnosti s družstvem Agra Březnice u Bechyně, zemědělské družstvo Opařany. Kolekce plemenných jaloviček je výsledkem šlechtitelského programu českého strakatého skotu realizovaného společností Reprogen. Býk BO 841 pocházející z Chovu ZD Opařany přenáší na své potomstvo velmi dobrou mléčnou i masnou užitkovost a výborný exteriér. Je vyhlášen zlepšovatelem a využívá se jako otec další generace býků. Do konce roku 2004 bylo od něj uskutečněno 15 293 inseminací v celé ČR.
Druhým oceněným exponátem bylo vodorozpustné doplňkové krmivo Profitin (8) z produkce společnosti Aquamid, s. r. o., Hustopeče. Toto krmivo je vhodné pro vysoce užitkové chovy drůbeže, zejména brojlerových kuřat. Je směsí synergicky působících látek, jejichž hlavní funkce spočívá v eliminaci stresových faktorů negativně ovlivňující užitkovost a mortalitu ve finální části výkrmu. Zejména obsažený L-karnitin zvyšuje především u mladých jedinců zásobení těla energií, svalovou vytrvalost, vitalitu, plodnost a tím i užitkovost.

Mechanizace
Do této kategorie přihlásili vystavovatelé patnáct exponátů. Rekordně vysoký počet přihlášených výrobků ovlivnila s největší pravděpodobností skutečnost, že se letos nekonal brněnský veletrh Techagro.
Zlatý klas získal diskový podmítač Disker 4,5 (9), jehož výrobcem je akciová společnost Farmet Česká Skalice. Technické řešení se samostatným odpružením každého disku v pryžových silenblocích s regulací polohy v příčném směru umožňuje zkrátit celkovou délku stroje a společně s ozubenými disky přesněji dodržovat nastavitelnou pracovní hloubku až do 15 cm při vysoké rychlosti až 15 km/h. Tím se zvyšuje výkonnost až o 30 % proti klasickému uspořádání diskových podmítačů.
Druhým oceněným exponátem byl teleskopický nakládač JCB 520-40 4WS (10), který do soutěže přihlásila společnost TOKO-Agro, s. r. o., Praha. Teleskopický nakládač s náhonem všech kol a diferenciálem s omezeným prokluzem lze efektivně využít v objektech živočišné výroby i k manipoulaci se zemědělskými materiály v rámci celé farmy. Na trhu vyplňuje mezeru mezi malými, smykem řízenými stroji a velkými teleskopickými nakládači.
Cenu Zlatý klas obdržela i samojízdná sklízecí řezačka New holland FX40 (11), kterou do soutěže přihlásila akciová společnost Agrotec Hustopeče. Nový model sklízecí řezačky využívá výhod patentovaného pohonu podávacích válců HYDRO LOC s možností rychlého a plynulého nastavení délky řezanky i při měnících se podmínkách sklizně. Umožňuje o 60 % rychlejší zastavení pohybu vkládacích válců při detekci kovu. S výhodou se využívá automatické broušení nožů a patentovaný systém nastavení protiostří.
Oceněn byl také traktor Case IH STX 325 Steiger (12), vystavovatel Agri CS, a. s., Hustopeče. Charakteristickým znakem tohoto těžkého kloubového tahače je vysoká výkonnost a minimální údržba. Case IH STX 325 Steiger je vybaven převodovkou Power shift s funkcí Autoskip, kdy jsou všechny převodové stupně řazeny pod zatížením. Komfort řidiče zajišťuje přetlaková kabina s topením a filtrací nasávaného vzduchu s aktivním tlumením kmitů.
Uspěla i společnost s ručením omezeným U + M Servis Třeboň s traktorem Claas Ares 697 ATZ (13) o výkonu 140 koní. Exponát patří mezi univerzální kolové traktory s maximální rychlostí 40 km/h. Je vybaven plně reverzační převodovkou Hexactiv nové generace s automatickým řazením Eco a Power podle otáček motoru a řazením jednotlivých stupňů pod zatížením. Převodovka umožňuje plně využít schopnosti traktoru a přívěsného nářadí. Stroj je navíc vybaven plně automatickým řídicím systémem Agrocom, který poskytuje optimální vedení jízdy s možností úspor při aplikaci hnojiv, pesticidů a nafty.
Posledním exponátem oceněným v této kategorii byl mobilní válcový drtič s lisem CP1 (14) z produkce společnosti s ručením omezeným ROmiLL Brno. Komise ocenila promyšlenou koncepci zařízení, které spojuje operace zpracování, konzervace a uskladnění vlhkého zrna do jednoho stroje.Významně se tak zjednodušuje pracovní proces a snižují se spotřeba lidské práce a investiční náklady. Zlepšuje se řízení pracovní operace a ve svém důsledku i kvalita výsledného produktu. Menší průměr skladovacího vaku umožňuje odběr i malých množství uskladněného zrna bez nebezpečí druhotné fermentace.

Potravinářství a zpracovatelský průmysl
V této kategorii hodnotila komise tři exponáty a všechny získaly Zlatý klas, z toho jeden výrobek cenu s kytičkou (kořenící směsi Vegi).
Zlatý klas obdržel kuřecí párek Natural (15), přihlašovatel společnost Agropol Food, s. r. o., Praha. Kuřecí párek rozšiřuje sortiment masných výrobků dietního charakteru s nízkým obsahem tuku, je vhodný i pro bezlepkovou dietu. Produkt je velmi dobře technologicky zpracován a vyrábí se bez použití aditivních látek.
Posledně oceněným exponátem byl salám krumlovský se sýrem (16), produkt společnosti Antoni CZ, s. r. o., Dolní Třebonín. Tento tepelně opracovaný masný výrobek rozšiřující sortiment netradičních uzenářských výrobků je obohacen o mléčné bílkoviny ve formě sýra ementálského typu výjimečné chuti v dražší cenové relaci. Textura a chuť salámu je velmi vyvážená.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *