30.07.2022 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zlepšení rozložení slámy i mělké zpracování půdy

Známá poučka hovoří o tom, že podmínkou úspěchu pěstování plodin v bezorebném systému hospodaření je vhodně homogenizovaná sláma na povrchu pozemku. Velikost a tím i hodinová průchodnost hmoty u moderních sklízecích mlátiček rostou. Ne vždy se těmto výkonným sklizňovým strojům – kromě sklizně a vyčištění zrna – ještě zároveň podaří dosáhnout rovnoměrného rozptýlení nařezané slámy v celém pracovním záběru adaptéru.

Pokud by na takovém poli hned následovalo zpracování půdy, pak může nahromaděná sláma způsobovat například rozvoj houbových onemocnění následných plodin. Přejezdem se širokozáběrovými prutovými branami BEDNAR Striegel Pro PE 120000 lze dosáhnout homogenizace rozložení posklizňových zbytků na strništi. Přitom díky jejich velkému pracovnímu záběru dvanácti metrů jsou možné vysoké denní výkony, operace tak není zdržením pro následné zpracování půdy a setí.

Prutové brány Striegel Pro PE 12000 byly předvedeny při práci na pozemku zemědělského podniku ZOS Kačina a.s., který se nachází ve východní části okresu Kutná Hora v Polabské nížině v těsném sousedství zámku Kačina v obci Svatý Mikuláš. A to v rámci Školení dealerů společnosti BEDNAR. Po přejezdu soupravy bylo (mimo homogenizace slámy) patrné, že pruty v šesti řadách provádí současně mělké zpracování půdy. V závislosti na nastavení mohou pracovat až do hloubky čtyř centimetrů. Díky tomu toto nářadí najde využití i při lehké jarní přípravě půdy, při provzdušnění porostů obilovin, trvalých travních porostů včetně možnosti přihnojování, nebo při zakládání meziplodin. Striegel Pro PE 120000 může být doplněn o rozdělovací hlavu a hadicové rozvody pro aplikaci hnojiva, které si traktor veze v přetlakovém zásobníku BEDNAR Ferti-Box.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 9/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down