Zemědělský podnik hospodařící na tisících hektarech orné půdy musí věnovat výběru vhodných půdozpracujících strojů maximální pozornost, protože nedokonale zpracovaná půda způsobuje komplikace při následných operacích, zvyšuje provozní náklady a vede následně k nižší úrodě a finančním ztrátám. V Zemědělském družstvu Dolní Újezd, hospodařícím nedaleko Litomyšle, proto věnují výběru nových strojů patřičnou pozornost.
Družstvo hospodaří v nadmořské výšce 250 až 550 m, na velmi rozmanitých půdách - od hlinitých po těžké jílovité na straně jedné a od hlinitopísčitých až po kamenité na straně druhé. „A stejně rozmanitá je i hloubka ornice,“ vysvětluje Ing. Jeřábek a dodává: „Obděláváme pole, kde je ornice hluboká 25 až 30 cm, ale také třeba jen 15 cm. S tím souvisí i potřeba různých půdozpracujících strojů, aby bylo možné přizpůsobit se daným půdním a klimatickým podmínkám.“ Podle Ing. Jeřábka patří pluh mezi klasické stroje pro zpracování půdy, a tak nemůže chybět ani v jeho družstvu. Pluh pak doplňují další stroje – radličkové i talířové. Zkrátka je třeba mít vhodnou techniku pro různé podmínky. Při výměře 8000 ha orné půdy to jinak ani nelze.
Součástí zpracování půdy je i zapravování organických hnojiv – hnoje, digestátu a slámy, každý rok na jednu čtvrtinu plochy. „Neuznáváme žádné dogma, pro podzimní zapravení hnoje použijeme nářadí, které je v tu chvíli vhodnější. Někdy je to pluh, který hnůj zaklopí do spodní vrstvy ornice, jindy radličkový stroj, který jej rovnoměrně rozvrství v celé zpracovávané vrstvě. Pokud to jde, oře se pod kukuřicí a pod řepku, ale ani to není dogma. Zkrátka univerzální stroj neexistuje, a tak jich musíme mít více,“ popisuje zdejší praktiky ředitel. Mezi stroji pro podmítku, hlubší kypření a předseťovou přípravu má v Dolním Újezdě významné místo technika značky Köckerling.
Celý článek vychází v regionální příloze týdeníku Zemědělec věnované Pardubickému kraji.