Jednoznačně to platí o prutových branách Horsch Cura ST. Kromě hubení plevelů v porostech polních plodin tento stroj svými pruty umí také účinně rozrušit půdní krustu a obnovit výměnu plynů a vlhkosti z půdy. Na doprovodné výstavě nemohl žádný návštěvník přehlédnout největší model Horsch Cura 15 ST. V pracovní poloze měl tento stroj záběr 15,2 m, který může být také zredukován na 8,7 m.
Při práci je Horsch Cura 15 ST v plovoucí poloze, takže může hladce kopírovat povrch pozemku. V průběhu otáčení na souvratích jsou boční křídla mírně nadzvednutá, což celý proces usnadňuje. Konstrukce zavěšení jednotlivých prutů zajišťuje, aby při jakékoliv poloze byla síla, působící na každý prut, na stále stejné úrovni.
Pomocí vymezovacích podložek na pístnicích se na stroji Horsch Cura 15 ST nastavuje úroveň přítlaku. Přítlak prstů tak lze flexibilně přizpůsobit od 300 g až po více než 5 000 g. To umožňuje různé způsoby využití od tzv. vláčení na slepo až po rozbíjení krusty nebo udržování polí "na černo".
Strojem, který umožňuje kultivaci porostů i ještě za vyšší vlhkosti, je kultivátor Horsch Transformer VF. Stroj může být osazen radličkami různého provedení v různém počtu v každé jednotce. Je také možné jednotky po povolení dvou šroubů na rámu posouvat a měnit tak jejich rozteč, až na 25 cm. Výhodou kultivátoru Transformer 6 VF oproti branám Cura ST je to, že může pracovat ve větší hloubce a lze zlikvidovat i dobře zakořeněné plevelné rostliny.
Kultivátor Transformer 6 VF byl osazen kamerovým systémem s vlastním terminálem v kabině. Na terminálu traktoru pak lze celý stroj vidět díky komunikaci ISOBUS.
Více informací v Mechanizaci zemědělství.*