11.01.2022 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Automobilová doprava v zemědělství

Nákladní automobily se v zemědělství využívají různými způsoby, čemuž také odpovídá jejich konstrukce a konfigurace. Výhody nákladní automobilové dopravy vynikají především s rostoucími přepravními vzdálenostmi, a tak se můžeme setkat i s ryze silničními variantami. Jde jak o sólo nákladní vozidla, tak i jejich soupravy. Nicméně zemědělský provoz pracuje s transportními technologiemi určenými často pro práci v náročném terénu. V praxi tak nastávají situace, kdy kombinujeme silniční a polní přepravu.

Právě provoz v různých podmínkách klade na konstrukci nákladních automobilů vysoké nároky. Často také vyžadujeme celoroční využití těchto vozidel. Dále si musíme uvědomit, že nákladní automobily plní roli pracovní techniky a můžeme je za určitých podmínek využít jako trakční prostředky. Díky různým pracovním nástavbám se dále uplatní jako aplikační technika. Nákladní automobily pracující v zemědělských provozech jsou konstrukčně upravovány na různé úrovni.

 

Přehled vozidel a nástaveb

Většinu nákladních automobilů pracujících v zemědělství tvoří sestava podvozku s různým typem nástavby. Nástavby mohou být pevnou součástí konstrukce nákladních vozidel nebo můžeme provádět jejich záměnu. Rozlišujeme tři různé kategorie nástaveb. První zastupují klasické sklopné nástavby v různých variantách, pro zemědělství jsou typické především provedení s bočním a vícestranným sklápěním. Takové nástavby jsou určeny jak pro sypké materiály, tak objemná krmiva. S ohledem na celkové pojetí konstrukce mohou být vybaveny různými druhy nástavků. Zejména silážní nástavby nabízí celou řadu variant. V případě dvounápravových tahačů má často nástavba jednoduché valníkové provedení. Nicméně také v takových případech můžeme pracovat s plnohodnotnou nástavbou odpovídajícího ložného objemu. Do druhé skupiny řadíme speciální dopravní nástavby, zejména velkoobjemové nástavby s laťovým podlahovým dopravníkem, dále nástavby s výtlačným štítem a nesmíme zapomínat na povedení kombinující podlahový dopravník s výtlačným čelem. Třetí druh nástaveb reprezentují nástavby pracovní, především rozmetadla pevných statkových hnojiv, minerálních hnojiv a nástavby postřikovačů.

Samostatnou kapitolu představují různé cisternové nástavby. Ty mohou mít podobu aplikačních cisteren nebo cisteren využívaných především k zásobování postřikovačů vodou nebo dopravních cisteren při aplikaci kejdy nebo digestátu. Součástí příslušenství podvozku pracovních nástaveb je také systém jejich pohonu.

Více v článku Ing. Filipa Javorka v časopisu Farmář.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down