Čelní nakladače

Kompaktní a farmářské kolové traktory se velmi hojně dodávají v provedení s čelními nakladači různé konstrukce. V našich podmínkách se s čelními nakladači setkáváme zejména u kolových traktorů s nominálním výkonem do 110 kW (150 k).

S ohledem na požadavek krátké stavby traktoru řada výrobců nabízí a řada uživatelů také využívá kolové traktory osazené čtyřválcovými motory s různým systémem navyšování s maximálním výkonem 125 až 147 kW (170 až 200 k). Důvodem je jednak nabídka určité výkonové hladiny, jednak krátké stavby traktoru. Kromě čtyřválcových traktorů pracují s čelními nakladači také šestiválcové traktory s výkonem do 184 kW (250 k). Řada těchto traktorů je osazena čelními nakladači vlastní konstrukce. Na druhou stranu se setkáváme i s nabídkou nakladačů pro kolové traktory, které svými výkonovými parametry hranici 184 kW (250 k) přesahují.
Co se týká nabídky vlastních nakladačů, máme několik možností. Buď si objednáme sestavu od jednoho výrobce (výrobce traktorů nabízí nakladače vlastní konstrukce) přímo ve výrobním závodě, nebo si objednáme sestavu u výrobce, jenž sice nenabízí modely vlastní značky či konstrukce, ale spolupracuje na konkrétních trzích s některým z renomovaných výrobců a jeho nakladače dodává pod svojí značkou. Třetí možností jsou nakladače různých více či méně významných výrobců této manipulační techniky, které se dostávají k majitelům traktorů prostřednictvím zastoupení výše zmíněných výrobců nakladačů. Samozřejmě také platí, že lze na stávající traktory bez nakladače objednávat na základě některé ze dvou prvně jmenovaných možností.*

Celý článek Ing. Filipa Javorka si přečtete v dubnovém Farmáři.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *