Červená technika na statku v Karle

Rodina Jana Římala začínala na statku v Karle doslova od píky. První pořízené stroje byly letité a velmi opotřebované. Dnes, po dvaceti letech, nakupuje hospodář již stroje nové, ale každý nákup dobře zvažuje a techniku vybírá velmi zodpovědně.

Soukromý zemědělec Jan Římal hospodaří v okolí obce Karle v okrese Svitavy. Na dráhu farmáře se vydal v roce 2000, kdy koupil starý statek a 14 ha zemědělské půdy. V následujícím roce koupil Jan Římal od místního zemědělského družstva starý kravín, známou devadesát šestku, a zrekonstruoval ho z vazného na volné ustájení. Položil tím základ budoucí živočišné výroby. „Protože na 14 ha nelze řádně hospodařit, zaměřil jsem se v následujících letech na nákup další půdy,“ vzpomíná hospodář. Dnes rodina obdělává 200 ha téměř výhradně vlastní zemědělské půdy, z níž je 150 ha orné půdy a zbytek tvoří trvalé travní porosty v ekologickém režimu. V loňském roce pak zemědělskou půdu doplnilo ještě 12 ha švestkových sadů.

V živočišné výrobě se Jan Římal zaměřil na chov masného skotu plemen limousine, charolais a belgické modré. Rostlinná výroba musí v první řadě zajistit dostatek krmiv pro potřeby chovu. Krmné plodiny tvoří jetele a silážní kukuřice, na zbylé ploše farmář pěstuje tržní plodiny – ozimou pšenici na 70 ha a sladovnický ječmen na 50 až 60 ha.

Červené stroje na statku

Při nákupu a servisu strojů Jan Římal spolupracuje také se společností AgroKonzulta Žamberk spol. s r. o. „První stroj, rozdružovač balíků, jsem koupil v roce 2016. Požadovali jsme tehdy pro nás cenově dostupný stroj, který dokáže v první řadě zastýlat a k tomu i krmit. Důležité byly i rozměry, nechtěli jsme kvůli vozu dělat rozsáhlejší stavební úpravy ve stáji. Seznámili jsme se s výrobky několika značek, často krmných vozů se zastýláním, ty ale pro nás byly většinou velké a drahé. Prakticky jsme si vyzkoušeli tři vozy a jako optimální se ukázal být nejmenší tažený rozdružovací a zastýlací vůz značky Jeantil, model PR 2000,“ popisuje výběr stroje hospodář. Druhý stroj značky Jeantil si pořídil Jan Římal v březnu letošního roku. „Protože hospodaříme v několika katastrech, potřebovali jsme posílit dopravní techniku novým návěsem, zejména s ohledem na odvoz zrna od výkonné sklízecí mlátičky,“ vysvětluje důvody koupě nového vozu. Objednávce předcházel opět pečlivý výběr, v tomto případě z vozů pěti výrobců a zjišťování zkušeností zemědělců v okolí. „Důležitá pro nás byla kvalita, cena a profesionální servis,“ vyjmenovává nejdůležitější kritéria farmář. Konečná volba padla na návěs Jeantil BR 17-24.*

Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Pardubicka.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down